Portal Pszczelarski

Co to są trutówki?

Jaja trutówek: wiele, często składane na skraju komórek. Źródło zdjęcia: honeybeesuite.com/wp-content/uploads/2014/07/Laying-workers-BeeBase-1.jpg

trutówka trutówki trutówki anatomiczne trutówki fizjologiczne brak matki pszczelej pszczoła robotnica czerw czerw trutowy czerw garbaty substancja mateczna hormon juwenilny truteń

Trutówki, wbrew charakterystycznej nazwie, nie mają nic wspólnego z truciem. Są to pszczoły robotnice, u których wykształca się układ rozrodczy. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy w rodzinie pszczelej zabraknie matki. Występowanie trutówek w rodzinie pszczelej to pierwszy krok prowadzący do jej zagłady.

 

SPIS TREŚCI: 
1. Przyczyny pojawiania się trutówek w rodzinie pszczelej
2. Trutówki anatomiczne
3. Trutówki fizjologiczne
4. Cechy świadczące o występowaniu trutówek w rodzinie
5. Co to są trutówki? - artykuły powiązane

 

1. Przyczyny pojawiania się trutówek w rodzinie pszczelej
Stałą i niezmienną częścią rodziny pszczelej jest matka. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ona nieśmiertelna i rodzina, prędzej czy później, będzie mogła borykać się z jej brakiem. Przyczyn braku matki pszczelej może być wiele. Wśród nich wskazać należy m.in. jej przypadkowe zgniecenie podczas dokonywania przeglądu gniazda lub atak ptaka podczas odbywania lotu godowego. Jeśli w porę tego nie zauważymy, pszczoły będą próbowały poradzić sobie z brakiem matki samodzielnie. Długotrwały brak matki pszczelej w rodzinie, a precyzyjniej brak produkowanego przez nią hormonu juwenilnego, może doprowadzić do pojawienia się trutówek. 

2. Trutówki anatomiczne
Trutówki mają dwa stadia – anatomiczne i fizjologiczne. Trutówka anatomiczna to pszczoła robotnica, u której wykształcają się jajniki pod wpływem spożywania dużych ilości pokarmu białkowego. Nie korzystają one z układu rozrodczego, dopóki w ulu znajduje się matka. Dopiero wtedy, gdy ta zginie lub będzie już za stara, pszczoły przekształcają się w trutówki fizjologiczne, czyli zyskują zdolność do składania jaj. Oczywiście, w trutówki fizjologiczne nie przekształcają się wszystkie pszczoły w ulu, a pojedyncze robotnice. 

3. Trutówki fizjologiczne
Trutówki fizjologiczne są dużo słabsze i mają dużo krótsze odwłoki w porównaniu z matkami – mogą one składać jaja, ale dosięgają jedynie do krawędzi komórki. W wyniku tego w jednej komórce (zazwyczaj z boku) znajdować się może kilka, a czasem nawet dziesięć jaj. Trutówki nie mają jednak zdolności do kopulacji z trutniami. Nie posiadają też zapasów nasienia, jest więc oczywiste, że złożone przez nie jaja są niezapłodnione i że będą się z nich wylęgać jedynie trutnie. 

4. Cechy świadczące o występowaniu trutówek w rodzinie
Doniesienia o problemach z czerwiącymi trutówkami nasilają się zwykle w sierpniu, po ostatnim letnim miodobraniu. W tym czasie trzeba być bardziej czujnym i zwrócić szczególną uwagę na matkę. 

Zdarza się, że pełnowartościowa matka pszczela będzie sporadycznie składać jaja w sposób charakterystyczny dla trutówek, tj. kilka jaj w komórce, jaja na brzegu komórki oraz czerw wyłącznie trutowy. Łatwo jednak da się rozpoznać różnice.

W wyniku czerwienia trutówek powyżej 10 dni pojawia się charakterystyczny, czerw garbaty (czerw rozstrzelony w komórkach pszczelich z nadbudowanym zasklepem, nie stanowiący zwartej powierzchni). 

Opracowano na podstawie: 

Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 23 
Przemysław Miarka, Trutówki - utrapienie pszczelarza, odr.pl 

5. Co to są trutówki? - artykuły powiązane 

Trutowienie matek pszczelich

Trutówki. Przyczyna występowania a poddawanie matki pszczelej

Metody zapobiegania aktywności trutówek w ulu 

Jak rozróżnić czerw?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 24938

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2016-04-24 09:12:33

No i wreszcie wszystko staje się jaśniejsze! Mnie tylko jeszcze brakuje informacji, w jaki sposób pozbyć się trutówek, gdy te się pojawią w ulu.

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.