Portal Pszczelarski

Spaliny dieslowe szkodzą owadom. Potwierdzają to badania!

trzmiel ziemny badanie pszczół badanie trzmieli

Po raz pierwszy przeprowadzono badania naukowe, w jaki sposób cząstki stałe, przedostające się ze spalin diesla do powietrza, mogą szkodzić owadom. W tym celu naukowcy podawali trzmielom wodę, zmieszaną z cukrem oraz cząstkami stałymi diesla, a wyniki pokazały, że taka substancja może mocno obciążać organizm owadów, a nawet prowadzić do ich przyspieszonej śmierci. 

Ze względu na to, że cząsteczki stałe spalin dieslowych krążą w powietrzu i przedostają się do pyłków kwiatowych i roślin, mogą bezpośrednio także oddziaływać na owady zapylające, a w tym między innymi właśnie na pszczoły. Dlatego zespół naukowców podjął się sprawdzenia, w jakim stopniu spaliny diesla szkodzą owadom. 

Badania zostały przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych, na popularnej odmianie trzmiela ziemnego. Już po siedmiu dniach podawania takiej zmodyfikowanej wody, naukowcy odkryli zmiany w mikroflorze jelita u trzmieli. We florze jelitowej trzmieli wykryto bowiem różnego rodzaju bakterie, które mogą skutecznie osłabiać układ opornościowy owadów oraz prowadzić do ich przyspieszonej śmierci. 

W kolejnym badaniu zespół ekspertów przyjrzał się, w jaki sposób spaliny dieslowe uszkadzają zespół immunologiczny owadów. Na podstawie zbieranych danych przez 10 dni, ustalono, że zawartość tłuszczu znacznie się obniżyła, co może świadczyć o tym, że spaliny diesla zmusiły organizm do uruchomienia procesów detoksykacyjnych, do czego konieczne jest wykorzystanie ogromnego zużycia energii. 

Ponadto przedostawanie się cząstek stałych spalin dieslowych wywołuje u owadów poważny stres, a w konsekwencji prowadzi do szybszej śmierci. Naukowcy zwracają uwagę, że proteiny nie są produkowane w genach w dostateczny sposób. I choć produkcja cząsteczek RNA została zintensyfikowana w 165 genach, to w 159 znacznie się obniżyła. Należy jednak mieć na uwadze, że takie skutki mogą powstawać przy długotrwałym wdychaniu cząsteczek spalin dieslowych. Natomiast krótkotrwałe bądź nieregularne przebywanie w skażonym środowisku nie musi mieć żadnych negatywnych skutków dla owadów.

Netografia

mdr.de, Dieselabgase schädigen Insekten – Auswirkungen auf Hummeln erforscht, https://www.mdr.de/wissen/news/news-feinstaub-belastung-durch-diesel-motoren-bei-hummeln-100.html, Data publikacji: 2023.09.19, Data odczytu: 2023.09.27Liczba wyświetleń artykułu: 177

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie