Portal Pszczelarski

Zimowy osyp pszczół – co robić?

Na zdjęciu: zimowy osyp pszczół. Źródło zdjęcia: bp.blogspot.com/_Eo7z_7LFBhk/S7S97vDepWI/AAAAAAAAAIg/AN-cvk0CYSE/s1600/DSC05484.jpg

zimowy osyp pszczół osyp pszczół przyczyny osypu pszczół zimowla pszczół Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach badanie pszczół

Zimowy osyp pszczół – co robić?

Dobre przygotowanie do zimy gwarantuje, że rodzina przetrwa ją bez większego uszczerbku. Jednak i tak każdy pszczelarz może pod koniec zimy lub wiosną zauważyć martwe pszczoły wokół ula. Dopóki są to niewielkie ilości, nie ma się czym przejmować.

Zimowy osyp pszczół jest zjawiskiem naturalnym – giną wtedy najczęściej słabe lub stare osobniki, z których i tak wiosną nie byłoby większego pożytku. Co więcej, pszczoły same usuwają martwe osobniki ze swojego gniazda. Na wiosnę po prostu wynoszą je z ula i pozostawiają z dala od niego. Jeżeli osyp jest niewielki, pszczelarz nie ma żadnych powodów do niepokoju. Silna rodzina na wiosnę bez problemu się odbuduje. Niewielki osyp może pojawiać się także podczas tych zim, w których występują duże wahania temperatury. Gdy w zimie robi się ciepło, wiele pszczół decyduje się na oblot. Jeśli w tym czasie temperatura gwałtownie spadnie, słabsze i starsze osobniki nie dadzą rady powrócić do ula i zamarzną gdzieś po drodze. Takie martwe pszczoły na pasieczysku również nie powinny niepokoić pszczelarza, dopóki jest ich niewiele.

Duży osyp to efekt błędów pszczelarza
Trzeba jednak pamiętać, że osyp zimowy nigdy nie powinien być zbyt duży. Dwie garście martwych pszczół to jeszcze nic wielkiego, jeśli jednak cała dennica jest pokryta martwymi owadami, źle to świadczy przede wszystkim o pszczelarzu. Zwłaszcza, jeżeli na samych ramkach pszczół zostało już niewiele. Przyczyną dużego osypu pszczół są bowiem błędy popełniane przez właściciela rodziny. Najczęstsze błędy to złe prowadzenie rodziny pod koniec lata i na jesieni, w wyniku czego do zimowli idą pszczoły stare, podkarmiane zbyt małą ilością cukru.

Dobrze przygotuj pszczoły do zimy
Duży osyp jest też efektem zazimowania pszczół chorych, zakażonych pasożytami lub innymi chorobami pszczół. Jeśli pszczelarz na jesieni nie zauważy w porę chorych pszczół i nie podejmie środków zaradczych, podczas zimy może wymrzeć nawet cała rodzina pszczela. Pszczoły wewnątrz ula będą bowiem zarażały się jedna od drugiej. Pamiętajmy więc, że im lepiej przygotujemy pszczoły do zimy, tym mniejsze ryzyko wystąpienia zbyt obfitego osypu.

Wyślij próbki do przebadania
Duży osyp pszczół warto poddać kontroli, by sprawdzić, z jakiego powodu pszczoły wyginęły. Warto w tym celu zebrać z dennicy martwe pszczoły i wysłać próbki do badań. Bezpłatnie takie badania można wykonać na przykład w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Próbki do badań można przesłać w papierowym opakowaniu. Muszą być jednak szczelnie zapakowane, a przedtem dobrze wysuszone. Prawidłowa próbka powinna zawierać co najmniej 50 martwych pszczół, opisanych przede wszystkim numerem ula. Próbki do badań najlepiej jest wysyłać jak najszybciej. Jeśli z jakichś powodów z tym zwlekamy, martwe pszczoły należy trzymać w ciepłym i suchym miejscu.

Postępowanie po wykryciu choroby
Jeśli po otrzymaniu wyniku okazuje się, że pszczoły cierpiały na którąś z popularnych i zakaźnych chorób, ich ul trzeba wyłączyć z użytku. Najlepiej całkowicie usunąć go z pasieczyska. Jeśli tego nie zrobimy, dobrze jest zamknąć wyloty, żeby żadna pszczoła z obcej rodziny nie dostała się do środka. Gdy nie zachowamy tych środków ostrożności, choroba rozprzestrzeni się na inne ule w pasiece.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Zalecenia pszczelarskie – marzec, www.modr.pl, 25.10.2014 r.

Zobacz również:

Zalecenia pszczelarskie na styczeń

Dennice - ule wielkopolskie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 19594

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.