Oznaki zatrucia pszczół Cz. 2.
Szkodliwy pyłek roślin trujących
Środki ochrony roślin to nie jedyne przyczyny zatrucia pszczół. Inne przyczyny to rośliny trujące, które są stałym elementem każdego zbiorowiska roślinnego. Pszczoły na łące zbierają pyłek ze wszystkich roślin, nie są bowiem w stanie rozpoznać, która z nich może być dla niej trująca. Zatrucia pyłkiem nie są jednak zbyt częste – pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy dana roślina trująca dominuje na danym terenie.
Jakie rośliny mogą być przyczyną zatruć? Przede wszystkim tojad, a także rośliny z rodziny jaskrowatych, knieć błotna (popularny kaczeniec) oraz kasztanowce (zwyczajny, drobnokwiatowy i czerwony). Zatrucia pułkiem takich roślin zdarzają się przede wszystkim wiosną i nazywane są chorobą majową. Pszczoły w okresie wiosennym muszą zbierać duże ilości pyłku, które potrzebne są karmicielkom do wytwarzania mleczka pszczelego. Do powstania mleczka potrzebna jest też woda – gdy pszczoły nie mają do niej wystarczającego dostępu, ich przewody pokarmowe się blokują, a toksyny ze strawionego pyłku zaczynają niszczyć och organizm.
Objawy zatrucia pyłkiem
Objawy zatrucia pyłkiem są dość charakterystyczne – rodzina pszczela jest osłabiona i widać wyraźnie zmniejszenie liczby pszczół. Zatrute robotnice tracą zdolność latania. Zamiast tego pełzają po ziemi, drżą im skrzydełka, a ich odwłoki są nienaturalnie rozdęte. Pojawia się też czerw rozstrzelony, a młode, wygryzające się pszczoły są zdeformowane [3].
Opracowano na podstawie:
1. Stanisław Dubiel, Chemiczne opryski a zatrucia pszczół, „Lubuskie Aktualności Rolnicze”, 2005, nr 5, s. 11
2. Joanna Klepacz-Baniak, Nie zapominajmy o pszczołach, „Informator Sadowniczy” 2012, nr 5, s. 24
3. Lucyna Palicka, Zatrucia pszczół pyłem kwiatowym, www.wodr.poznan.pl, 7.10.2014
Zobacz również:
Oznaki zatrucia pszczół Cz. 1.
Przeciwdziałanie zatruciu pszczół
Liczba wyświetleń artykułu: 7060
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!