Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Jak trzmiele odstraszają azjatyckie szerszenie?

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech trzmiel trzmiel ziemny szerszeń

Jak wiadomo pszczelarze od dłuższego czasu walczą z plagą szerszeni azjatyckich, które intensywnie rozprzestrzeniają się na terenie Europy. Szerszenie azjatyckie czają się bowiem przed ulami i polują na pszczoły miodne. Jak wynika z obserwacji większość takich ataków są dla pszczół śmiertelne. Jak jednak wskazują naukowcy w czasopiśmie "Communications Biology", nie wszystkie owady zapylające przegrywają w walce z szerszeniami. Wyjątek stanowi na przykład trzmiel ziemny, który potrafi uwolnić się z uścisku szerszenia albo nawet go użądlić.

Jak wskazują naukowcy z Uniwersytetu w Exeter trzmiele potrafią się więc skutecznie bronić przed atakiem szerzeni. Z drugiej strony naukowcy udowodnili także, że mimo skutecznej obrony przed szerszeniami azjatyckimi, populacja trzmieli w Niemczech wyraźnie się zmniejszyła. Na obszarach, gdzie wykryto bowiem obecność inwazyjnych szerszeni azjatyckich, występowała znacznie mniejsza ilość trzmieli ziemnych, niż w poprzednich latach. I choć badacze nie ustalili jeszcze dokładnych przyczyn, to główny powód upatruje się w tym, że trzmiele do obrony przed atakiem szerszenia potrzebują bardzo dużo energii.

Netografia

zdf.de, Wie Hummeln Asiatische Hornissen abwehren, https://www.zdf.de/nachrichten/panorama/hummeln-asiatische-hornissen-abwehr-invasive-art-100.html, Data publikacji: 2023.10.09, Data odczytu: 2023.10.12Liczba wyświetleń artykułu: 241

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem

Domowa musztarda z miodem

Śledzie w korzennej marynacie z miodem