Portal Pszczelarski

Rejonowe Koło Pszczelarzy w Pszczółkach uruchomiło Pszczele Pogotowie Rojowe

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo pomorskie Rejonowe Koło Pszczelarzy w Pszczółkach pszczele pogotowie rojowe

W miejscowości Pszczółki powstało Pszczele Pogotowie Rojowe, które bezpiecznie pomoże usunąć rój owadów z prywatnej posesji czy z dowolnej przestrzeni publicznej. Celem tej inicjatywy jest zapewnienie bezpieczeństwa, jeśli w pobliżu domu, miejsca pracy czy właśnie w przestrzeni publicznej zadomowiły się pszczoły. Chodzi też o to, by rój przenieść w inne miejsce, ale bez wyrządzania krzywdy pszczołom.

Jak wskazują autorzy artykułu inspiracją dla pszczelarzy były między innymi takie wydarzenia, jak osiedlenie się roju pszczół na placu zabaw w Pruszczu Gdańskim. Na miejsce przyjechała oczywiście straż pożarna, ale na pomoc pospieszyli także pszczelarze z Rejonowego Koła Pszczelarzy w Pszczółkach, którzy mając odpowiednie ubranie i profesjonalny sprzęt, mogli szybko i bezpiecznie zapobiec tragedii oraz przenieść pszczoły w inne miejsce.

Pogotowie Rojowe działa przede wszystkim na terenie Gminy Pszczółki, powiatu Gdańskiego oraz Gdańska. Jak relacjonuje jeden z pszczelarzy - Pan Sławomir o pomoc w ewakuacji pszczół do stowarzyszenia zwróciła się również straż miejska. Kiedy należy korzystać z pomocy takiego Pogotowia? Jeśli zauważymy rój pszczół w pobliżu domu, miejsca pracy czy w takich newralgicznych punktach jak właśnie plac zabaw to należy się skontaktować z pogotowiem, Po uzgodnieniu telefonicznym, że możliwe jest usunięcie roju, na miejsce zdarzenia przyjedzie pszczelarz ze specjalistycznym sprzętem. Pszczoły trafią do nowego ula w jednej z pasiek RKP Pszczółki.

Pszczele Pogotowie Rojowe Koła Pszczelarzy w Pszczółkach działa pod numerami telefonów:

  • +48 502 216 697
  • +48 794 722 198

Pogotowie rojowe działa także po to, by ratować zagrożone wyginięciem pszczoły. Jak podkreśla pan Sławomir, usuwanie pszczół na własną rękę może być niebezpieczne zarówno dla usuwającego, jak i dla samych pszczół, które z różnych powodów opuściły swoje gniazdo i szukają dla siebie nowego domu.

Opracowano na podstawie:

  • pruszczgdanski.naszemiasto.pl, Powstało Pszczele Pogotowie Rojowie Rejonowego Koła Pszczelarzy w Pszczółkach. Pomogą usunąć rój!, Data publikacji: 2024.07.31, Data odczytu: 2024.07.31


Liczba wyświetleń artykułu: 285

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu