Portal Pszczelarski

Zmiana dofinansowania do pasiek w Bawarii 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech miód ekologiczny dofinansowanie pasieki

Bawaria walczy o więcej pszczół w swoim regionie. W tym celu rząd bawarski postanowił przeznaczyć więcej środków na produkowanie ekologicznego miodu i wspieranie pszczelarzy w ich działalności. Celem tej akcji jest utrzymanie właściwego ekosystemu i zapylanie roślin na właściwym poziomie. Dodatkowo rząd bawarski planuje, że cała akcja zakończy się powstawaniem wyższej ilości ekologicznych pasiek. 

Dofinansowanie można uzyskać między innymi na hodowanie pszczół, ale także na różnego rodzaju kursy i szkolenia dla pszczelarzy. Dodatkowo pszczelarze, którzy produkują ekologiczny miód, mogą liczyć na subwencje i dotacje finansowe. W związku z tym, że ekologiczna pasieka powiązana jest z większymi kosztami, pszczelarze, którzy będą chcieli zacząć produkować bio miód, także otrzymają finansowe wsparcie od państwa. 

Te informacje z zadowoleniem przyjmuje Państwowe Stowarzyszenie Pszczelarzy Bawarskich z siedzibą w Zindorf. Zmieniły się bowiem zasady finansowania i od tego roku wysokość dotacji można uzyskać w zależności od liczby rodzin pszczelich. Wcześniej natomiast obowiązywały kwoty ryczałtowe. 

To jednak, ilu pszczelarzy zdecyduje się na ekologiczną produkcję miodu, nie jest do końca wiadome. Bawarski Państwowy Instytut Uprawy Winorośli i Ogrodnictwa (LWG) wskazuje, że zainteresowanie wśród pszczelarzy możliwością produkcji ekologicznego miodu jest co prawda duże, ale ten sam instytut wskazuje na fakt, że wielu lokalnych pszczelarzy zajmujących się regionalną mniejszą produkcją miodu, sprzedaje swoje produkty jako naturalne i zdrowe, ale bez certyfikatu ekologicznego. Dlatego Instytut wskazuje, że przejście na ekologiczne zasady może być opłacalne dla większych przedsiębiorców, którzy posiadają pasieki z minimum 30 rodzinami pszczelimi. 

Zasady finansowania produkcji ekologicznego miodu mają obowiązywać do końca lipca 2027 roku.

Netografia

bild.de, Mehr Bienen, mehr Bio-Honig, https://www.bild.de/regional/muenchen/muenchen-aktuell/bayern-will-mehr-imkereien-mehr-bienen-mehr-bio-honig-85176198.bild.html, Data publikacji: 2023.08.23, Data odczytu, 2023.08.29Liczba wyświetleń artykułu: 355

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Pierniczki świąteczne z miodem

Miodowe ciasto z sezamową bezą