Portal Pszczelarski

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

ul budowa ula ul Langstroth

Co lepsze na ul: poliuretan czy drewno?

Pszczelarze często zastanawiają się jaki ul będzie dla nich najlepszy: wielkopolski, warszawski a może Dadanta. Oprócz konkretnego rodzaju ula, ważny zdaje się materiał z jakiego jest on wykonany. Na rynku dostępne są ule drewniane, poliuretanowe, czy styropianowe. Przy wyborze tworzywa ważna jest jego waga, wygoda w stosowaniu, konieczność impregnacji i trwałość - ale co z wilgotnością oraz temperaturą?

Co ważne?

Do zapewnienia odpowiednich warunków rodzinie pszczelej oraz jej przetrwania podczas zimy, niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności w ulu. Oczywiście to zadanie ma zapewnić ul. Ale który materiał zapewnia najbardziej optymalne warunki dla tych niezwykle istotnych parametrów? Na to pytanie odpowiedzi udzielili naukowcy z Narodowego Centrum Badań Rolniczych w Maryland (USA).

Badania

Autorzy podjęli badania nad poziomem izolacji termicznej oraz wilgotności w ulu Langstroth wykonanym z drewna oraz poliuretanu w czasie trwania zimy (grudzień - marzec). Do tego celu wybrali 18 rodzin pszczelich o jednakowej wielkości i będących pod taką samą opieką pszczelarską. 9 rodzin umieszczono w ulu z drewna, kolejne 9 w ulu wykonanym z tworzywa sztucznego. Temperatura i wilgotność były mierzone za pomocą czujników, które zostały zamieszczone pośrodku korpusów.

Wyniki

Okazało się, że w obu typach uli występowały wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą, jednak w ulach poliuretanowych ogólna temperatura była wyższa (wynosiła 10,2°C) niż w tych wykonanych z drewna (9,73°C) przy czym warto zaznaczyć, że nie jest to temperatura kłębu, a jedynie wnętrza ula. Na korzyść materiału syntetycznego wskazuje również wilgotność, ponieważ w ulach poliuretanowych odnotowano wyraźnie niższą wilgotność (52,05%) niż w ulach drewnianych (62,50%), co może być związane z tym, że chociaż drewno pochłania wilgoć znajdującą się w powietrzu, to jednak oddaje ją z powrotem przy wyższych temperaturach.

Podsumowanie

Chociaż ule wykonane z drewna są wybierane przez wielu pszczelarzy, zwłaszcza tych ceniących jego naturalność, to jednak w warunkach zimowania pszczół wydaje się, że poliuretan zapewnia lepsze warunki do zimowania pszczół.

Opracowano na podstawie

Alburaki, M., & Corona, M. (2021). Polyurethane honey bee hives provide better winter insulation than wooden hives. Journal of Apicultural Research, 61(2), 190–196. https://doi.org/10.1080/00218839.2021.1999578, Data dostępu: 2024.06.30

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 447

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski