Ceny miodu w Niemczech muszą rosnąć - tak twierdzą pszczelarze 2024
Po wyjątkowo słabych zbiorach owoców, spowodowanych między innymi niezbyt przychylną pogodą, również pszczelarze z niemieckiego powiatu Werra-Meißner w Hessen muszą się zmagać z bardzo niskimi zyskami. Powodem takiej sytuacji były przede wszystkim wyjątkowo ulewne deszcze oraz przymrozki, które pojawiły się pod koniec kwietnia 2024. Taka pogoda sprawiła, że wiele kwiatów nie kwitło, a przez to pszczoły nie znajdowały odpowiednio dużo pożywienia.
Jak relacjonuje portalowi hna.de Thomas Krüger, prezes stowarzyszenia pszczelarskiego - anomalie pogodowe sprawiły, że w łagodnym marcu rośliny zaczęły rozkwitać, ale kiedy w kwietniu powrócił mróz, większość z nich zamarzła. Problemem było również to, że na przykład kiedy rzepak kwitł, to dla pszczół było za zimno by wylatywać z ula, przez co również nie mogły w pełni zbierać nektaru. Choć jak pszczelarz przyznaje rzepak kwitł w tym roku nieco dłużej, dzięki czemu pszczoły mogły nieco nadrobić straty.
Zbyt wysokimi plonami nie może pochwalić się również Christine Curic, która pasiekę prowadzi w Witzenhausen. Jak przekazuje autorom artykułu, aż 90% akacji było w tym roku przemrożone. Podobnie było z kwiatami drzew owocowych, których przymrozki mocno ograniczyły kwitnienie. Jak komentują autorzy artykułu również latem nie można było liczyć na imponujące zbiory, ponieważ ze względu na brak wyższych temperatur, nie zakwitły choćby kwiaty lipy czy chabra bławatka. Zbiory z tych kwiatów w tym roku były o wiele gorsze niż w poprzednich latach. Dlatego wielu pszczelarzy próbuje niskie zbiory rekompensować sobie wyższą ceną za wyprodukowany miód.
Jak podaje pan Krüger, za 500 gramowy słoik miodu dziesięć lat temu trzeba było zapłacić około 3,5 euro, obecnie pszczelarze wyceniają taki słoik na 7 euro, ale trzeba dodać, że w tym regionie wahają się między 7,50 a 14 euro. Jak puentuje pszczelarz Manuel Naß, poważnym problemem był również brak pożywienia dla pszczół ze względu na długi chłodny okres wiosenny. Jeśli pszczoły nie wylatują z ula bądź nie mogą zebrać odpowiedniej ilości pożywienia, to konieczne jest ich dokarmianie do czasu aż pojawią się pierwsze rośliny kwitnące.
Opracowano na podstawie:
- hna.de, Der Honig wird teurer, https://www.hna.de/lokales/witzenhausen/witzenhausen-ort44473/der-honig-wird-teurer-93318976.html, Data publikacji: 2024.09.25, Data odczytu: 2024.09.28
Liczba wyświetleń artykułu: 269
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!