Portal Pszczelarski

Wandalizm w jednej z pasiek w Krotoszynie 2023

pszczelarstwo wielkopolskie zniszczone ule zniszczona pasieka Szymon Barański

Na ulicy Bolewskiego w Krotoszynie, z początkiem października 2023 doszło do wandalizmu. Na jednym z ogródków działkowych, gdzie znajduje się mała pasieka, składająca się z ośmiu uli, ktoś włamał się i w sześciu ulach podniósł daszki. Przez takie działanie doszło do wychłodzenia organizmów pszczół. Jak relacjonuje sam poszkodowany – pszczelarz Szymon Barański jest już dziś pewne, że trzy rodziny tego zdarzenia nie przeżyją. To ogromne straty dla pszczelarza, ponieważ w każdej rodzinie znajdowało się około 20 000 pszczół.

Po zauważeniu szkód, właściciel wykonał zdjęcia i od razu powiadomił policję. Niestety sprawca do dnia dzisiejszego pozostaje nieuchwytny. Według dzielnicowego sprawcą może być jeden z sąsiadów, któremu przeszkadzało bliskie towarzystwo pszczół. Jak jednak podkreśla właściciel pasieki, ule nie znajdują się blisko zabudowań i są ogrodzone. Na furtce przechodniów ostrzega informacje, że na terenie ogródka jest pasieka i wejście na jej teren grozi użądleniem. Otwarcie daszków uli spowodowało wielkie straty i to nie tylko ze względu na znaczne obniżenie pożądanej wewnątrz ula temperatury, ale także ze względu na opady atmosferyczne, które zalały wnętrze uli.

Netografia

rzeczkrotoszynska.pl, Intruz wszedł na teren pasieki. Przez to co zrobił dużo pszczół zginie, Data publikacji. 2023.10.31, Data odczytu: 2023.10.31Liczba wyświetleń artykułu: 310

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll