Portal Pszczelarski

Czteroskrzydłowe sztuczne pszczoły mają zapylać drzewa owocowe. Są pierwsze efekty

Grafika wygenerowana za pomocą AI: Midjourney 2025.02.09

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA sztuczna pszczoła

Na uniwersytecie Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Bostonie inżynierowie są na etapie projektowania robota-pszczoły, który ma wspierać owady w ich codziennej pracy. Takie sztuczne pszczoły mają przede wszystkim zagwarantować lepsze zbiory rolnikom, które przy ogólnoświatowym wymieraniu owadów zapylających są obecnie mocno zagrożone.

Jak relacjonują autorzy artykułu na portalu trendsderzukunft.de, roboty są wielkości prawdziwej pszczoły i są zaprojektowane tak, by latać zarówno z dużą precyzją jak i z odpowiednią zwinnością. Jak zdradza Kevin Chen - adiunkt w dziedzinie inżynierii elektrycznej i informatyki, roboty są na tyle lekkie i wytrzymałe, że ich lot jest sto razy dłuższy niż w przypadku innych dronów, projektowanych do podobnych działań. Jak wynika z artykułu w jednym z testów lot robota-pszczoły trwał około 17 minut. Inżynierowie zdradzają, że ten robot został unowocześniony i posiada cztery skrzydła, a nie tak jak w poprzednich projektach osiem skrzydeł. Tak duża ilość skrzydeł blokowała się wzajemnie podczas lotu i utrudniała skuteczne ruchy robotów.

Naukowcy zwracają uwagę, że robot-pszczoła może latać również w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie naturalne owady nie mają dostępu. Tam z kolei można hodować rośliny wolne od pestycydów i innych nawozów sztucznych.

Opracowano na podstawie

trendsderzukunft.de, Robo-Insekt soll Bienen ersetzen: Neues Werkzeug für die Obstbauern, https://www.trendsderzukunft.de/robo-insekt-soll-bienen-ersetzen-neues-werkzeug-fuer-die-obstbauern/, Data publikacji: 2025.01.22, Data odczytu: 2025.01.23



Liczba wyświetleń artykułu: 511

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Co robić, gdy śnieg zasypie wyloty przy ulach?

Wosk pszczeli - jak go wykorzystać?

Pszczoły bezżądłowe - melipony

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.