Portal Pszczelarski

20% światowego spożycia miodu przypada na Europę

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Unii Europejskiej miód produkcja miodu

Produkcja miodu w Europie wzrosła do 280 000 ton w 2022 roku. Według holenderskiej organizacji rządowej CBI pszczelarze odnotowali już wcześniej cztery kolejne lata drastycznych spadków z powodu pandemii COVID-19, chorób pszczół, stosowania pestycydów i zmian klimatu. Według danych CBI największymi producentami miodu w UE w 2022 r. były Rumunia, Hiszpania, Węgry, Niemcy, Włochy, Grecja, Francja i Polska.

Produkcja miodu w Europie w ostatnich latach ulegała znacznym wahaniom. Ogólnie rzecz biorąc, zaobserwowano negatywny trend: produkcja spadła z 274 600 ton w 2018 roku do 228 300 ton w 2021 roku, a następnie ponownie wzrosła w 2022 roku. Spadek produkcji europejskiej w większości lat od 2018 do 2022 r. przypisuje się głównie negatywnemu wpływowi pandemii COVID-19 i spadkowi populacji pszczół. Winę za ten stan rzeczy przypisuje się chorobom pszczół, intensywnemu stosowaniu środków chemicznych i pestycydów w rolnictwie, a także innym czynnikom środowiskowym, na przykład zmianie klimatu.

Opłacalności pszczelarstwa zagrażają również inflacja i wyższe ceny energii. Eksperci uważają, że wzrost produkcji w 2022 r. wynika głównie z dobrego sezonu w Europie Północnej, dzięki kwitnieniu i wytwarzaniu nektaru, a także korzystnych warunków pogodowych z rzadkimi opadami deszczu. Europejscy pszczelarze przechodzą przez bardzo krytyczną fazę i trudno jest przewidzieć przyszłą produkcję, tłumaczą analitycy rynku miodu w UE.

Oprócz Chin i USA, Europa jest również największym konsumentem miodu na świecie. Szacuje się, że europejska konsumpcja stanowi 20% całkowitego światowego spożycia. Według doniesień większość Europejczyków spożywa miód co tydzień, a w krajach takich jak Słowenia i Grecja nawet codziennie. W 2022 roku europejski import miodu osiągnął 363 000 ton i był wart ponad 1,24 miliarda euro. Według statystyk Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), 10 z 20 największych na świecie krajów importujących żywność należy do UE: Niemcy, Polska, Belgia, Hiszpania, Francja, Włochy, Holandia, Portugalia, Grecja i Austria.

Opracowano na podstawie

de.euronews.com, Wer isst den meisten Honig in der EU? Nur 60 % sind eigene Produktion, https://de.euronews.com/my-europe/2025/09/08/wer-isst-den-meisten-honig-in-der-eu, Data publikacji: 2025.09.08, Data odczytu: 2025.09.10



Liczba wyświetleń artykułu: 153

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2025-11-11 16:00:44

Niby dużo, a jednak mało. Co to jest 20% w obliczu całego świata, ale z drugiej strony, to wszyscy mieszkańcy Europy nie stanowią nawet połowy ludności Chin... :)

  Ostatnio na forum:



  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Piernik sułtański

Bastani – perskie lody szafranowe