Portal Pszczelarski

Co to są trutówki?

Jaja trutówek: wiele, często składane na skraju komórek. Źródło zdjęcia: honeybeesuite.com/wp-content/uploads/2014/07/Laying-workers-BeeBase-1.jpg

trutówka trutówki trutówki anatomiczne trutówki fizjologiczne brak matki pszczelej pszczoła robotnica czerw czerw trutowy czerw garbaty substancja mateczna hormon juwenilny truteń

Trutówki, wbrew charakterystycznej nazwie, nie mają nic wspólnego z truciem. Są to pszczoły robotnice, u których wykształca się układ rozrodczy. Dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy w rodzinie pszczelej zabraknie matki. Występowanie trutówek w rodzinie pszczelej to pierwszy krok prowadzący do jej zagłady.

 

SPIS TREŚCI: 
1. Przyczyny pojawiania się trutówek w rodzinie pszczelej
2. Trutówki anatomiczne
3. Trutówki fizjologiczne
4. Cechy świadczące o występowaniu trutówek w rodzinie
5. Co to są trutówki? - artykuły powiązane

 

1. Przyczyny pojawiania się trutówek w rodzinie pszczelej
Stałą i niezmienną częścią rodziny pszczelej jest matka. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest ona nieśmiertelna i rodzina, prędzej czy później, będzie mogła borykać się z jej brakiem. Przyczyn braku matki pszczelej może być wiele. Wśród nich wskazać należy m.in. jej przypadkowe zgniecenie podczas dokonywania przeglądu gniazda lub atak ptaka podczas odbywania lotu godowego. Jeśli w porę tego nie zauważymy, pszczoły będą próbowały poradzić sobie z brakiem matki samodzielnie. Długotrwały brak matki pszczelej w rodzinie, a precyzyjniej brak produkowanego przez nią hormonu juwenilnego, może doprowadzić do pojawienia się trutówek. 

2. Trutówki anatomiczne
Trutówki mają dwa stadia – anatomiczne i fizjologiczne. Trutówka anatomiczna to pszczoła robotnica, u której wykształcają się jajniki pod wpływem spożywania dużych ilości pokarmu białkowego. Nie korzystają one z układu rozrodczego, dopóki w ulu znajduje się matka. Dopiero wtedy, gdy ta zginie lub będzie już za stara, pszczoły przekształcają się w trutówki fizjologiczne, czyli zyskują zdolność do składania jaj. Oczywiście, w trutówki fizjologiczne nie przekształcają się wszystkie pszczoły w ulu, a pojedyncze robotnice. 

3. Trutówki fizjologiczne
Trutówki fizjologiczne są dużo słabsze i mają dużo krótsze odwłoki w porównaniu z matkami – mogą one składać jaja, ale dosięgają jedynie do krawędzi komórki. W wyniku tego w jednej komórce (zazwyczaj z boku) znajdować się może kilka, a czasem nawet dziesięć jaj. Trutówki nie mają jednak zdolności do kopulacji z trutniami. Nie posiadają też zapasów nasienia, jest więc oczywiste, że złożone przez nie jaja są niezapłodnione i że będą się z nich wylęgać jedynie trutnie. 

4. Cechy świadczące o występowaniu trutówek w rodzinie
Doniesienia o problemach z czerwiącymi trutówkami nasilają się zwykle w sierpniu, po ostatnim letnim miodobraniu. W tym czasie trzeba być bardziej czujnym i zwrócić szczególną uwagę na matkę. 

Zdarza się, że pełnowartościowa matka pszczela będzie sporadycznie składać jaja w sposób charakterystyczny dla trutówek, tj. kilka jaj w komórce, jaja na brzegu komórki oraz czerw wyłącznie trutowy. Łatwo jednak da się rozpoznać różnice.

W wyniku czerwienia trutówek powyżej 10 dni pojawia się charakterystyczny, czerw garbaty (czerw rozstrzelony w komórkach pszczelich z nadbudowanym zasklepem, nie stanowiący zwartej powierzchni). 

Opracowano na podstawie: 

Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 23 
Przemysław Miarka, Trutówki - utrapienie pszczelarza, odr.pl 

5. Co to są trutówki? - artykuły powiązane 

Trutowienie matek pszczelich

Trutówki. Przyczyna występowania a poddawanie matki pszczelej

Metody zapobiegania aktywności trutówek w ulu 

Jak rozróżnić czerw?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 38829

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2016-04-24 09:12:33

No i wreszcie wszystko staje się jaśniejsze! Mnie tylko jeszcze brakuje informacji, w jaki sposób pozbyć się trutówek, gdy te się pojawią w ulu.



  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie