Portal Pszczelarski

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

ul budowa ula ul Langstroth

Co lepsze na ul: poliuretan czy drewno?

Pszczelarze często zastanawiają się jaki ul będzie dla nich najlepszy: wielkopolski, warszawski a może Dadanta. Oprócz konkretnego rodzaju ula, ważny zdaje się materiał z jakiego jest on wykonany. Na rynku dostępne są ule drewniane, poliuretanowe, czy styropianowe. Przy wyborze tworzywa ważna jest jego waga, wygoda w stosowaniu, konieczność impregnacji i trwałość - ale co z wilgotnością oraz temperaturą?

Co ważne?

Do zapewnienia odpowiednich warunków rodzinie pszczelej oraz jej przetrwania podczas zimy, niezbędne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności w ulu. Oczywiście to zadanie ma zapewnić ul. Ale który materiał zapewnia najbardziej optymalne warunki dla tych niezwykle istotnych parametrów? Na to pytanie odpowiedzi udzielili naukowcy z Narodowego Centrum Badań Rolniczych w Maryland (USA).

Badania

Autorzy podjęli badania nad poziomem izolacji termicznej oraz wilgotności w ulu Langstroth wykonanym z drewna oraz poliuretanu w czasie trwania zimy (grudzień - marzec). Do tego celu wybrali 18 rodzin pszczelich o jednakowej wielkości i będących pod taką samą opieką pszczelarską. 9 rodzin umieszczono w ulu z drewna, kolejne 9 w ulu wykonanym z tworzywa sztucznego. Temperatura i wilgotność były mierzone za pomocą czujników, które zostały zamieszczone pośrodku korpusów.

Wyniki

Okazało się, że w obu typach uli występowały wahania temperatury pomiędzy dniem a nocą, jednak w ulach poliuretanowych ogólna temperatura była wyższa (wynosiła 10,2°C) niż w tych wykonanych z drewna (9,73°C) przy czym warto zaznaczyć, że nie jest to temperatura kłębu, a jedynie wnętrza ula. Na korzyść materiału syntetycznego wskazuje również wilgotność, ponieważ w ulach poliuretanowych odnotowano wyraźnie niższą wilgotność (52,05%) niż w ulach drewnianych (62,50%), co może być związane z tym, że chociaż drewno pochłania wilgoć znajdującą się w powietrzu, to jednak oddaje ją z powrotem przy wyższych temperaturach.

Podsumowanie

Chociaż ule wykonane z drewna są wybierane przez wielu pszczelarzy, zwłaszcza tych ceniących jego naturalność, to jednak w warunkach zimowania pszczół wydaje się, że poliuretan zapewnia lepsze warunki do zimowania pszczół.

Opracowano na podstawie

Alburaki, M., & Corona, M. (2021). Polyurethane honey bee hives provide better winter insulation than wooden hives. Journal of Apicultural Research, 61(2), 190–196. https://doi.org/10.1080/00218839.2021.1999578, Data dostępu: 2024.06.30

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 1178

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Skrzydełka z miodem i chili

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności