Grube pszczoły żyją dłużej. Sprawdź, dlaczego!
Nowe badania pokazują, jak ważne dla pszczół są proteiny i pyłki kwiatowe i dlaczego te elementy, powinny uzupełniać pożywienie pszczół również w okresie zimowym.
Choć wiadomo, że pszczelarze powinni dbać o tkankę tłuszczową u pszczół, to najczęściej jest tak, że po okresie produkcji miodu, pszczoły karmione są jedynie cukrem. Na terenie Węgrzech przeprowadzono badania, na podstawie których wiadomo, że ciało tłuszczowe u pszczół jest bardzo ważnym organem, o który należy dbać szczególnie w czasie zimy i przed okresem lęgowym.
Pszczelarze powinni wiedzieć, że okres życia pszczół może trwać nie kilka miesięcy, a wręcz 300 dni. Długość życia pszczół zależy jednak od tego, czy owady otrzymują odpowiednią ilość białka, a ich ciało tłuszczowe jest odpowiednio rozwinięte, by przetrwać zimę.
Dlatego tak istotne jest, by dbać o ciało tłuszczowe u pszczół, ponieważ zdaniem ekspertów organ tłuszczowy u pszczół pełni kilka funkcji, między innymi:
- magazynuje energię,
- odtruwa pestycydy,
- wytwarza hormony,
- dostarcza materiału budulcowego dla produkcji mleczka pszczelego.
By jednak te funkcje mogły zostać xpełnione, a pszczoły po zimie mogły zapewniać dobre plony, niezbędne jest dostarczenie im odpowiedniej ilości pyłku i protein.
Według Bernharda Heuvela – prezesa Niemieckiego Związku Pszczelarskiego, dbanie o ciało tłuszczowe pszczół może też naturalnie wspomagać owady w walce z różnymi chorobami i pasożytami, a nawet okresami niekorzystnej aury pogodowej.
Z kolei Miklos Sorfozo – inżynier rolnictwa i ekolog z Węgier zwraca uwagę na bardzo ważną rolę pyłku, który zawiera niezbędne dla pszczół witaminy i minerały. Dlatego pszczelarze powinni stosować pasze, które w naturalny sposób mogą być substytutem dla pyłku kwiatowego. Podczas badań z wykorzystaniem takich pasz, odkryto, że pszczoły robotnice żyją dłużej. Dokarmianie taką paszą o składzie zbliżonym do pyłku kwiatowego powinno nastąpić wczesną wiosną, kiedy pszczoły są już gotowe do działania, ale nie znajdują jeszcze naturalnego pożywienia, ponieważ jest zbyt zimno. Kolejną porcję powinny otrzymać na przełomie czerwca i lipca.
Co ważne "grube" pszczoły przestają się rozmnażać we wrześniu, kiedy przechodzą w stan spoczynku zimowego, trwający do połowy stycznia. Natomiast pszczoły, które są "zbyt cienkie" będą się jeszcze rozmnażać przez okres dwóch miesięcy. Mniej więcej tyle potrzebują, aż ich ciało tłuszczowe zostanie odbudowane. By tak się nie działo, należy najpierw podawać pszczołom cukier, potem powoli zacząć wprowadzać pyłek, a jeśli to konieczne to substytut pyłku, w postaci wartościowej paszy.
Netografia
wochenblatt-dlv.de, Fette Bienen leben länger: Tipps für Imker zur Fütterung im Winter, https://www.wochenblatt-dlv.de/feld-stall/tierhaltung/fette-bienen-leben-laenger-tipps-fuer-imker-fuer-fuetterung-winter-574421, Data publikacji: 2023.10.09, Data odczytu: 2023.10.10.
Liczba wyświetleń artykułu: 659
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!