Portal Pszczelarski

Skuteczność kwasu mrówkowego w walce z warrozą

Na obrazku: kwas mrówkowy - wzór chemiczny. Źródło obrazka: pl.static.z-dn.net/files/d2a/33426489d676faefaded92aa819dde00.jpg

kwas mrówkowy skuteczność kwasu mrówkowego Varroa destructor warroza zwalczanie warrozy

Skuteczność kwasu mrówkowego w walce z warrozą

Varroa destructor to najgroźniejszy pasożyt pszczół, który może spowodować wymarcie całej rodziny pszczelej. Jednym ze skutecznych środków do walki z warrozą jest kwas mrówkowy.

Kwas mrówkowy jest prostym kwasem organicznym, który naturalnie występuje także w miodzie. Jeśli jednak zaczniemy walczyć za jego pomocą z warrozą, jego obecność w miodzie może już być mocno wyczuwalna dla konsumentów. Właściwości smakowe pogorsza się, dlatego kwasu do walki z warrozą warto używać tylko wtedy, gdy pszczoły wytwarzają miód na własny użytek.

Gotowe roztwory kwasu mrówkowego dostępne w handlu mają 65 oraz 83 procent. Do zwalczania warrozy z tych dwóch lepiej jest użyć roztwór o mniejszym stężeniu. Do zwalczania Varroa destructor wykorzystuje się odparowany kwas mrówkowy. Na jeden korpus ula należy odparować od 7 do 10 gramów kwasu. Jak działają te opary na pasożyta? Atakują jego układ oddechowy, w wyniku czego uszkadzają go, a pajęczak ginie.

Aby terapia kwasem mrówkowym była skuteczna, konieczna jest odpowiednia temperatura powietrza na zewnątrz. Najlepiej zabieg przeprowadzać, gdy na dworze jest od 12 do 25 stopni Celsjusza. Poddanie ula działaniu oparów kwasu należy wykonać dwukrotnie. Pierwszy raz po pierwszym miodobraniu, przy wykorzystaniu mniejszych ilości kwasu – około 100 mililitrów na jeden korpus ula. Drugie odkażanie należy przeprowadzić na przełomie września i października po zakończeniu podkarmiania pszczół na zimę. Drugi zabieg powinien być bardziej intensywny i trwać około dwóch tygodni. Oczywiście, lepiej drugie odkażanie przeprowadzić wcześniej niż później, nie można bowiem ryzykować, że temperatura jesienią spadnie poniżej 12 stopni.

Opracowano na podstawie:
Paweł Chorbiński, Jak skutecznie zwalczać warrozę w rodzinach pszczelich, „Zycie Weterynaryjne” 2010, nr 7, s. 587

Zobacz również:

Kwas mrówkowy - lek na warrozę

Jak stosować kwas mrówkowy?

Jakie środki bezpieczeństwa zachować przy stosowaniu kwasu mrówkowego?

Skuteczność kwasu mrówkowego w walce z warrozą
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 17091

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chleb z szafranem i miodem

Chałka z szafranem i miodem

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL