Portal Pszczelarski

Spaliny dieslowe szkodzą owadom. Potwierdzają to badania!

trzmiel ziemny badanie pszczół badanie trzmieli

Po raz pierwszy przeprowadzono badania naukowe, w jaki sposób cząstki stałe, przedostające się ze spalin diesla do powietrza, mogą szkodzić owadom. W tym celu naukowcy podawali trzmielom wodę, zmieszaną z cukrem oraz cząstkami stałymi diesla, a wyniki pokazały, że taka substancja może mocno obciążać organizm owadów, a nawet prowadzić do ich przyspieszonej śmierci. 

Ze względu na to, że cząsteczki stałe spalin dieslowych krążą w powietrzu i przedostają się do pyłków kwiatowych i roślin, mogą bezpośrednio także oddziaływać na owady zapylające, a w tym między innymi właśnie na pszczoły. Dlatego zespół naukowców podjął się sprawdzenia, w jakim stopniu spaliny diesla szkodzą owadom. 

Badania zostały przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych, na popularnej odmianie trzmiela ziemnego. Już po siedmiu dniach podawania takiej zmodyfikowanej wody, naukowcy odkryli zmiany w mikroflorze jelita u trzmieli. We florze jelitowej trzmieli wykryto bowiem różnego rodzaju bakterie, które mogą skutecznie osłabiać układ opornościowy owadów oraz prowadzić do ich przyspieszonej śmierci. 

W kolejnym badaniu zespół ekspertów przyjrzał się, w jaki sposób spaliny dieslowe uszkadzają zespół immunologiczny owadów. Na podstawie zbieranych danych przez 10 dni, ustalono, że zawartość tłuszczu znacznie się obniżyła, co może świadczyć o tym, że spaliny diesla zmusiły organizm do uruchomienia procesów detoksykacyjnych, do czego konieczne jest wykorzystanie ogromnego zużycia energii. 

Ponadto przedostawanie się cząstek stałych spalin dieslowych wywołuje u owadów poważny stres, a w konsekwencji prowadzi do szybszej śmierci. Naukowcy zwracają uwagę, że proteiny nie są produkowane w genach w dostateczny sposób. I choć produkcja cząsteczek RNA została zintensyfikowana w 165 genach, to w 159 znacznie się obniżyła. Należy jednak mieć na uwadze, że takie skutki mogą powstawać przy długotrwałym wdychaniu cząsteczek spalin dieslowych. Natomiast krótkotrwałe bądź nieregularne przebywanie w skażonym środowisku nie musi mieć żadnych negatywnych skutków dla owadów.

Netografia

mdr.de, Dieselabgase schädigen Insekten – Auswirkungen auf Hummeln erforscht, https://www.mdr.de/wissen/news/news-feinstaub-belastung-durch-diesel-motoren-bei-hummeln-100.html, Data publikacji: 2023.09.19, Data odczytu: 2023.09.27



Liczba wyświetleń artykułu: 411

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Słodka sałatka z kurczakiem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?