Zdaniem profesora Neumanna, pszczołom w Szwajcarii grozi wyginięcie
Pszczoły w Europie od wielu lat walczą o przetrwanie i jak przekonują szwajcarscy badacze sytuacja jest bardzo groźna, szczególnie ze względu na rozwój wielu chorób i wirusów. Obecnie problem dotyczy roztoczy Varroza i jak przekonuje profesor Peter Neumann w wywiadzie udzielonym dla domu wydawniczego CH Media - jeśli pszczelarze nie podejmą żadnych działań, pszczołom w Szwajcarii grozi wyginięcie.
Profesor podkreśla, że system immunologiczny jest tak słaby, że owady te nie potrafią bronić przed różnego rodzaju zarazkami i bakteriami, i epidemia związana z roztoczami Varroza świetnie to obrazuje. Zjawisko to nie jest jednak niczym nowym, bo niemal od 30 lat zmagają się z nim naukowcy na całym świecie. Jak stwierdza Krajowy Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności Dolnej Saksonii roztocza, które po raz pierwszy zostały zidentyfikowane w Niemczech w 1977 roku, mogą się tak szybko rozprzestrzeniać, ze względu na częsty i niczym nieograniczony kontakt pomiędzy rodzinami pszczelimi. To właśnie pszczoły na masową skalę roznoszą poszczególne zarazki do sąsiednich uli. Sytuacja jest poważna, ponieważ silniejsze rodziny pszczele okradają z miodu te słabsze rodziny, ale wykradając miód, przenoszą do ula też patogeny jak właśnie roztocza Varroa. Rozprzestrzenianie choroby powiązane jest też ze sprzedażą uli do sąsiednich miast, a nawet państw. To właśnie upatruje się w źródle zakażenia pszczół zgnilcem amerykańskim np. w miejscowości Kassel.
Badacz wskazuje na inne kontynenty jak Ameryka Południowa czy Afryka, gdzie pszczelarze nie odnoszą tak wielkich strat z powodu roztoczy Varroa, a wręcz z nimi nie walczą. Jako dobry przykład podaje również pszczelarza z Norwegii, który od 20 lat nie walczy z roztoczami Varroa, a mimo to może pochwalić się dobrymi zbiorami miodu każdego roku.
By jednak tak się działo w całej Europie, musi dochodzić do szeregu zmian, między innymi w polityce klimatycznej czy w dozowaniu pestycydów. Profesor też wspomina, że w Europie wciąż jest za mało miejsc, gdzie pszczoły mogą szukać przestrzeni dla siebie. Nie wylicza tu jedynie prywatnych ogródków, gdzie rośnie coraz mniej kwiatów, ale wskazuje przede wszystkim na użytki publiczne, które zagospodarowane są murawą, a mogłyby zostać wykorzystane na stworzenie łąk.
Netografia
fr.de, Schweizer Forscher schlägt Bienen-Alarm: „Ohne Maßnahmen sind alle Völker in zwei Jahren tot“, https://www.fr.de/panorama/alarm-neumann-schweiz-varroamilbe-aussterben-klimawandel-umweltverschmutzung-honigbiene-92536890.html Data odczytu: 2023.09.26, Data publikacji: 2023.09.26
Liczba wyświetleń artykułu: 578
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!