Portal Pszczelarski

Wigorczyk włochaty pojawił się w Niemczech 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech rophites quinquespinosus wigorczyk włochaty Robert Zimmermann

W Niemczech, w miejscowości Regensburg badacze z Uniwersytetu w Ratyzbonie odkryli pojawienie się nowego gatunku dzikiej pszczoły.

Zgodnie z doniesieniami jednego ze studentów kierunku biologia na Uniwersytecie w Ratyzbonie - Roberta Zimmermanna w mieście nad Dunajem zaobserwowano wigorczyka włochatego (Rophites quinquespinosus), który poza jednym wyjątkiem, nie występował wcześniej na terenie Niemiec. Ten gatunek pszczoły znany jest szerzej natomiast między innymi w Austrii i być może przemieszczając się w poszukiwaniu nowych siedlisk, trafił także do Niemiec.

Badacze nie wykluczają tego, ze względu na klimatyczne warunki w Dolinie Dunaju, które zdecydowanie sprzyjają wędrówkom migracyjnym nie tylko pszczół, ale też innych owadów. To jednak nie jest do końca pierwsze spotkanie z wigorczykiem włochatym w Niemczech. O jego pojawieniu się wiadomo było również w 2020 i 2021 roku, kiedy to o występowaniu tych pszczół na terenie Niemiec donoszono w czasopiśmie Anthophila. Jednakże w 2022 roku nie udało się już ponownie potwierdzić, że ten rodzaj dzikiej pszczoły nadal zamieszkuje tereny nad Dunajem. Dopiero badania pana Zimmermanna w 2023 roku pokazały, że wigorczyk włochaty rzeczywiście ma tutaj swój dom.

Należący do błonkówek owad jest trzecim z rodziny smolikowatych i podrodziny wigorczykowatych, które zaobserwowano w Niemczech. Ze względu na to, że pszczoła ta zajmuje wschodnie tereny, zyskała przydomek wigorczyka włochatego wschodniego. Ten rodzaj pszczół zamieszkuje szczególnie te łąki i lasy, gdzie przeważają rośliny wargowe. W Niemczech znajduje się ponad 600 gatunków pszczół dzikich, ale jak podkreśla Związek Ochrony Przyrody tylko 37% z nich uważa się za bezpieczne i pożyteczne dla ekosystemu.

Netografia

  • bienenjournal.de, Östliche Schlürfbiene: Neue Bienenart in Deutschland nachgewiesen, https://www.bienenjournal.de/news/meldungen/neue-bienenart-in-deutschland-oestliche-schluerfbiene-entdeckt/, Data publikacji: 2023.09.12, Data odczytu: 2023.09.17
  • web.de, Östliche Schlürfbiene erstmals in Deutschland entdeckt, https://web.de/magazine/wissen/natur-umwelt/oestliche-schluerfbiene-erstmals-deutschland-entdeckt-38625320, Data publikacji: 2023.09.14, Data odczytu: 2029.09.17


Liczba wyświetleń artykułu: 465

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Marchewka z jabłkiem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu