Portal Pszczelarski

Matki, odkłady i pakiety pszczele w 2014 roku

Na zdjęciu: matka pszczela i pszczoły robotnice. Źródło zdjęcia: beeinformed.org/wp-content/uploads/2012/04/IMG_9810-CE.jpg

Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich Agencja Rynku Rolnego ARR zakup pszczół refundacja na zakup pszczół refundacja na zakup matek pszczelich refundacja na zakup pakietów pszczelich refundacja na zakup odkładów pszczelich pasieka hodowlana

Matki, odkłady i pakiety pszczele w 2014 roku

W 2014 roku na zakup matek, odkładów i pakietów pszczelich można uzyskać refundację w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” 2014/2015. Na ten cel można uzyskać refundację w wysokości kosztów netto poniesionych na zakup pszczół.

Refundacji w ramach „Wsparcia rynku produktów pszczelich” podlega zakup matek pszczelich (nieunasiennionych bądź unasiennionych naturalnie lub sztucznie) ze sprawdzonym czerwieniem pochodzących z linii hodowlanych pszczół, dla których prowadzone są księgi lub rejestry. Refundacji podlegają również pakiety i odkłady pszczele, dokonane wyłącznie na potrzeby gospodarstw pasiecznych, posiadających weterynaryjny numer identyfikacyjny lub wpisanych do rejestru PLW.

Aby otrzymać refundację na zakup matek pszczelich, pakietów i odkładów, trzeba dokonywać zakupu w ściśle określonych miejscach. Matki pszczele należy kupować w pasiekach hodowlanych, będących pod oceną prowadzoną przez podmiot upoważniony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także posiadających zaświadczenie weterynaryjne o stanie zdrowia pszczół w pasiece.

Natomiast zakup pakietów i odkładów będzie refundowany pod warunkiem, że zostaną one kupione w pasiekach realizujących programy hodowlane dla linii hodowlanych, dla których prowadzone są księgi lub rejestry i które posiadają zaświadczenie weterynaryjne o stanie zdrowia pszczół w pasiece. Można też dokonać zakupu w pasiekach rekomendowanych przez podmiot upoważniony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi, które posiadają weterynaryjny numer identyfikacyjny lub są wpisane do rejestru powiatowego lekarza weterynarii i posiadają zaświadczenie weterynaryjne o stanie zdrowia pszczół w pasiece.

Opracowano na podstawie:
Realizacja mechanizmu WPR – Wsparcie rynku produktów pszczelich, www.arr.gov.pl, 1.11.2014 r.

Zobacz również:

Wykaz linii hodowlanych pszczół dla których otwarto księgi - matki pszczele 2015

Wykaz linii hodowlanych pszczół dla których otwarto rejestry - matki pszczele 2015

Wykaz linii hodowlanych pszczół dla których otwarto rejestry - matki pszczele 2014

Wykaz linii hodowlanych pszczół dla których otwarto księgi - matki pszczele 2014

 

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 5533

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową