Portal Pszczelarski

Pszczelarze w Niemczech zobowiązani są do meldowania o liczbie rodzin pszczelich

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech zgnilec amerykański liczba rodzin pszczelich

W niemieckim mieście Wiesbaden każdy pszczelarz, nawet ten, który tylko hobbystycznie zajmuje się produkcją miodu, zobowiązany jest do zgłoszenia w odpowiednim urzędzie weterynaryjnym wszystkich rodzin pszczelich. 

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie epidemii pszczół, każdy pszczelarz raz w roku musi zgłosić odpowiedniemu urzędowi wszystkie rodziny pszczele. Za ostateczny termin takiego zgłoszenia przyjmuje się pierwszy października. Informacje o swoim inwentarzu pszczelarze mogą przesłać drogą mailową albo pocztową, z zastrzeżeniem, że w raporcie muszą się znaleźć obowiązkowo informacje na temat adresu pasieki oraz aktualne dane kontaktowe do pszczelarza. 

Konieczność zgłaszania wszystkich pasiek wynika z faktu, że choroby typu zgnilec amerykański, choć nie są niebezpieczne dla człowieka, to rozprzestrzeniają się szybko w najbliższej okolicy, zarażając tym samym znajdujące się w pobliżu inne rodziny pszczele. Jak wyjaśnia dr. Andrea Escher - kierowniczka urzędu w Wiesbaden istotne jest, by wiedzieć o wszystkich pasiekach znajdujących się w pobliżu źródła wybuchu epidemii. Dzięki temu można szybciej i skutecznie ograniczać się rozprzestrzenianie się pandemii. Dlatego pszczelarzom, którzy nie zgłoszą pasieki do pierwszego października, grożą wysokie kary. 

Ponadto eksperci przestrzegają również, że poważnym zagrożeniem dla właścicieli pasiek są nie tylko pszczoły roznoszące zarazki zgnilca amerykańskiego, ale także otwarte słoiki po miodzie, wyrzucane do kosza na śmieci. Jeśli bowiem do kontenerów na śmieci wyrzucane są brudne słoiki po miodzie, to także mogą być źródłem zakażenia. Szczególną uwagę urzędników przyciągają słoiki po miodzie eksportowanym z innych krajów spoza Unii Europejskiej. Dlatego urząd weterynaryjny w Wiesbaden prosi, by do kontenerów na szkło utylizować tylko i wyłącznie uprzednio umyte słoiki po miodzie.

Netografia

wiesbadenaktuell.de, Bienenvölker müssen zum Schutz vor Seuchen gemeldet werden, http://www.wiesbadenaktuell.de/startseite/news-detail-view/article/bienenvoelker-muessen-zum-schutz-vor-seuchen-gemeldet-werden.html Data publikacji: 2023.09.18, Data odczytu: 2023.09.18



Liczba wyświetleń artykułu: 615

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę