Portal Pszczelarski

Sfermentowany miód pszczeli

Na zdjęciu: sfermentowany miód. Źródło zdjęcia: kimesapiary.com/images/FermentingHoney.jpg

miód miód pszczeli sfermentowany miód pszczeli fermentacja miodu przyczyny fermentacji miodu przechowywanie miodu miód wrzosowy miód nawłociowy miód rzepakowy właściwości miodu podkarmianie pszczół

Artykuł sprawdził

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Sfermentowany miód pszczeli

Fermentacja miodu to proces dość powszechny, który zdarza się przede wszystkim naturalnym miodom. Sztuczny miód szybko nie sfermentuje, gdyż może być mocno naszpikowany substancjami dodatkowymi. Fermentacja miodu jest więc w pewnym stopniu dowodem jego naturalności.

Przyczyna fermentacji nie zawsze tkwi w niewłaściwym przechowywaniu miodu. Fermentacja zachodzi przede wszystkim w miodach, które zbierane są wczesną wiosną oraz takich, które są zbierane wyjątkowo późno, na przykład w miodach wrzosowych i nawłociowych. Bardzo często fermentuje, na przykład, miód rzepakowy, który zawiera wyjątkowo dużo aminokwasów i cukru. Jeśli będzie zebrany zbyt szybko i za szybko trafi do słoika, może zacząć rosnąć i wylewać się z pojemnika. Zachowuje się wtedy jak klasyczne ciasto drożdżowe nakarmione pożywką z cukru. Czy jest na to sposób? Przede wszystkim, trzeba przechowywać miód w suchym i chłodnym miejscu, najlepiej z otwartym wieczkiem, dzięki czemu możliwe będzie odparowanie wody.

Przechowywanie miodu w temperaturze powyżej 20 stopni wpływa na pogorszenie jego właściwości poprzez spowolnienie działania enzymów. Dlatego najlepsza jest niższa o kilka stopni temperatura, nawet jeśli sprzyja to szybszej krystalizacji. 

Fermentacja może zachodzić także wtedy, gdy odwirujemy zbyt wodnisty miód albo gdy wchłonie on wodę ze zbyt wilgotnego powietrza. W ten sposób uaktywniają się drożdże, które zaczynają fermentację. Typowa fermentacja ma miejsce dopiero wtedy, gdy miód jest skrystalizowany. Drożdże zamieniają wtedy słodki przysmak w alkohol albo w ocet, przez co miód bezpowrotnie traci swoje pierwotne właściwości i nie nadaje się do spożycia. Co więcej, wręcz nie powinien być dopuszczony do konsumpcji. Czy trzeba go wyrzucić? Niekoniecznie. Sfermentowany miód można wykorzystać do podkarmiania pszczół, ale najpierw trzeba go podgrzać do temperatury co najmniej 80 stopni. Jest to konieczne, gdyż w takich warunkach dopiero giną komórki drożdży.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 126

Zobacz również:

Sfermentowany miód rzepakowy i wrzosowy

Refraktometr - urządzenie do badania zawartości wody w miodzie

Miód piekarski w prawie unijnym

Miód i jego rodzaje według prawa unijnego 

Mały chrząszcz ulowy – wielki szkodnik pszczół

X
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 88239

Komentarze z forum pszczelarskiego

marcin 2015-01-14 19:53:19

Dodam, że w książce kucharskiej "O sztuce kulinarnej" z przełomu IV i V wieku pojawiła się informacja o tym, w jaki sposób można sprawdzić, czy miód jest zepsuty (w domyśle, czy miód fermentuje). Cytując: "Umieść knot z lampy w miodzie i podpal; jeśli miód jest dobry, będzie się jasno palił."

blondynekkrk 2015-06-29 09:57:58

Wiecie, że zgerowany miód to inaczej skwaśniały miód?:)

www.miody.net 2017-11-11 18:06:06

Miód rzepakowy fermentuje ze względu na wysoką zawartość drożdżaków i złe warunki przechowywania. Powinno się go trzymać w dolnych szafkach albo najlepiej w piwnicy, a nie w górnej szafce obok kuchenki. Pozdrawiamy  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Omlet z ananasem, czekoladą i miodem

Serniczki z malinami i miodem

Miodowa owsianka

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Koktajl 3 razy M (Melon, Mango, Miód)

Kaczka z pieczarkami i miodem

Lekka sałatka z miodowym dressingiem