Portal Pszczelarski

W IWNIRZ pracują nad konstrukcją ula pszczelego z naturalnych surowców roślinnych i zwierzęcych

Informacja prasowa z dnia 2025.05.21

pszczelarstwo w Polsce ul konopny Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Jacek Kołodziej Anna Kicińska-Jakubowska Barbara Romanowska

W Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich - Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu opracowano technologię pozwalającą na wykorzystanie paździerzy konopnych oraz wełny owczej jako komponentu w produkcji materiałów do budowy uli pszczelich. Prace zostały dofinansowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach interwencji I.6.6 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – wsparcie naukowo-badawcze”.

Paździerze konopne są to zdrewniałe cząstki lignocelulozowe o wydłużonym kształcie, powstające w procesie wydobycia włókna ze słomy konopnej. Paździerze stanowią około 75% masy rośliny, co przy plonie konopi wynoszącym 10-12 ton/ha daje dużą ilość biomasy do zagospodarowania. Skład chemiczny paździerzy to:

  • celuloza (ok. 49%);
  • lignina (ok. 28%);
  • pentozany (ok. 17%) i
  • inne tj. pektyny, woski i tłuszcze.
Ule pszczele wykonane w technologii kompozytu paździerzowo-wełniano-wapiennego
Ule pszczele wykonane w technologii kompozytu paździerzowo-wełniano-wapiennego. Autor fotografii: Jacek Kołodziej

Wełna owcza coraz częściej traktowana jest jako kłopotliwy i uboczny produkt hodowli zwierzęcej. W badaniach wykorzystano wełnę owczą, pochodzącą od Polskiej owcy górskiej. Polska owca górska jest najpowszechniej hodowana w polskich górach.

Zastąpienie tradycyjnie stosowanych w produkcji uli pszczelich materiałów odtwarzalnymi surowcami naturalnymi wpływa na ochronę środowiska. Szacuje się, że 1 ha upraw konopi włóknistych absorbuje ok 15 ton CO2 z atmosfery.

W opracowywanej technologii do budowy uli wykorzystywane są paździerze konopne, wełna owcza oraz zaprawa wapienna. Na jeden ul składają się dwa korpusy wykonane w technologii kompozytu wapienno paździerzowo wełnianego. Dennica, daszek oraz powałki są elementami drewnianymi powszechnie dostępnymi na rynku.

Testy użytkowe opracowanych uli w pasiece pszczelej
Testy użytkowe opracowanych uli w pasiece pszczelej. Autor fotografii: Anna Kicińska-Jakubowska


Liczba wyświetleń artykułu: 617

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2025-05-26 15:38:25

Czyli jest szansa, że wkrótce powstanie ul konopny? Pewnie, żeby tak się stało i aby był bardziej powszechny, musiałoby się zmienić prawo w Polsce i dopuścić uprawę konopi na szerszą skalę... ale tego nie doczekamy się nigdy.



  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Paliwo do podkurzacza

Zgoda na sprzedaż bezpośrednią produktów pszczelich – jak ją uzyskać?

Sprzedaż a konsumpcja miodu pszczelego

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Nan-e qandi

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich