Portal Pszczelarski

Fałszowany miód rujnuje interesy pszczelarzy z Nadrenii-Palatynatu

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech fałszowanie miodu Rainer Becker

Po raz kolejny pszczelarze z Niemiec narzekają na fałszowany miód, importowany spoza Unii Europejskiej, który ze względu na domieszkę cukru czy syropu, jest o wiele tańszy, a tym samym trudno z nim konkurować.

Rainer Becker - pszczelarz hobbysta z Weinolsheim, mimo że wkłada wiele pracy w produkcję miodu, to nie osiąga za to odpowiednich profitów. Jak mówi - ceny, które sam ustala nie są i tak odpowiednie do wkładu pracy. Dlatego pszczelarz czasem sam ma wrażenie, że działa bardziej charytatywnie, sprzedając miód po kosztach. I nawet jeśli to jest pszczelarstwo hobbystyczne, to wiadomo, że trzeba w jakiś sposób rekompensować roczne koszty. Według Becker minimalna cena za około półkilogramowy słoik miodu powinna wynieść minimum 8 euro.

Importowanie tańszego miodu spowodowało, że pszczelarze mocno zmniejszają hodowle. Jak podaje Stowarzyszenie Pszczelarzy Nadrenii-Palatynatu obecnie wielu pszczelarzy redukuje ilość rodzin pszczelich z 10-15 na 3-4. Taka ilość starcza na własne potrzeby, bo produkcja miodu na sprzedaż przestaje zapewniać dochody. Nieopłacalna jest też sprzedaż miodu w dużych pojemnikach, dla rozlewni, ponieważ w ten sposób pszczelarze zarabiają około 3-4 euro na kilogramie miodu.

Z tego względu Stowarzyszenie Pszczelarzy z Nadrenii-Palatynatu zwraca się do federalnego ministra rolnictwa Özdemira o podjęcie działań, by wesprzeć niemieckich pszczelarzy na poziomie Unii Europejskiej. Co akcentuje sam przewodniczący Stowarzyszenia Thomas Hock, miody sprzedawane w marketach posiadają informacje, że pochodzą z krajów UE jak i spoza krajów UE, co oznacza, że pochodzenie miodu nie jest jasno określone. Problemem mogą być zarówno miody importowane z Chin, jak i z Turcji, które według kontroli Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych najprawdopodobniej zmieszane zostały z syropem cukrowym. Według komisji także miód importowany z Wielkiej Brytanii nie jest dobrej jakości, ponieważ przed ponownym wywozem do UE też może być zmieszany z miodami, importowanymi z innych krajów. 

Już w 2017 roku rząd federalny uruchomił "Krajowe Centrum Referencyjne ds. Autentycznej Żywności", które zajmuje się również opracowaniem metod wykrywania sfałszowanego miodu. Jednakże wciąż brak jest konkretnych przepisów i metod do wykrywania sfałszowanego miodu, dlatego Komisja Europejska pracuje aktualnie nad wprowadzeniem przepisów, które mają lepiej precyzować pochodzenie miodu, tak by na etykiecie produktu, wskazywane były dokładnie te kraje, w których miód był produkowany.

Bibliografia

  • tagesschau.de, https://www.tagesschau.de/inland/regional/rheinlandpfalz/swr-gepanschter-billighonig-verdirbt-imkern-in-rlp-das-geschaeft-100.html Data publikacji: 2023.10.26, Data odczytu: 2024.07.14


Liczba wyświetleń artykułu: 414

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom