Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?
Co lepsze na ul: poliuretan czy drewno?
Pszczelarze często zastanawiają się jaki ul będzie dla nich najlepszy: wielkopolski, warszawski a może Dadanta. Oprócz konkretnego rodzaju ula, ważny zdaje się materiał z jakiego jest on wykonany. Na rynku dostępne są ule drewniane, poliuretanowe, czy styropianowe. Przy wyborze tworzywa ważna jest jego waga, wygoda w stosowaniu, konieczność impregnacji i trwałość - ale co z wilgotnością oraz temperaturą?
Co ważne?
Do zapewnienia odpowiednich warunków rodzinie pszczelej oraz jej przetrwania podczas zimy, niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności w ulu. Oczywiście to zadanie ma zapewnić ul. Ale który materiał zapewnia najbardziej optymalne warunki dla tych niezwykle istotnych parametrów? Na to pytanie odpowiedzi udzielili naukowcy z Narodowego Centrum Badań Rolniczych w Maryland (USA).
Badania
Autorzy podjęli badania nad poziomem izolacji termicznej oraz wilgotności w ulu Langstroth wykonanym z drewna oraz poliuretanu w czasie trwania zimy (grudzień - marzec). Do tego celu wybrali 18 rodzin pszczelich o jednakowej wielkości i będących pod taką samą opieką pszczelarską. 9 rodzin umieszczono w ulu z drewna, kolejne 9 w ulu wykonanym z tworzywa sztucznego. Temperatura i wilgotność były mierzone za pomocą czujników, które zostały zamieszczone pośrodku korpusów.
Wyniki
Okazało się, że w obu typach uli występowały wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą, jednak w ulach poliuretanowych ogólna temperatura była wyższa (wynosiła 10,2°C) niż w tych wykonanych z drewna (9,73°C) przy czym warto zaznaczyć, że nie jest to temperatura kłębu, a jedynie wnętrza ula. Na korzyść materiału syntetycznego wskazuje również wilgotność, ponieważ w ulach poliuretanowych odnotowano wyraźnie niższą wilgotność (52,05%) niż w ulach drewnianych (62,50%), co może być związane z tym, że chociaż drewno pochłania wilgoć znajdującą się w powietrzu, to jednak oddaje ją z powrotem przy wyższych temperaturach.
Podsumowanie
Chociaż ule wykonane z drewna są wybierane przez wielu pszczelarzy, zwłaszcza tych ceniących jego naturalność, to jednak w warunkach zimowania pszczół wydaje się, że poliuretan zapewnia lepsze warunki do zimowania pszczół.
Opracowano na podstawie
Alburaki, M., & Corona, M. (2021). Polyurethane honey bee hives provide better winter insulation than wooden hives. Journal of Apicultural Research, 61(2), 190–196. https://doi.org/10.1080/00218839.2021.1999578, Data dostępu: 2024.06.30
Liczba wyświetleń artykułu: 1178
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!