Niebieska pszczoła drzewna w Niemczech 2023
W Brandenburgii coraz częściej można spotkać niebieską pszczołę drzewną. Jej pojawienie jest najlepszym dowodem na to, że o pszczołach absolutnie nie można myśleć tylko w kontekście owadów o czarno-brązowym namaszczeniu. Populacja pszczół jest bowiem o wiele większa i warto podkreślić, że na świecie rozróżnia się około 20 000 gatunków pszczół, w Europie 2000, a w Niemczech rozpoznanych gatunków jest aż 600.
Nie wszystkie z nich z wyglądu przypominają właśnie pszczoły. Tak jest w przypadku pszczoły niebieskiej, która na pierwszy rzut oka bardziej przypomina dużą muchę. Ten gatunek jest duży, bo ciało pszczoły niebieskiej ma aż 3 cm długości, dlatego zaliczany jest do największych pszczół rodzimych w Niemczech. Ze względu na to, że niebieskie pszczoły zaliczane są do owadów z długim językiem, można je spotkać na roślinach motylkowych, wargowych albo złożonych. Są jednak także częstymi gośćmi w ogródkach i na łąkach, ponieważ lubią rośliny bogate w pyłki, a do tych ulubionych należą między innymi groszek ozdobny albo wiciokrzew.
Ten gatunek pszczoły w Niemczech znany jest od lat 80-tych XX wieku. Do Niemiec owad ten przywędrował z cieplejszej południowej części Europy. Niebieskie pszczoły drzewne lubią ogrody, parki, dzikie sady i obrzeża jasnych lasów. Istotne jest dla nich przede wszystkim, by było bardzo ciepło z dużą ilością słońca, ale i kwiatów czy spróchniałego drewna.
W 2022 roku Fundacja Heinza Sielmanna uznała te pszczoły za ogrodowe zwierzę roku, ale to nie oznacza, że pszczoła niebieska jest szczególnie często spotykana w Niemczech. Tego typu pszczoły nie pojawiają się bowiem w rojach, a są bardziej samotnikami. Wyłącznie w kwietniu samce i samice spotykają się w celu kopulacji, a następnie samica buduje gniazdo w spróchniałym drewnie i składa tam jaja. Latem wylęgają się larwy i jako dorosłe pszczoły przedostają się z drewna na zewnątrz.
Ten gatunek można obserwować w locie gdzieś do około października, potem obie płcie zimują. Eksperci uspokajają jednak, że pszczoły niebieskie nie są szczególnie agresywne, a ich jad jest porównywany do jadu pszczoły miodnej. Dlatego nie należy panikować, jeśli niebieska pszczoła drzewna zawita do ogródka czy na balkon.
Nie należy również zwalczać pszczoły niebieskiej drzewnej, bo w przeciwieństwie do termitów czy korników nie niszczy drewna ani drewnianych mebli. Ponadto warto dodać, że jak inne pszczoły i te zwiedzają okoliczne łąki i ogrody w poszukiwaniu pyłku i nektaru, dzięki czemu także zapylają rośliny, dbając o zachowanie różnorodności ekosystemu.
Netografia
moz.de, Blaue Holzbiene eine invasive Art – Freund oder Feind?, https://www.moz.de/lokales/eberswalde/bienen-in-brandenburg-blaue-holzbiene-eine-invasive-art-_-freund-oder-feind_-71563607.html Data publikacji: 2023.08.30, Data odczytu: 2023.08.31
Liczba wyświetleń artykułu: 929
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!