Portal Pszczelarski

Co to są trutówki?

Jaja trutówek: wiele, często składane na skraju komórek. Źródło zdjęcia: honeybeesuite.com/wp-content/uploads/2014/07/Laying-workers-BeeBase-1.jpg

trutówka trutówki trutówki anatomiczne trutówki fizjologiczne brak matki pszczelej pszczoła robotnica czerw czerw trutowy czerw garbaty substancja mateczna hormon juwenilny truteń

Trutówki, wbrew charakterystycznej nazwie, nie mają nic wspólnego z truciem. Są to pszczoły robotnice, u których wykształca się układ rozrodczy. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy w rodzinie pszczelej zabraknie matki. Występowanie trutówek w rodzinie pszczelej to pierwszy krok prowadzący do jej zagłady.

 

SPIS TREŚCI: 
1. Przyczyny pojawiania się trutówek w rodzinie pszczelej
2. Trutówki anatomiczne
3. Trutówki fizjologiczne
4. Cechy świadczące o występowaniu trutówek w rodzinie
5. Co to są trutówki? - artykuły powiązane

 

1. Przyczyny pojawiania się trutówek w rodzinie pszczelej
Stałą i niezmienną częścią rodziny pszczelej jest matka. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ona nieśmiertelna i rodzina, prędzej czy później, będzie mogła borykać się z jej brakiem. Przyczyn braku matki pszczelej może być wiele. Wśród nich wskazać należy m.in. jej przypadkowe zgniecenie podczas dokonywania przeglądu gniazda lub atak ptaka podczas odbywania lotu godowego. Jeśli w porę tego nie zauważymy, pszczoły będą próbowały poradzić sobie z brakiem matki samodzielnie. Długotrwały brak matki pszczelej w rodzinie, a precyzyjniej brak produkowanego przez nią hormonu juwenilnego, może doprowadzić do pojawienia się trutówek. 

2. Trutówki anatomiczne
Trutówki mają dwa stadia – anatomiczne i fizjologiczne. Trutówka anatomiczna to pszczoła robotnica, u której wykształcają się jajniki pod wpływem spożywania dużych ilości pokarmu białkowego. Nie korzystają one z układu rozrodczego, dopóki w ulu znajduje się matka. Dopiero wtedy, gdy ta zginie lub będzie już za stara, pszczoły przekształcają się w trutówki fizjologiczne, czyli zyskują zdolność do składania jaj. Oczywiście, w trutówki fizjologiczne nie przekształcają się wszystkie pszczoły w ulu, a pojedyncze robotnice. 

3. Trutówki fizjologiczne
Trutówki fizjologiczne są dużo słabsze i mają dużo krótsze odwłoki w porównaniu z matkami – mogą one składać jaja, ale dosięgają jedynie do krawędzi komórki. W wyniku tego w jednej komórce (zazwyczaj z boku) znajdować się może kilka, a czasem nawet dziesięć jaj. Trutówki nie mają jednak zdolności do kopulacji z trutniami. Nie posiadają też zapasów nasienia, jest więc oczywiste, że złożone przez nie jaja są niezapłodnione i że będą się z nich wylęgać jedynie trutnie. 

4. Cechy świadczące o występowaniu trutówek w rodzinie
Doniesienia o problemach z czerwiącymi trutówkami nasilają się zwykle w sierpniu, po ostatnim letnim miodobraniu. W tym czasie trzeba być bardziej czujnym i zwrócić szczególną uwagę na matkę. 

Zdarza się, że pełnowartościowa matka pszczela będzie sporadycznie składać jaja w sposób charakterystyczny dla trutówek, tj. kilka jaj w komórce, jaja na brzegu komórki oraz czerw wyłącznie trutowy. Łatwo jednak da się rozpoznać różnice.

W wyniku czerwienia trutówek powyżej 10 dni pojawia się charakterystyczny, czerw garbaty (czerw rozstrzelony w komórkach pszczelich z nadbudowanym zasklepem, nie stanowiący zwartej powierzchni). 

Opracowano na podstawie: 

Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 23 
Przemysław Miarka, Trutówki - utrapienie pszczelarza, odr.pl 

5. Co to są trutówki? - artykuły powiązane 

Trutowienie matek pszczelich

Trutówki. Przyczyna występowania a poddawanie matki pszczelej

Metody zapobiegania aktywności trutówek w ulu 

Jak rozróżnić czerw?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 38012

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-04-24 09:12:33

No i wreszcie wszystko staje się jaśniejsze! Mnie tylko jeszcze brakuje informacji, w jaki sposób pozbyć się trutówek, gdy te się pojawią w ulu.



  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych