Portal Pszczelarski

Inflacja coraz mocniej dotyka niemieckich pszczelarzy 2024

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech Herbert Schwarzer inflacja

Jak relacjonują pszczelarze na łamach portalu merkur.de, w 2024 roku inflacja i wyższe koszty produkcji sprawiły, że miód był droższy niż w latach poprzednich. Herbert Schwarzer – drugi przewodniczący Okręgowego Stowarzyszenia Pszczelarzy w Erding dokonał podsumowania tego sezonu.

Jak powiedział gazecie, w Erding zarejestrowanych jest około 500 pszczelarzy. Niektórzy z nich zajmują się pszczołami tylko hobbystycznie, posiadając maksymalnie dwie lub trzy rodziny pszczele, a niektórzy prowadzą pszczelarstwo na dużą skalę, opiekując się pasieką nawet z 200 rodzinami pszczelimi. Jak podkreśla Schwarzer wiosenne zbiory były dobre, ale w maju pogoda się załamała i większość zapasów niezbędna była do dokarmiania pszczół. Na uwagę w 2024 roku zasługuje miód leśny, który ze względu na zbyt dużą zawartość melicytozy szybko się krystalizował w plastrach miodu przez co jego produkcja okazała się znacznie trudniejsza i zarazem droższa.

Chociaż w latach epidemii korona wirusa trend sprzedaży miodu lokalnego był bardzo widoczny, to sprzedaż w wielu firmach i pasiekach znacznie spadła po 2022 roku. Pszczelarze głównego winowajcę upatrują w inflacji. Jak akcentuje Schwarzer takie problemy dotykają szczególnie pszczelarzy, którzy posiadają 15 i więcej rodzin. Pszczelarze hobbystyczni znajdują rynek zbytu w sąsiadach, znajomych czy w rodzinie. W przypadku większej ilości kolonii nabywców trzeba mieć więcej i szukać ich w szerszym kręgu. Dlatego pszczelarze coraz częściej zmniejszają ilość kolonii, ale to z kolei prowadzi do redukowania liczby owadów zapylających. Dlatego pszczelarze apelują, by kupować miód tylko lokalny, co zapewnia pszczelarzom dobre obroty, ale także pozwala rolnikom i lokalnym firmom na osiąganie plonów na właściwym, zadowalającym poziomie.

Co pozytywnie wpłynęło na zbiory miodu, to fakt, że na obszarze Erding pszczelarze odnotowali znikome występowanie zgnilca amerykańskiego. Być może przyczyniło się do tego umieszczanie naklejek na pojemnikach na odpady szklane, by do kosza wyrzucać tylko umyte słoiki po miodzie, by nie rozprzestrzeniać patogenów zgnilca amerykańskiego.

Opracowano na podstawie:

merkur.de, Inflation trifft auch die Imker, https://www.merkur.de/lokales/erding/erding-ort28651/landkreis-erding-erntebilanz-des-imkerkreisverbands-erding-inflation-trifft-auch-die-imker-93260928.html, Data publikacji: 2024.08.29, Data odczytu: 2024.09.21



Liczba wyświetleń artykułu: 137

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?