Dlaczego szerszenie są coraz częściej spotykane? 2023
Tego lata w Niemczech obserwuje się nie tylko niepojący wzrost populacji szerszenia azjatyckiego. Także bowiem europejskie odpowiedniki (Vespa Crabro) pojawiają się znacznie częściej niż w poprzednich latach. Wynika to z badań, które jak co roku na początku lata przeprowadza bawarskie Stowarzyszenie Ochrony i Przyrody LBV wraz z Niemieckim Związkiem Ochrony Przyrody.
W badaniu wzięli udział mieszkańcy Niemiec, którzy przez pierwszych 10 dni czerwca 2023 r. zgłaszali wszystkie zauważone owady. I tak szerszenie znalazły się na 11 pozycji. Biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku szerszenie uplasowały się dopiero na 19 miejscu, można śmiało stwierdzić że populacja tych owadów się rozrasta. W dniach 4 do 13 sierpnia akcja liczenia owadów przeprowadzona została po raz drugi i mieszkańcy znów mieli podawać rodzaje zaobserwowanych owadów.
Według Stowarzyszenia Ochrony i Przyrody trzeba się spodziewać, że szerszeni będzie jeszcze więcej, ponieważ w jednym gnieździe może znajdować się około 700 dorosłych osobników. I choć w Niemczech obserwuje się znaczny wzrost szerszeni, to eksperci z LVB wskazują, że nie jest ich więcej niż pospolitych os czy niemieckich szerszeni, które także wliczają się do gatunku os.
Dlaczego zatem szerszenie są częściej widywane przez ogrodników i pszczelarzy? Według ekspertów z LVB jest to wynik przemieszczania się szerszeni z ich naturalnego środowiska w kierunku miejskich osad. Wcześniej szerszenie budowały gniazda w dziuplach drzew w lasach albo na ich obrzeżach. Niestety brak miejsca w takich naturalnych warunkach, zmusza królowe do budowania gniazd w szopach, altanach, połaciach dachów czy nawet we wnękach strychów.
I choć europejskie szerszenie nie są szkodliwe, a przez to, że żywią się także osami, są nawet pożyteczne, to jednak ze względu na pojawienie się ich azjatyckich odpowiedników, wiele osób zmieniło i do nich swoje podejście. Niemiecki ekolog Schmid-Egger zauważa, że choć w tym roku azjatyckie szerszenie pojawiają się tylko w niektórych regionach, to w przyszłym roku mogą być obecne już w całych Niemczech i rozprzestrzeniać się dalej. To nie oznacza jednak, że te azjatyckie będą zagrażać tym rodzimym odpowiednikom. Trzeba jednak brać pod uwagę, że także pszczelarze w obawie przed inwazją tego azjatyckiego szerszenia, mogą unicestwiać też te rodzime populacje.
Ekolog jednak podkreśla, że rodzime odpowiedniki nie są szkodliwe, a ich jad nie jest groźniejszy niż jad osy czy pszczoły. Podkreśla też, że jeśli szerszenie zbudują gniazda w pobliżu domu czy ogrodu, to nie trzeba od razu go usuwać. Wystarczy nie podchodzić zbyt blisko i zachować odstęp około dwóch metrów. Szerszenie są bardzo płochliwe i nie szukają kontaktu z ludźmi, atakują natomiast dopiero w chwili zagrożenia.
Netografia
stern.de, Insekten: Warum Hornissen dieses Jahr oft gesichtet werden, https://www.stern.de/panorama/wissen/insekten--warum-hornissen-dieses-jahr-oft-gesichtet-werden-33705738.html, Data publikacji: 2023.08.03, Data odczytu: 2023.08.04
Liczba wyświetleń artykułu: 1046
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!