Portal Pszczelarski

Coraz więcej szerszeni azjatyckich w rejonie Aachen 2024

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech szerszeń azjatycki Herbert Wesner Toni Ratte

Niemiecki pszczelarz - hobbysta Herbert Wesner z miasta Herzogenrath na własnej skórze przekonał się, jak niebezpieczne są azjatyckie szerszenie, które wraz z osami zabiły hodowaną przez niego rodzinę pszczelą. Pan Wesner pszczoły otrzymał dwa lata temu w prezencie urodzinowym. Kilka dni temu zauważył, że koło ula znajduje się bardzo duża ilość os i szerszeni azjatyckich. Kiedy zajrzał do ula, przeżył prawdziwy szok. Królowej i pszczół nie było, a cały czerw został zniszczony.

W ciągu ostatnich kilku tygodni pszczelarz obserwował, jak szerszenie azjatyckie atakowały jego pszczoły. Owady czaiły się przed ulem, następnie łapały pszczołę w locie, a następnie odgryzały jej głowę i skrzydła i wracały do gniazda.

Prezes stowarzyszenia pszczelarskiego Bardenberg-Alsdorf - Toni Ratte informuje, że w tym roku szerszeni azjatyckich pojawiło się szczególnie dużo w okolicy Aachen. Jak wskazuje biolog największym problemem jest fakt, że szerszenie azjatyckie są gatunkiem trudnym do zwalczania i kontrolowania. Z roku na rok liczba tych szerszeni znacznie rośnie, co oznacza, że bardzo dobrze adaptują się w europejskich warunkach i szybko rozmnażają. Dlatego w przeciwieństwie do szerszenia rodzimego, który w Niemczech znajduje się pod ochroną, gniazda szerszeni azjatyckich można, a nawet trzeba natychmiast zwalczać.

Herbert Wesner mimo dotkliwej straty, nie zamierza kończyć przygody z pszczelarstwem. W przyszłym roku planuje ponownie hodować pszczoły, tylko tym razem zamierza lepiej je chronić, choćby poprzez zakładanie siatek o gęstych oczkach nad ulami.



Liczba wyświetleń artykułu: 722

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Bastani – perskie lody szafranowe

Chleb z szafranem i miodem

Kapusta czerwona z porto

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Herbatka z miodem na przeziębienie

Kaczka z pieczarkami i miodem

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia