Portal Pszczelarski

Roztocza Varroa zagrażają pszczołom w Turyngii 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech Varroa destructor

O roztoczach Varroa głośno jest nie tylko w Niemczech, ale również w Polsce. Te roztocza nie atakują ludzi, ale właśnie pszczoły i to od wielu lat. Obecnie z plagą tych roztoczy walczy Turyngia.

Roztocza Varroa destructor bowiem na dużą skalę zaczęły atakować rodziny pszczele w całym województwie i poważnie zagrażają interesom pszczelarzy. Z tego względu Państwowy Urząd Ochrony Konsumentów w Turyngii wydał ogólne rozporządzenia, dotyczące zwalczania tych groźnych dla pszczół roztoczy. Do ich przestrzegania zobowiązani są wszyscy pszczelarze i hodowcy pszczół z Turyngii.

Zgodnie z tymi postanowieniami należy:

  • szystkie rodziny pszczele w Turyngii obowiązkowo poddać leczeniu przeciw roztoczom Varroa,
  • leczenie należy rozpocząć jeszcze w sierpniu, a najpóźniej we wrześniu. Niezbędna jest także kontynuacja, którą należy zaplanować w listopadzie, kiedy nie ma okresu lęgowego u pszczół.

Urząd Ochrony Konsumentów zezwala jednak też na stosowanie wszelkich metod zwalczania roztoczy, rekomendowanych przez związki i stowarzyszenia pszczelarzy w Niemczech. Z jednym tylko zastrzeżeniem, by stosować jedynie te środki, które są przeznaczone dla pszczół. Ponadto w trakcie kuracji należy postępować ściśle ze wskazówkami producenta. Pszczelarze zobowiązani są również, by wszelkie zabiegi i leczenie dokumentować w księdze inwentarzowej.

Netografia

thueringen24.de, Thüringen: Tückische Milben auf dem Vormarsch! Tausenden Bienen droht der Tod, https://www.thueringen24.de/thueringen/article300235686/thueringen-milben-varroa-milbe-bienen-allgemeinverfuegung-news.html. Data publikacji:2023.09.07, Data odczytu: 2023.09.09

Czytaj również

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej



Liczba wyświetleń artykułu: 705

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Wieprzowe polędwiczki miodowo-musztardowe

Koktajl 3 razy M (Melon, Mango, Miód)

Carpaccio z kaczki w miodowym dressingu

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Miód - produkt pszczeli

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.