Fałszowany miód rujnuje interesy pszczelarzy z Nadrenii-Palatynatu
Po raz kolejny pszczelarze z Niemiec narzekają na fałszowany miód, importowany spoza Unii Europejskiej, który ze względu na domieszkę cukru czy syropu, jest o wiele tańszy, a tym samym trudno z nim konkurować.
Rainer Becker - pszczelarz hobbysta z Weinolsheim, mimo że wkłada wiele pracy w produkcję miodu, to nie osiąga za to odpowiednich profitów. Jak mówi - ceny, które sam ustala nie są i tak odpowiednie do wkładu pracy. Dlatego pszczelarz czasem sam ma wrażenie, że działa bardziej charytatywnie, sprzedając miód po kosztach. I nawet jeśli to jest pszczelarstwo hobbystyczne, to wiadomo, że trzeba w jakiś sposób rekompensować roczne koszty. Według Becker minimalna cena za około półkilogramowy słoik miodu powinna wynieść minimum 8 euro.
Importowanie tańszego miodu spowodowało, że pszczelarze mocno zmniejszają hodowle. Jak podaje Stowarzyszenie Pszczelarzy Nadrenii-Palatynatu obecnie wielu pszczelarzy redukuje ilość rodzin pszczelich z 10-15 na 3-4. Taka ilość starcza na własne potrzeby, bo produkcja miodu na sprzedaż przestaje zapewniać dochody. Nieopłacalna jest też sprzedaż miodu w dużych pojemnikach, dla rozlewni, ponieważ w ten sposób pszczelarze zarabiają około 3-4 euro na kilogramie miodu.
Z tego względu Stowarzyszenie Pszczelarzy z Nadrenii-Palatynatu zwraca się do federalnego ministra rolnictwa Özdemira o podjęcie działań, by wesprzeć niemieckich pszczelarzy na poziomie Unii Europejskiej. Co akcentuje sam przewodniczący Stowarzyszenia Thomas Hock, miody sprzedawane w marketach posiadają informacje, że pochodzą z krajów UE jak i spoza krajów UE, co oznacza, że pochodzenie miodu nie jest jasno określone. Problemem mogą być zarówno miody importowane z Chin, jak i z Turcji, które według kontroli Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych najprawdopodobniej zmieszane zostały z syropem cukrowym. Według komisji także miód importowany z Wielkiej Brytanii nie jest dobrej jakości, ponieważ przed ponownym wywozem do UE też może być zmieszany z miodami, importowanymi z innych krajów.
Już w 2017 roku rząd federalny uruchomił "Krajowe Centrum Referencyjne ds. Autentycznej Żywności", które zajmuje się również opracowaniem metod wykrywania sfałszowanego miodu. Jednakże wciąż brak jest konkretnych przepisów i metod do wykrywania sfałszowanego miodu, dlatego Komisja Europejska pracuje aktualnie nad wprowadzeniem przepisów, które mają lepiej precyzować pochodzenie miodu, tak by na etykiecie produktu, wskazywane były dokładnie te kraje, w których miód był produkowany.
Bibliografia
- tagesschau.de, https://www.tagesschau.de/inland/regional/rheinlandpfalz/swr-gepanschter-billighonig-verdirbt-imkern-in-rlp-das-geschaeft-100.html Data publikacji: 2023.10.26, Data odczytu: 2024.07.14
Liczba wyświetleń artykułu: 414
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!