Portal Pszczelarski

Co czwarty niemiecki pszczelarz mieszka w Bawarii 2024

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech pszczelarz pszczelarstwo statystyki

W 2023 roku w bawarskich stowarzyszeniach państwowych zarejestrowanych było około 42 tysiące pszczelarzy. Jak ustalił portal br.de, to o około 10 000 członków więcej niż dziesięć lat temu. Pod tym względem Bawaria znajduje się w czołówce w porównaniu z innymi krajami związkowymi w Niemczech, bo jak podkreślają autorzy artykułu co czwarty pszczelarz mieszka właśnie w Bawarii.

Według pszczelarza i członka stanowej grupy roboczej ds. ochrony gatunków w Bawarskim Stowarzyszeniu Ochrony Przyrody Johannesa Selmansbergera jest to efektem wielu czynników. Po pierwsze Bawaria jest dużym krajem związkowym, po drugie w tym regionie pszczelarstwo ma wysoki status, a po trzecie w dużym stopniu przyczyniło się do tego referendum "Ratujmy pszczoły", dzięki czemu coraz więcej osób traktuje pszczelarstwo hobbystycznie.

Według portalu br.de liczba pszczelarzy rośnie szybciej niż liczba rodzin pszczelich. W 2008 roku na jednego pszczelarza przypadało średnio 7,4 rodzin pszczelich. Teraz jest ich tylko 6,5. Dzieje się tak, bo jak podpowiada Inga Klingner ze Stowarzyszenia Pszczelarzy na Bawarii, większość pszczelarzy hoduje pszczoły rekreacyjnie, ograniczając się do posiadania zaledwie kilku rodzin pszczelich. W poprzednich dekadach było zupełnie odwrotnie i pszczelarze posiadali naprawdę imponujące pasieki. W 2023 na terenie Bawarii zarejestrowano około 272 000 pni pszczelich... i rzeczywiście na 42 000 zarejestrowanych pszczelarzy liczba ta nie jest wysoka.

Opracowano na podstawie:

  • br.de, Bienen als Hobby: Jeder vierte deutsche Imker lebt in Bayern, https://www.br.de/nachrichten/bayern/bienen-als-hobby-jeder-vierte-deutsche-imker-lebt-in-bayern,UOe5prK Data publikacji: 2024.09.22, Data odczytu: 2024.09.27


Liczba wyświetleń artykułu: 105

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

II Konferencja Młodych Naukowców Współczesne Uwarunkowania Działalności Gospodarstw Pasiecznych - harmonogram

Pszczelarze ze Śmigla po raz kolejny wygrali sprawę w sądzie dot. zatrucia pszczół 2017

Najsmaczniejszy miód XVII Biesiady Miodowej w Kurowie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia