Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pszczelarze z Eisenberg martwią się coraz większymi infekcjami wśród pszczół 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech Eisenberg

W miejscowości Eisenberg od połowy września 2023 r. wszyscy lokalni pszczelarze mieli obowiązek zgłaszać każdy rój pszczół, który z powodu rozwoju infekcji, należało ratować. Chodziło głównie o mniejsze roje pszczół, liczące między 1000 a 1500 pszczół, które ze względu na niedostateczne warunki przeżycia (roztocze Varroa, brak wystarczającego pożywienia, różnego rodzaju choroby) zostały wraz ze starą królową odizolowane od pozostałych kolonii.

Takie małe roje zwykle nie mają szans na przeżycie, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Ponadto to właśnie te pszczoły oraz rodziny, z których pochodzą, zwiększają ryzyko rozprzestrzeniania się groźnych infekcji w całym mieście Eisenberg, ponieważ w przypadku pszczół droga przenoszenia infekcji roznoszona jest inaczej niż u pozostałych gatunków zwierząt. W populacji pszczół to bowiem nie chore gatunki zarażają te zdrowe. Zdrowe pszczoły potrafią szybko zlokalizować słabsze roje i chcą je wykorzystać, zabierając im wszystkie zapasy. Nie są jednak świadome, że wraz z tymi zapasami do ula przenoszą też zarazki i tym samym zarażają te zdrowe osobniki. Przedostanie się do obcego ula nie jest wcale trudne, ponieważ słaby rój nie potrafi się skutecznie chronić. 

Dlatego w mieście Eisenberg zaplanowano 26 października 2023 r. dyskusję, na którą zaproszeni są wszyscy lokalni pszczelarze z okolicy. Głównym celem jest pogadanka na temat obecnej sytuacji, ale też wymiana się doświadczeniami, by ustalić gdzie znajdują się pszczoły pozostawione bez opieki i królowej, które mogą być źródłem kolejnych infekcji zdrowych pszczół, hodowanych w mieście i jego najbliższych okolicach.

Netografia

otz.de Umgekehrte Infektionswege: Eisenbergs Imker sorgen sich um ihre Bienen, https://www.otz.de/regionen/eisenberg/umgekehrte-infektionswege-eisenbergs-imker-sorgen-sich-um-ihre-bienen-id239823475.html, Data publikacji:2023.10.17 Data odczytu: 2023.10.20Liczba wyświetleń artykułu: 133

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Wilanów Miodem Płynący 2017 - kurs pszczelarski

Targi Miodowe Kamianna 2016

XX Nadbużańskie Święto Pszczoły