Portal Pszczelarski

Dlaczego szerszenie są coraz częściej spotykane? 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech szerszeń azjatycki Vespa Crabro

Tego lata w Niemczech obserwuje się nie tylko niepojący wzrost populacji szerszenia azjatyckiego. Także bowiem europejskie odpowiedniki (Vespa Crabro) pojawiają się znacznie częściej niż w poprzednich latach. Wynika to z badań, które jak co roku na początku lata przeprowadza bawarskie Stowarzyszenie Ochrony i Przyrody LBV wraz z Niemieckim Związkiem Ochrony Przyrody.

W badaniu wzięli udział mieszkańcy Niemiec, którzy przez pierwszych 10 dni czerwca 2023 r. zgłaszali wszystkie zauważone owady. I tak szerszenie znalazły się na 11 pozycji. Biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku szerszenie uplasowały się dopiero na 19 miejscu, można śmiało stwierdzić że populacja tych owadów się rozrasta. W dniach 4 do 13 sierpnia akcja liczenia owadów przeprowadzona została po raz drugi i mieszkańcy znów mieli podawać rodzaje zaobserwowanych owadów.

Według Stowarzyszenia Ochrony i Przyrody trzeba się spodziewać, że szerszeni będzie jeszcze więcej, ponieważ w jednym gnieździe może znajdować się około 700 dorosłych osobników. I choć w Niemczech obserwuje się znaczny wzrost szerszeni, to eksperci z LVB wskazują, że nie jest ich więcej niż pospolitych os czy niemieckich szerszeni, które także wliczają się do gatunku os.

Dlaczego zatem szerszenie są częściej widywane przez ogrodników i pszczelarzy? Według ekspertów z LVB jest to wynik przemieszczania się szerszeni z ich naturalnego środowiska w kierunku miejskich osad. Wcześniej szerszenie budowały gniazda w dziuplach drzew w lasach albo na ich obrzeżach. Niestety brak miejsca w takich naturalnych warunkach, zmusza królowe do budowania gniazd w szopach, altanach, połaciach dachów czy nawet we wnękach strychów.

I choć europejskie szerszenie nie są szkodliwe, a przez to, że żywią się także osami, są nawet pożyteczne, to jednak ze względu na pojawienie się ich azjatyckich odpowiedników, wiele osób zmieniło i do nich swoje podejście. Niemiecki ekolog Schmid-Egger zauważa, że choć w tym roku azjatyckie szerszenie pojawiają się tylko w niektórych regionach, to w przyszłym roku mogą być obecne już w całych Niemczech i rozprzestrzeniać się dalej. To nie oznacza jednak, że te azjatyckie będą zagrażać tym rodzimym odpowiednikom. Trzeba jednak brać pod uwagę, że także pszczelarze w obawie przed inwazją tego azjatyckiego szerszenia, mogą unicestwiać też te rodzime populacje.

Ekolog jednak podkreśla, że rodzime odpowiedniki nie są szkodliwe, a ich jad nie jest groźniejszy niż jad osy czy pszczoły. Podkreśla też, że jeśli szerszenie zbudują gniazda w pobliżu domu czy ogrodu, to nie trzeba od razu go usuwać. Wystarczy nie podchodzić zbyt blisko i zachować odstęp około dwóch metrów. Szerszenie są bardzo płochliwe i nie szukają kontaktu z ludźmi, atakują natomiast dopiero w chwili zagrożenia.

Netografia

stern.de, Insekten: Warum Hornissen dieses Jahr oft gesichtet werden, https://www.stern.de/panorama/wissen/insekten--warum-hornissen-dieses-jahr-oft-gesichtet-werden-33705738.html, Data publikacji: 2023.08.03, Data odczytu: 2023.08.04



Liczba wyświetleń artykułu: 1046

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Miód - produkt pszczeli

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll