Azjatyckie szerszenie rozprzestrzeniają się w Szwajcarii. Pszczelarze apelują do władzy

Jak donosi szwajcarski portal watson.ch, w ostatnim czasie szerszenie azjatyckie bardzo znacznie rozprzestrzeniły się na terenie Szwajcarii.
Autorzy artykułu powołują się na słowa biolożki - Carine Vogel, która podkreśla, że liczba zgłoszeń pojawienia się tych owadów na terenie Szwajcarii w roku 2024 w porównaniu do lat poprzednich zwiększyła się aż trzykrotnie. Dla porównania biolożka podaje dane z ostatnich lat - w 2023 roku zgłoszeń było 1399, a w 2024 roku zarejestrowano już 3829 meldunków.
Tym faktem szczególnie zaniepokojeni są szwajcarscy pszczelarze, bo jak wiadomo azjatycki szerszeń atakuje pszczoły przy ulu, następnie porywa je w locie i zabija. Martwymi zwierzętami szerszenie karmią swoje młode potomstwo. Portal cytuje także Prezesa Szwajcarskiego Związku pszczelarskiego, który podkreśla, że jedno gniazdo szerszeni azjatyckich zabija około 10 kilogramów owadów w ciągu roku. To odpowiada wadze około czterech rodzin pszczelich.
W artykule pojawia się też informacja, że pszczoły miodne są zastraszane przez szerszeni azjatyckie. Jeśli szerszenie czają się koło ula, to pszczoły nie wylatują z niego, w celu szukania pożywienia. Jeśli pszczoły nie wylatują z uli, to również nie zapylają roślin, co ma z kolei negatywny wpływ na różnorodność biologiczną i stan rolnictwa. Dlatego pszczelarze wzywają władze Szwajcarii do podjęcia działań, dzięki którym będzie można powstrzymać bądź przynajmniej ograniczyć inwazję tych owadów.
Opracowano na podstawie
watson.ch, Die asiatische Hornisse breitete sich 2024 in der Schweiz rasant aus, https://www.watson.ch/schweiz/tier/490849971-die-asiatische-hornisse-breitete-sich-2024-in-der-schweiz-rasant-aus, Data publikacji: 2025.01.27, Data odczytu: 2025.01.28
Liczba wyświetleń artykułu: 166
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Coraz więcej szerszeni azjatyckich w rejonie Aachen 2024
Szerszenie azjatyckie atakują niemieckie pasieki Edyta Glebocki

Dlaczego szerszenie są coraz częściej spotykane? 2023
Przeprowadzono badania w Niemczech Edyta Glebocki

Coraz więcej szerszeni azjatyckich w Westfalii w Niemczech 2023
Rośnie liczba szerszeni azjatyckich Edyta Glebocki

Azjatyckie pszczoły krzyczą za pomocą skrzydeł
Pszczoły azjatyckie wykształciły mechanizm obronny Jakub Wojas

Stany Zjednoczone i Kanada podejmują walkę z szerszeniami azjatyckimi 2021
Ameryka Północna wypowiada wojnę szerszeniom azjatyckim Jakub Wojas

Zwierzęce odchody chronią pszczoły przed szerszeniami azjatyckimi
Odchody odstraszają szerszenie azjatyckie Jakub Wojas

W USA po raz pierwszy zniszczono gniazdo szerszeni azjatyckich 2020
To mały, ale ważny krok dla życia pszczoły miodnej Jakub Wojas
