Portal Pszczelarski

AFD przegrało proces o naruszanie konstytucji w bawarskim referendum Ratujmy pszczoły 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech akcja pszczelarska Ratujmy pszczoły

W środę 18 października 2023 r. w Najwyższym Sądzie w Bawarii zapadł wyrok w sprawie głośnego procesu, toczącego się od czterech lat z pozwu niemieckiej partii AFD.

Według partii przyjęte normy prawne w bawarskim referendum "Ratujmy pszczoły" naruszały przepisy konstytucyjne Bawarii. Zgodnie jednak z wyrokiem Sądu Najwyższego w Bawarii są one jak najbardziej zgodne z konstytucją i mogą być wdrażane w życie. Jak ogłosił Han - Joachim Heßler – prezes Trybunału Konstytucyjnego zarówno bawarskie przepisy dotyczące ochrony gatunków, jak i proces legislacyjny, oparty na referendum "Ratujmy pszczoły" są zgodne z artykułami bawarskiej konstytucji.

Partia AFD rozważa teraz zaskarżenie wyroku w Federalnym Trybunale Konstytucyjnym w Karlsruhe, ale póki co werdykt Sądu Najwyższego pozwala wdrażać w życie wiele przepisów prawnych, dotyczących ochrony środowiska i poszczególnych gatunków, o które postulowano w referendum "Ratujmy pszczoły". Przedstawiciele partii AFD nie kryją rozczarowania i już teraz zastanawiają się nad podjęciem dalszych kroków oraz skierowaniem skargi konstytucyjnej właśnie do Karlsruhe.

Referendum "Ratujmy pszczoły" uznaje się za jedno z tych bardziej udanych w historii Bawarii. Pod jego postulatami podpisy złożyło aż 1,75 miliona mieszkańców.

Netografia

sueddeutsche.de , Verfassungsgericht weist AfD-Klage gegen Artenschutzgesetze zurück - Bayern, https://www.sueddeutsche.de/bayern/afd-verfassungsklage-bayern-artenschutzgesetz-rettet-die-bienen-1.6289528, Data publikacji: 2023.10.18, Data odczytu: 2023.10.20Liczba wyświetleń artykułu: 356

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom