Wyniki badań nad życiem pszczół w niemieckich lasach 2023
W ostatnim czasie w Niemczech przeprowadzono naukowe badania na temat lasów, jako siedliska pszczół miodnych. Wiadomo bowiem, że to lasy są pierwotnym siedliskiem pszczoły miodnej, ze względu na możliwość tworzenia w dziuplach drzew gniazd. W badaniu wykorzystano dwanaście uli w rejonie Steigerwald - pasmie górskim na Bawarii, znajdującym się między miastem Bamberg, Schweinfurt, Wuerzburg i Nuernberg. Dla każdego rodziny pszczelej wykorzystano jednak inny kawałek lasu, by uzyskać miarodajne informacje na temat radzenia sobie w organizowaniu pożywienia czy budowania gniazd.
Wyniki badań wykazały, że pszczoły coraz mniej wykorzystują tereny leśne, a te rodziny pszczele, które umiejscowione zostały w głębszych partiach lasu, musiały pokonywać bardzo duże odległości w poszukiwaniu pożywienia. Istotne tutaj były nagrania, jakie badacze przeprowadzili, filmując nie tylko loty, ale również tak zwany taniec pszczół, podczas którego owady komunikują się między sobą i informują między innymi o przybliżonej lokalizacji pożywienia.
Te długie wędrówki w celu znalezienia pożywienia to efekt ubogiej flory leśnej w ciemnych i głębokich lasach. W takich uwarunkowaniach pszczołom trudno jest znaleźć dostateczną ilość pyłku. Winny jest tutaj buk, który w Steigrwald stanowi 40 procent populacji. Drzewa te mocno zaciemniają teren lasu, przez co utrudniają rozrost innych roślin.
Według badaczy ten brak różnorodności biologicznej mocno zagraża przetrwaniu kolonii dzikich pszczół w lasach. Z kolei ich wymarcie bądź mniejsze występowanie jest bardzo niebezpieczne dla całego ekosystemu. Wiadomo bowiem, że pszczoła miodna jest jednym z najważniejszych zapylaczy roślin.
Stworzenie zatem lasów bardziej zróżnicowanych pod względem występowania różnych gatunków drzew i roślin pozwoliłoby pszczołom znajdować nie tylko więcej pożywienia ale także miejsca na budowanie gniazd.
Netografia
- bienen-nachrichten.de, Bienen benötigen diverse Wälder, https://bienen-nachrichten.de/2023/bienen-ben%C3%B6tigen-diverse-w%C3%A4lder/1280, Data publikacji: 2023.08.09. Data odczytu: 2023.08.14
- Benjamin Rutschmann, Patrick L. Kohl, Ingolf Steffan-Dewenter: Foraging distances, habitat preferences and seasonal colony performance of honeybees in Central European forest landscapes, in: Journal of Applied Ecology
Czytaj również
Liczba wyświetleń artykułu: 1058
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!