Portal Pszczelarski

"Więcej niż miód" - film dokumentalny o pszczołach

Źródło: Greenpeace (http://www.greenpeace.pl) // Źródło obrazka: againstgravity.pl/wiecej-niz-miod/

film pszczelarski film o pszczołach Więcej niż miód Greenpeace Adoptuj pszczołę

"Więcej niż miód" to dokumentalny blockbuster i jeden z najdroższych w historii filmów dokumentalnych. 

Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys?

"Więcej niż miód" to więcej niż zwykły dokument. Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, reżyser Marcus Imhoof pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu. Podróżując z kamerą po całym świecie filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach. Widzowie poznają pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci. Imhoof stara się pokazać międzynarodowy zasięg tego zjawiska, dokumentując przebieg, jaki ma ono w różnych częściach świata.

W Polsce złotówka z każdego biletu zostanie przekazana na akcję Greenpeace "Adoptuj pszczołę"!

Zwiastun filmu "Więcej niż miód":

Lista miejscowości i kin, w których można obejrzeć film "Więcej niż miód":

 • Elbląg

- Światowid

 • Gdańsk

- Port

 • Gdynia

- Klub Filmowy

 • Katowice

- Światowid

 • Kraków

- Mikro
- Pod Baranami

 • Łódź

- Charlie

 • Olsztyn

- Awangarda

 • Poznań

- Bułgarska
- Muza
- Pałacowe

 • Warszawa

- Atlantic
- Iluzjon
- Kino KC
- Kinoteka
- Kultura
- Praga

 • Wrocław

- DCF
- Nowe Horyzonty

 • Zamość

- Stylowy

 • Zielona Góra

- Newa

 

Plakat filmu: "Więcej niż miód":

 

 

Zobacz również:

Cuda - film o rodzinie pszczelarzy

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 16378

Komentarze z forum pszczelarskiego

Piotrek_Skorupka 2016-08-12 19:50:11

takie filmy o pszczolkach powinno sie pokazywac na wioskach szczegolnie rolniczych zeby dotarlo do rolnikow

Ernest 2017-07-02 13:43:38

Podczas zamieszczania komentarza zostałem wylogowany więc próbuję ponownie. jeśli post będzie się dublował proszę administratora o uporządkowanie, tj. usunięcie tego komentarza.

Piotrze S., natomiast tam gdzie ty mieszkasz, powinno się położyć większy nacisk na edukację... mam na myśli nie tylko naukę j. polskiego.
To nie wina rolników że pszczelarze - przynajmniej większość - w pogoni za mamoną truje pszczoły chemikaliami które podsuwa im zamiast ich naturalnego pokarmu. Na dodatek ten pompowany przez nich w pszczoły substytut miodu, jest - jak powiedziano w filmie -nafaszerowany lekami i różnego typu antybiotykami mającymi zmniejszyć śmiertelność spowodowaną osłabieniem w wyniku radykalnego zmniejszenia różnorodności genetycznej.
owszem, stosowanie chemii w rolnictwie niewątpliwie robi swoje w pasiekach. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na drobny szczegół. W sytuacji gdy poziom chemizacji upraw w naszym kraju jest wielokrotnie niższy niż w zachodniej UE, śmiertelność pszczół jest na podobnym poziomie.
Wnioski nasuwają się same. Epilog tegoż filmu jest dość wyraźnie zarysowany. PSZCZOŁY AFRYKAŃSKIE BĘDĄ W DOBREJ KONDYCJI DOPÓKI NIE DOTKNĄ ICH RĘCE "POSTĘPOWYCH PSZCZELARZY" I "NAUKOWCÓW". Ale ręka postępu wyciąga się w stronę "Afrykanek" więc należy się spodziewać że spotka ich ten sam los co pszczoły europejskie.

PS Tak się składa że w USA zazwyczaj po sezonie pszczoły i tak są zabijane bo bardziej opłaca się kupić nowe niż je dokarmiać. Ten gościu który wozi ule tirami boleje nie nad tym że zabił pszczoły, tylko że zabił je przedwcześnie.

Wiem że niektórzy udają że tego nie dostrzegli, ale przesłanie tego filmu to: Pszczelarze...zamiast bić się w cudze piersi goniąc z wywieszonym językiem za zyskami, najpierw spójrzcie w lustro.

blondynekkrk 2017-07-06 07:59:03

Chyba muszę jeszcze raz oglądnąć ten film by móc skomentować to co napisałeś Erneście. Zgadzam się, że edukacja to podstawa. W mojej okolicy wciąż wielu rolników nie stosuje się do godzin zakazu robienia oprysków... Poza tym chemizacja rolnictwa nigdy nie miała i mieć nie będzie dobrego skutku dla owadów...  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom