Jak trzmiele odstraszają azjatyckie szerszenie?
Jak wiadomo pszczelarze od dłuższego czasu walczą z plagą szerszeni azjatyckich, które intensywnie rozprzestrzeniają się na terenie Europy. Szerszenie azjatyckie czają się bowiem przed ulami i polują na pszczoły miodne. Jak wynika z obserwacji większość takich ataków są dla pszczół śmiertelne. Jak jednak wskazują naukowcy w czasopiśmie "Communications Biology", nie wszystkie owady zapylające przegrywają w walce z szerszeniami. Wyjątek stanowi na przykład trzmiel ziemny, który potrafi uwolnić się z uścisku szerszenia albo nawet go użądlić.
Jak wskazują naukowcy z Uniwersytetu w Exeter trzmiele potrafią się więc skutecznie bronić przed atakiem szerzeni. Z drugiej strony naukowcy udowodnili także, że mimo skutecznej obrony przed szerszeniami azjatyckimi, populacja trzmieli w Niemczech wyraźnie się zmniejszyła. Na obszarach, gdzie wykryto bowiem obecność inwazyjnych szerszeni azjatyckich, występowała znacznie mniejsza ilość trzmieli ziemnych, niż w poprzednich latach. I choć badacze nie ustalili jeszcze dokładnych przyczyn, to główny powód upatruje się w tym, że trzmiele do obrony przed atakiem szerszenia potrzebują bardzo dużo energii.
Netografia
zdf.de, Wie Hummeln Asiatische Hornissen abwehren, https://www.zdf.de/nachrichten/panorama/hummeln-asiatische-hornissen-abwehr-invasive-art-100.html, Data publikacji: 2023.10.09, Data odczytu: 2023.10.12
Liczba wyświetleń artykułu: 961
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!