Jak prawidłowo dbać o odzież pszczelarską?

Odzież pszczelarska jest tym elementem wyposażenia pasieki, który możemy zakupić nowy lub używany. Służy przede wszystkim zachowaniu higieny i bezpieczeństwa w trakcie pracy przy ulach. Jednocześnie całościowa odzież pszczelarska jest dość drogim wyposażeniem. Nowy kombinezon wraz z kapeluszem i rękawicami to koszt około 300 złotych. Warto wiec o nią dbać, by jak najdłużej zapewniała ochronę oraz była czysta i higieniczna. Więc jak prawidłowo dbać o odzież pszczelarską?
Jakie elementy wchodzą w skład odzieży pszczelarskiej?
Profesjonalny, całościowy kombinezon pszczelarski, który daje ochronę całego ciała to koszt około 250 zł. Dopasowane do niego, przylegające rękawice to kolejne 50 zł. Można też kompletować strój osobno – kapelusz, rękawice, bluzę, spodnie. Kombinezony, bluzy i kapelusze są luźne, tak by zachować odpowiedni dystans pomiędzy tkaniną a ciałem. Są to stroje kompletne, zakrywające całe ciało, uszczelnione gumkami w przegubach dłoni oraz w okolicach kostek. Najczęściej uszyte są z mieszaniny bawełny i poliestru. Są to ubrania ciężkie, osłaniające, mające zapewnić komfort ruchów i bezpieczeństwo. Dobrej jakości odzież pszczelarska posiada wiele kieszeni, dzięki czemu podczas pracy mamy wszystko pod ręką.
Odzież pszczelarską można nabyć nową lub używaną. Drugi z wyborów jest oczywiście rozwiązaniem tańszym. W przypadku zakupu używanej odzieży nie ma bowiem zagrożenia przyniesienia do ula chorób jak afrykański pomór pszczół , grzybicy, bakterii czy pasożytów takich jak warroza. Łatwe jest bowiem odkażenie i wyczyszczenie używanego przez innego pszczelarza stroju. Pranie w 60 stopniach zabija większość przetrwalników bakterii, drobnoustrojów oraz pasożytów mogących przebywać na używanej odzieży.
Higiena przede wszystkim
Prowadzenie pasieki i sprzedaż miodu wymaga od pszczelarza zgłoszenia pasieki w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. Osoby biorące udział w pozyskiwaniu miodu powinni mieć aktualne książeczki sanepidowskie. Takie obwarowania świadczą i podkreślają fakt, że miód, jako produkt spożywczy, powinien być produkowany i pozyskiwany w odpowiednich warunkach sanitarnych.
Niezbędne do tego jest zachowanie czystości sprzętu pszczelarskiego, w tym miodarki, jak i odpowiedni poziom czystości odzieży pszczelarskiej, z którą to ramki podczas pobierania z ula mają bezpośredni kontakt. Zbyt niski poziom higieny powoduje, że można przenieść na ramki i na miód zanieczyszczenia biologiczne i drobne okruszki, kurz.
Jak utrzymać odpowiednią czystość stroju pszczelarskiego?
Strój pszczelarski można prać w pralce, w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Do prania najlepiej używać delikatnych detergentów do prania bawełny i białych tkanin, najlepiej bezzapachowej. Sprawdzają się tu neutralne w zapachu płatki mydlane. Brak zapachu środków do prania odzieży pszczelarskiej związany jest z tym, że pszczoły są niezwykle wrażliwe na zapachy. Nawet delikatna woń perfum czy detergentów do prania, środków do płukania, może je drażnić i powodować niepotrzebne ataki i użądlenia.
Prać ją należy najlepiej po każdym dłuższym używaniu oraz po pracy w różnych pasiekach lub przy zakażonych chorobami czy pasożytami ulach, tak by nie przenieść infekcji na pozostałe rodziny. Jest to niezwykle istotne, by pamiętać o wyczyszczeniu wszystkiego dokładnie po pracy z chorymi rodzinami.
Pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza zapewnia też eliminację zanieczyszczeń biologicznych i usunięcie zanieczyszczeń.
Przechowywanie odzieży pszczelarskiej
Odzież pszczelarska powinna być przechowywana w zamkniętej szafie, najlepiej nie ze wszystkimi ubraniami, a w osobnym miejscu, półce. Jest to również związane z faktem przenikania zapachów detergentów i płynów do płukania, których nawet lekki aromat może powodować rozdrażnienie pszczół i niepotrzebną nerwowość owadów.
Odzież pszczelarską należy trzymać w suchym, czystym miejscu. Tak by nie rozwijały się na niej bakterie, pleśń czy grzyby.
Odzież pszczelarska jest niezwykle ważnym wyposażeniem każdego pasiecznika. Odpowiednio dobrana i zadbana, zapewnia higienę, bezpieczeństwo, ochronę przed użądleniami. Jak prawidłowo dbać o odzież pszczelarską? Najważniejsze jest zachowanie jej w czystości i dobrym, niezniszczonym stanie, przechowywanie w czystym i suchym miejscu oraz pranie w bezzapachowych środkach piorących.
Bibliografia
- Spałach R., Kodeks Dobrej Praktyki Produkcyjnej w Pszczelarstwie, https://pasiekatworek.pl/images/2017/2017_03_17_kodeks.pdf, Data odczytu: 2022.12.02
- Praca zbiorowa, Podręcznik dla pszczelarzy, http://pasiekamichalow.weebly.com/uploads/5/9/5/4/5954604/jadoxdocument_12454_124859.pdf,
Data odczytu: 2025.04.15
Liczba wyświetleń artykułu: 156
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!