"Więcej niż miód" - film dokumentalny o pszczołach
"Więcej niż miód" to dokumentalny blockbuster i jeden z najdroższych w historii filmów dokumentalnych.
Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys?
"Więcej niż miód" to więcej niż zwykły dokument. Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, reżyser Marcus Imhoof pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu. Podróżując z kamerą po całym świecie filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach. Widzowie poznają pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci. Imhoof stara się pokazać międzynarodowy zasięg tego zjawiska, dokumentując przebieg, jaki ma ono w różnych częściach świata.
W Polsce złotówka z każdego biletu zostanie przekazana na akcję Greenpeace "Adoptuj pszczołę"!
Zwiastun filmu "Więcej niż miód":
Lista miejscowości i kin, w których można obejrzeć film "Więcej niż miód":
- Elbląg
- Światowid
- Gdańsk
- Port
- Gdynia
- Klub Filmowy
- Katowice
- Światowid
- Kraków
- Mikro
- Pod Baranami
- Łódź
- Charlie
- Olsztyn
- Awangarda
- Poznań
- Bułgarska
- Muza
- Pałacowe
- Warszawa
- Atlantic
- Iluzjon
- Kino KC
- Kinoteka
- Kultura
- Praga
- Wrocław
- DCF
- Nowe Horyzonty
- Zamość
- Stylowy
- Zielona Góra
- Newa
Plakat filmu: "Więcej niż miód":
Zobacz również:
Liczba wyświetleń artykułu: 17106
Komentarze z forum pszczelarskiego
Piotrek_Skorupka 2016-08-12 19:50:11
Ernest 2017-07-02 13:43:38
Piotrze S., natomiast tam gdzie ty mieszkasz, powinno się położyć większy nacisk na edukację... mam na myśli nie tylko naukę j. polskiego.
To nie wina rolników że pszczelarze - przynajmniej większość - w pogoni za mamoną truje pszczoły chemikaliami które podsuwa im zamiast ich naturalnego pokarmu. Na dodatek ten pompowany przez nich w pszczoły substytut miodu, jest - jak powiedziano w filmie -nafaszerowany lekami i różnego typu antybiotykami mającymi zmniejszyć śmiertelność spowodowaną osłabieniem w wyniku radykalnego zmniejszenia różnorodności genetycznej.
owszem, stosowanie chemii w rolnictwie niewątpliwie robi swoje w pasiekach. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na drobny szczegół. W sytuacji gdy poziom chemizacji upraw w naszym kraju jest wielokrotnie niższy niż w zachodniej UE, śmiertelność pszczół jest na podobnym poziomie.
Wnioski nasuwają się same. Epilog tegoż filmu jest dość wyraźnie zarysowany. PSZCZOŁY AFRYKAŃSKIE BĘDĄ W DOBREJ KONDYCJI DOPÓKI NIE DOTKNĄ ICH RĘCE "POSTĘPOWYCH PSZCZELARZY" I "NAUKOWCÓW". Ale ręka postępu wyciąga się w stronę "Afrykanek" więc należy się spodziewać że spotka ich ten sam los co pszczoły europejskie.
PS Tak się składa że w USA zazwyczaj po sezonie pszczoły i tak są zabijane bo bardziej opłaca się kupić nowe niż je dokarmiać. Ten gościu który wozi ule tirami boleje nie nad tym że zabił pszczoły, tylko że zabił je przedwcześnie.
Wiem że niektórzy udają że tego nie dostrzegli, ale przesłanie tego filmu to: Pszczelarze...zamiast bić się w cudze piersi goniąc z wywieszonym językiem za zyskami, najpierw spójrzcie w lustro.
blondynekkrk 2017-07-06 07:59:03