Portal Pszczelarski

Pszczelarze w Niemczech zobowiązani są do meldowania o liczbie rodzin pszczelich

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech zgnilec amerykański liczba rodzin pszczelich

W niemieckim mieście Wiesbaden każdy pszczelarz, nawet ten, który tylko hobbystycznie zajmuje się produkcją miodu, zobowiązany jest do zgłoszenia w odpowiednim urzędzie weterynaryjnym wszystkich rodzin pszczelich. 

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie epidemii pszczół, każdy pszczelarz raz w roku musi zgłosić odpowiedniemu urzędowi wszystkie rodziny pszczele. Za ostateczny termin takiego zgłoszenia przyjmuje się pierwszy października. Informacje o swoim inwentarzu pszczelarze mogą przesłać drogą mailową albo pocztową, z zastrzeżeniem, że w raporcie muszą się znaleźć obowiązkowo informacje na temat adresu pasieki oraz aktualne dane kontaktowe do pszczelarza. 

Konieczność zgłaszania wszystkich pasiek wynika z faktu, że choroby typu zgnilec amerykański, choć nie są niebezpieczne dla człowieka, to rozprzestrzeniają się szybko w najbliższej okolicy, zarażając tym samym znajdujące się w pobliżu inne rodziny pszczele. Jak wyjaśnia dr. Andrea Escher - kierowniczka urzędu w Wiesbaden istotne jest, by wiedzieć o wszystkich pasiekach znajdujących się w pobliżu źródła wybuchu epidemii. Dzięki temu można szybciej i skutecznie ograniczać się rozprzestrzenianie się pandemii. Dlatego pszczelarzom, którzy nie zgłoszą pasieki do pierwszego października, grożą wysokie kary. 

Ponadto eksperci przestrzegają również, że poważnym zagrożeniem dla właścicieli pasiek są nie tylko pszczoły roznoszące zarazki zgnilca amerykańskiego, ale także otwarte słoiki po miodzie, wyrzucane do kosza na śmieci. Jeśli bowiem do kontenerów na śmieci wyrzucane są brudne słoiki po miodzie, to także mogą być źródłem zakażenia. Szczególną uwagę urzędników przyciągają słoiki po miodzie eksportowanym z innych krajów spoza Unii Europejskiej. Dlatego urząd weterynaryjny w Wiesbaden prosi, by do kontenerów na szkło utylizować tylko i wyłącznie uprzednio umyte słoiki po miodzie.

Netografia

wiesbadenaktuell.de, Bienenvölker müssen zum Schutz vor Seuchen gemeldet werden, http://www.wiesbadenaktuell.de/startseite/news-detail-view/article/bienenvoelker-muessen-zum-schutz-vor-seuchen-gemeldet-werden.html Data publikacji: 2023.09.18, Data odczytu: 2023.09.18Liczba wyświetleń artykułu: 240

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom