Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Coraz więcej stref zamkniętych w Niemczech z powodu zgnilca amerykańskiego 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech zgnilec amerykański zgnilec złośliwy

Ze względu na wykrycie kolejnego źródła choroby zgnilca amerykańskiego w rejonie Lich w okręgu Giessen (Hesja), w całym powiecie wprowadzono restrykcyjne zasady, mające przeciwdziałać zagrożeniu wymierania kolejnych rodzin pszczelich. Dlatego aż do odwołania żadne kolonie nie mogą być ani importowane do tego powiatu, ani z niego eksportowane. 

Jak donoszą media niemieckie, w powiecie Giessen w kilku gospodarstwach pszczelarskich wykryto chorobę zgnilca amerykańskiego. Źródło choroby wykryto nie tylko jednak w mieście Lich, ale także w Arnsburgu i Biklar. Ze względu na to, że zgnilec amerykański szybko się rozprzestrzenia, to w promieniu półtora kilometra został utworzony specjalny obszar o ograniczonym dostępie, co ma zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

W związku z tym wszyscy pszczelarze z danego regionu zobowiązani są do przebadania każdej rodziny pszczelej. Badania te przeprowadza urzędowy lekarz weterynarii. Ponadto obowiązkowe jest też zgłoszenie wszystkich pasiek i wskazania ich lokalizacji, szczególnie tych, które jeszcze do tej pory nie zostały zarejestrowane.

Jak podają eksperci i lekarze weterynarii zgnilec amerykański nie jest niebezpieczny dla ludzi, dlatego miód z dotkniętego obszaru może nadal być sprzedawany, jednak nie należy go już wykorzystywać do karmienia innych rodzin pszczelich. Co do wosku i plastrów pszczelich, pochodzących z zakażonych uli, to również można je dalej wykorzystywać, ale tylko w określonych przypadkach i pod warunkiem oznaczenia tych produktów jako tak zwany "zakażony wosk". Obecnie trwa oddzielanie wszystkich rodzin pszczelich od zanieczyszczonych plastrów. 

Netografia

hessenschau.de, Landkreis Gießen richtet Sperrbezirk für Bienen ein, https://www.hessenschau.de/panorama/amerikanische-faulbrut-ausgebrochen-landkreis-giessen-richtet-sperrbezirk-fuer-bienen-ein-v1,bienen-faulbrut-100.html, Data publikacji: 2023.08.11, Data odczytu: 2023.08.14

Czytaj również

Zgnilec złośliwy (zgnilec amerykański) - Paenibacillus larvaeLiczba wyświetleń artykułu: 146

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.