Portal Pszczelarski

Zmiana dofinansowania do pasiek w Bawarii 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech miód ekologiczny dofinansowanie pasieki

Bawaria walczy o więcej pszczół w swoim regionie. W tym celu rząd bawarski postanowił przeznaczyć więcej środków na produkowanie ekologicznego miodu i wspieranie pszczelarzy w ich działalności. Celem tej akcji jest utrzymanie właściwego ekosystemu i zapylanie roślin na właściwym poziomie. Dodatkowo rząd bawarski planuje, że cała akcja zakończy się powstawaniem wyższej ilości ekologicznych pasiek. 

Dofinansowanie można uzyskać między innymi na hodowanie pszczół, ale także na różnego rodzaju kursy i szkolenia dla pszczelarzy. Dodatkowo pszczelarze, którzy produkują ekologiczny miód, mogą liczyć na subwencje i dotacje finansowe. W związku z tym, że ekologiczna pasieka powiązana jest z większymi kosztami, pszczelarze, którzy będą chcieli zacząć produkować bio miód, także otrzymają finansowe wsparcie od państwa. 

Te informacje z zadowoleniem przyjmuje Państwowe Stowarzyszenie Pszczelarzy Bawarskich z siedzibą w Zindorf. Zmieniły się bowiem zasady finansowania i od tego roku wysokość dotacji można uzyskać w zależności od liczby rodzin pszczelich. Wcześniej natomiast obowiązywały kwoty ryczałtowe. 

To jednak, ilu pszczelarzy zdecyduje się na ekologiczną produkcję miodu, nie jest do końca wiadome. Bawarski Państwowy Instytut Uprawy Winorośli i Ogrodnictwa (LWG) wskazuje, że zainteresowanie wśród pszczelarzy możliwością produkcji ekologicznego miodu jest co prawda duże, ale ten sam instytut wskazuje na fakt, że wielu lokalnych pszczelarzy zajmujących się regionalną mniejszą produkcją miodu, sprzedaje swoje produkty jako naturalne i zdrowe, ale bez certyfikatu ekologicznego. Dlatego Instytut wskazuje, że przejście na ekologiczne zasady może być opłacalne dla większych przedsiębiorców, którzy posiadają pasieki z minimum 30 rodzinami pszczelimi. 

Zasady finansowania produkcji ekologicznego miodu mają obowiązywać do końca lipca 2027 roku.

Netografia

bild.de, Mehr Bienen, mehr Bio-Honig, https://www.bild.de/regional/muenchen/muenchen-aktuell/bayern-will-mehr-imkereien-mehr-bienen-mehr-bio-honig-85176198.bild.html, Data publikacji: 2023.08.23, Data odczytu, 2023.08.29Liczba wyświetleń artykułu: 502

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Zimowy torcik z żurawiną i kremem z białej czekolady

Owsiane mini batoniki z białą czekoladą i miodem

Torcik naleśnikowy z miodem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Piernik sułtański

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Chleb z szafranem i miodem