Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

AFD przegrało proces o naruszanie konstytucji w bawarskim referendum Ratujmy pszczoły 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech akcja pszczelarska Ratujmy pszczoły

W środę 18 października 2023 r. w Najwyższym Sądzie w Bawarii zapadł wyrok w sprawie głośnego procesu, toczącego się od czterech lat z pozwu niemieckiej partii AFD.

Według partii przyjęte normy prawne w bawarskim referendum "Ratujmy pszczoły" naruszały przepisy konstytucyjne Bawarii. Zgodnie jednak z wyrokiem Sądu Najwyższego w Bawarii są one jak najbardziej zgodne z konstytucją i mogą być wdrażane w życie. Jak ogłosił Han - Joachim Heßler – prezes Trybunału Konstytucyjnego zarówno bawarskie przepisy dotyczące ochrony gatunków, jak i proces legislacyjny, oparty na referendum "Ratujmy pszczoły" są zgodne z artykułami bawarskiej konstytucji.

Partia AFD rozważa teraz zaskarżenie wyroku w Federalnym Trybunale Konstytucyjnym w Karlsruhe, ale póki co werdykt Sądu Najwyższego pozwala wdrażać w życie wiele przepisów prawnych, dotyczących ochrony środowiska i poszczególnych gatunków, o które postulowano w referendum "Ratujmy pszczoły". Przedstawiciele partii AFD nie kryją rozczarowania i już teraz zastanawiają się nad podjęciem dalszych kroków oraz skierowaniem skargi konstytucyjnej właśnie do Karlsruhe.

Referendum "Ratujmy pszczoły" uznaje się za jedno z tych bardziej udanych w historii Bawarii. Pod jego postulatami podpisy złożyło aż 1,75 miliona mieszkańców.

Netografia

sueddeutsche.de , Verfassungsgericht weist AfD-Klage gegen Artenschutzgesetze zurück - Bayern, https://www.sueddeutsche.de/bayern/afd-verfassungsklage-bayern-artenschutzgesetz-rettet-die-bienen-1.6289528, Data publikacji: 2023.10.18, Data odczytu: 2023.10.20Liczba wyświetleń artykułu: 101

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

VIII Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego na Zamku Grodziec - relacja z wydarzenia

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Projekt Bzykająca Przyczepka

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Korzenna sałatka z tofu i miodem na jabłkach

Amarantus z miodem i migdałami

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016