Portal Pszczelarski

Wyniki badań nad życiem pszczół w niemieckich lasach 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech pszczoła miodna bartnictwo

W ostatnim czasie w Niemczech przeprowadzono naukowe badania na temat lasów, jako siedliska pszczół miodnych. Wiadomo bowiem, że to lasy są pierwotnym siedliskiem pszczoły miodnej, ze względu na możliwość tworzenia w dziuplach drzew gniazd. W badaniu wykorzystano dwanaście uli w rejonie Steigerwald - pasmie górskim na Bawarii, znajdującym się między miastem Bamberg, Schweinfurt, Wuerzburg i Nuernberg. Dla każdego rodziny pszczelej wykorzystano jednak inny kawałek lasu, by uzyskać miarodajne informacje na temat radzenia sobie w organizowaniu pożywienia czy budowania gniazd. 

Wyniki badań wykazały, że pszczoły coraz mniej wykorzystują tereny leśne, a te rodziny pszczele, które umiejscowione zostały w głębszych partiach lasu, musiały pokonywać bardzo duże odległości w poszukiwaniu pożywienia. Istotne tutaj były nagrania, jakie badacze przeprowadzili, filmując nie tylko loty, ale również tak zwany taniec pszczół, podczas którego owady komunikują się między sobą i informują między innymi o przybliżonej lokalizacji pożywienia.

Te długie wędrówki w celu znalezienia pożywienia to efekt ubogiej flory leśnej w ciemnych i głębokich lasach. W takich uwarunkowaniach pszczołom trudno jest znaleźć dostateczną ilość pyłku. Winny jest tutaj buk, który w Steigrwald stanowi 40 procent populacji. Drzewa te mocno zaciemniają teren lasu, przez co utrudniają rozrost innych roślin.

Według badaczy ten brak różnorodności biologicznej mocno zagraża przetrwaniu kolonii dzikich pszczół w lasach. Z kolei ich wymarcie bądź mniejsze występowanie jest bardzo niebezpieczne dla całego ekosystemu. Wiadomo bowiem, że pszczoła miodna jest jednym z najważniejszych zapylaczy roślin.

Stworzenie zatem lasów bardziej zróżnicowanych pod względem występowania różnych gatunków drzew i roślin pozwoliłoby pszczołom znajdować nie tylko więcej pożywienia ale także miejsca na budowanie gniazd.

Netografia

  • bienen-nachrichten.de, Bienen benötigen diverse Wälder, https://bienen-nachrichten.de/2023/bienen-ben%C3%B6tigen-diverse-w%C3%A4lder/1280, Data publikacji: 2023.08.09. Data odczytu: 2023.08.14
  • Benjamin Rutschmann, Patrick L. Kohl, Ingolf Steffan-Dewenter: Foraging distances, habitat preferences and seasonal colony performance of honeybees in Central European forest landscapes, in: Journal of Applied Ecology

Czytaj również

Sposoby porozumiewania się pszczółLiczba wyświetleń artykułu: 687

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka

Jak uzyskać finansowanie projektu korzystając z platformy crowdfundingowej Polak Potrafi?

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Pancakes cytrynowe z miodem

Gofry drożdżowe z jogurtem greckim i miodem o smaku truskawkowo-waniliowym

Klasyczna truskawka z miodem

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku