W IWNIRZ pracują nad konstrukcją ula pszczelego z naturalnych surowców roślinnych i zwierzęcych

Informacja prasowa z dnia 2025.05.21
W Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu opracowano technologię pozwalającą na wykorzystanie paździerzy konopnych oraz wełny owczej jako komponentu w produkcji materiałów do budowy uli pszczelich. Prace zostały dofinansowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach interwencji I.6.6 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – wsparcie naukowo-badawcze”.
Paździerze konopne są to zdrewniałe cząstki lignocelulozowe o wydłużonym kształcie, powstające w procesie wydobycia włókna ze słomy konopnej. Paździerze stanowią około 75% masy rośliny, co przy plonie konopi wynoszącym 10-12 ton/ha daje dużą ilość biomasy do zagospodarowania. Skład chemiczny paździerzy to:
- celuloza (ok. 49%);
- lignina (ok. 28%);
- pentozany (ok. 17%) i
- inne tj. pektyny, woski i tłuszcze.

Wełna owcza coraz częściej traktowana jest jako kłopotliwy i uboczny produkt hodowli zwierzęcej. W badaniach wykorzystano wełnę owczą, pochodzącą od Polskiej owcy górskiej. Polska owca górska jest najpowszechniej hodowana w polskich górach.
Zastąpienie tradycyjnie stosowanych w produkcji uli pszczelich materiałów odtwarzalnymi surowcami naturalnymi wpływa na ochronę środowiska. Szacuje się, że 1 ha upraw konopi włóknistych absorbuje ok 15 ton CO2 z atmosfery.
W opracowywanej technologii do budowy uli wykorzystywane są paździerze konopne, wełna owcza oraz zaprawa wapienna. Na jeden ul składają się dwa korpusy wykonane w technologii kompozytu wapienno paździerzowo wełnianego. Dennica, daszek oraz powałki są elementami drewnianymi powszechnie dostępnymi na rynku.

Liczba wyświetleń artykułu: 617
Komentarze z forum pszczelarskiego
blondynekkrk 2025-05-26 15:38:25