Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Zdaniem profesora Neumanna, pszczołom w Szwajcarii grozi wyginięcie

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Szwajcarii Peter Neumann Varroa destructor

Pszczoły w Europie od wielu lat walczą o przetrwanie i jak przekonują szwajcarscy badacze sytuacja jest bardzo groźna, szczególnie ze względu na rozwój wielu chorób i wirusów. Obecnie problem dotyczy roztoczy Varroza i jak przekonuje profesor Peter Neumann w wywiadzie udzielonym dla domu wydawniczego CH Media - jeśli pszczelarze nie podejmą żadnych działań, pszczołom w Szwajcarii grozi wyginięcie.

Profesor podkreśla, że system immunologiczny jest tak słaby, że owady te nie potrafią bronić przed różnego rodzaju zarazkami i bakteriami, i epidemia związana z roztoczami Varroza świetnie to obrazuje. Zjawisko to nie jest jednak niczym nowym, bo niemal od 30 lat zmagają się z nim naukowcy na całym świecie. Jak stwierdza Krajowy Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności Dolnej Saksonii roztocza, które po raz pierwszy zostały zidentyfikowane w Niemczech w 1977 roku, mogą się tak szybko rozprzestrzeniać, ze względu na częsty i niczym nieograniczony kontakt pomiędzy rodzinami pszczelimi. To właśnie pszczoły na masową skalę roznoszą poszczególne zarazki do sąsiednich uli. Sytuacja jest poważna, ponieważ silniejsze rodziny pszczele okradają z miodu te słabsze rodziny, ale wykradając miód, przenoszą do ula też patogeny jak właśnie roztocza Varroa. Rozprzestrzenianie choroby powiązane jest też ze sprzedażą uli do sąsiednich miast, a nawet państw. To właśnie upatruje się w źródle zakażenia pszczół zgnilcem amerykańskim np. w miejscowości Kassel. 

Badacz wskazuje na inne kontynenty jak Ameryka Południowa czy Afryka, gdzie pszczelarze nie odnoszą tak wielkich strat z powodu roztoczy Varroa, a wręcz z nimi nie walczą. Jako dobry przykład podaje również pszczelarza z Norwegii, który od 20 lat nie walczy z roztoczami Varroa, a mimo to może pochwalić się dobrymi zbiorami miodu każdego roku. 

By jednak tak się działo w całej Europie, musi dochodzić do szeregu zmian, między innymi w polityce klimatycznej czy w dozowaniu pestycydów. Profesor też wspomina, że w Europie wciąż jest za mało miejsc, gdzie pszczoły mogą szukać przestrzeni dla siebie. Nie wylicza tu jedynie prywatnych ogródków, gdzie rośnie coraz mniej kwiatów, ale wskazuje przede wszystkim na użytki publiczne, które zagospodarowane są murawą, a mogłyby zostać wykorzystane na stworzenie łąk.

Netografia

fr.de, Schweizer Forscher schlägt Bienen-Alarm: „Ohne Maßnahmen sind alle Völker in zwei Jahren tot“, https://www.fr.de/panorama/alarm-neumann-schweiz-varroamilbe-aussterben-klimawandel-umweltverschmutzung-honigbiene-92536890.html Data odczytu: 2023.09.26, Data publikacji: 2023.09.26Liczba wyświetleń artykułu: 139

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Sałatka z kalafiora z miodem

Kruidnoten - holenderskie ekspresowe pierniczki z miodem

Pierogi z kaszą jaglaną, jabłkami i miodem

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Skrzydełka z miodem i chili

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności