HarmHoney: Pierwsze próbki z Niemiec w drodze do UE

Niemieckie Stowarzyszenie Pszczelarzy podało do publicznej wiadomości, że oficjalnie wsparło unijny projekt pod nazwą "HarmHoney", którego głównym celem jest zwalczanie oszustw, związanych z miodem w sektorze sprzedaży detalicznej żywności. Jak publikuje portal lebensmittelpraxis.de, pierwsze próbki zostały już przekazane do Wspólnego Centrum Badawczego Unii Europejskiej. Stowarzyszenie na ten moment zebrało 100 próbek autentycznego miodu, z czego 26 zostało już przesłanych.
Autorzy artykułu wyjaśniają, że HarmHoney to unijny projekt, wspierany przez Niemieckie Stowarzyszenie Pszczelarzy, który ma na celu zwalczanie oszustw sprzedawanego miodu w sklepach detalicznych. Celem projektu jest zoptymalizowanie i ujednolicenie metod analitycznych, służących do wykrywania zafałszowania miodu. Centrum badawcze opiera się na kilku różnych metodach, ponieważ według Stowarzyszenia Pszczelarzy nie ma jednej metody, która może wykryć wszystkie sposoby zafałszowania miodu. Jak recenzują autorzy artykułu, powołując się na słowa Niemieckiego Stowarzyszenia Pszczelarzy, taka standaryzacja jest niezbędna, aby weryfikować wyniki dostarczane z różnych laboratoriów. By jednak próbki były wiarygodne, konieczne jest także stworzenie bazy danych miodów o różnych odmianach i pochodzeniu. Dlatego Niemiecki Związek Pszczelarstwa współpracuje z badaczami, by zapewniać im wysokiej jakości materiał porównawczy.
Warto mieć na uwadze, że na początku 2024 roku Unia Europejska zdecydowała, że w najbliższej przyszłości, producenci miodu będą zobligowani do podawania wszystkich krajów pochodzenia miodu na opakowaniu produktu, z wyszczególnieniem procentowego udziału, tak by konsument wiedział, że na przykład 80% miodu pochodzi z Chin albo z Turcji. Jednak obecnie trwa dwuletni okres przejściowy, dlatego istotne jest, by nadal przeciwdziałać fałszowania miodu, oferowanego w marketach.
Opracowano na podstawie
lebensmittelpraxis.de, Honigfälschungen - Erste Proben aus Deutschland auf dem Weg zur EU, https://lebensmittelpraxis.de/industrie-aktuell/42721-honigfaelschungen-erste-proben-aus-deutschland-auf-dem-weg-zur-eu.html, Publikacja: 2025.01.15, Data odczytu: 2025.01.25
Liczba wyświetleń artykułu: 210
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Fałszowanie miodu? Mit kontra sklepowa rzeczywistość
Miód w Polsce nie jest fałszowany Portal Pszczelarski

Fałszowany miód rujnuje interesy pszczelarzy z Nadrenii-Palatynatu
Pszczelarze z Niemiec mają trudność w konkurowaniu z miodem spoza UE Edyta Glebocki

Konsumenci powinni wspierać lokalnych pszczelarzy
Sabine Schütze przekonuje do zakupu miodu od lokalnych pszczelarzy Edyta Glebocki

Pszczelarze z Rumunii oczekują wsparcia UE ws. weryfikacji cen i jakości miodu 2023
Miód z Chin i Ukrainy zalewa Rumunię Edyta Glebocki

Badanie laboratoryjne jakości miodu
Jakie parametry są badane podczas badania laboratoryjnego miodu? Joanna Baran

Przebadano 10 brytyjskich marek miodów. Wyniki nie napawają optymizmem 2023
Fałszowanie miodu w Wielkiej Brytanii Dariusz Buzun

Sztuczny miód podobny do naturalnego
Coraz więcej fałszerstw Dariusz Buzun
