Portal Pszczelarski

XIX Podkarpackie Święto Miodu - relacja z wydarzenia

wydarzenia pszczelarskie relacja z wydarzenia XIX Podkarpackie Święto Miodu Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu Wacław Piędel Małgorzata Sudoł Józef Ładosza

W Rzeszowie odbyło się XIX Podkarpackie Święto Miodu, podczas którego miało miejsce kilka wykładów o tematyce pszczelarskiej. Można było również zakupić sprzęt pszczelarski oraz produkty pszczele. Odbyły się także konkursy, w których wzięli udział pszczelarze z Regionalnego Koła Pszczelarskiego "BARĆ" w Bielińcu. Pasieka "Na Ogrodzie" Małgorzata Sudoł - Wacław Piędel zajęła III miejsce w konkursie „Producenci nalewek miodowych” za nalewkę Dzika róża z miodem oraz otrzymała wyróżnienie za nalewkę Korzenna miodówka. W konkursie „Który miód najlepiej smakuje w ocenie konsumentów” wyróżnienie za miód spadziowy otrzymała Pasieka "Na Ogrodzie" Małgorzata Sudoł – Wacław Piędel, a za miód gryczany wyróżniona została pasieka "Huciański Miodek" Józefa Ładosza z Huty Starej. I miejsce w konkursie „Najlepsza Pasieka” przyznano pasiece "Huciański Miodek" Józefa Ładosza.

XIX Podkarpackie Święto Miodu

Tego samego dnia w Rzeszowie odbył się Festiwal "Karpaty na widelcu". W jego ramach przeprowadzono konkurs na „Najlepszy Smak Regionu 2024”. W konkursie wzięła udział Pasieka "Na Ogrodzie", której kapituła konkursowa, z przewodniczącym Robertem Makłowiczem, przyznała tytuł „Najlepszy Smak Regionu 2024” w kategorii napoje za nalewkę Korzenna miodówka.



Liczba wyświetleń artykułu: 125

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Łosoś w musztardzie i miodzie

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym