Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Kartel cukierniczy przed Wyższym Sądem Okręgowym w Karlsruhe Mannheim 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech cukier kartel cukrowy cena cukru

Sprawa kartelu cukrowego w Niemczech ma swój dalszy ciąg. Po wyroku, jaki zapadł w czerwcu 2023 roku, w sądzie okręgowym w Mannheim, sprawą zajmie się teraz Wyższy Sąd Okręgowy w Karlsruhe Mannheim. Trzej producenci cukru - Pfeifer & Lange, Sudzucker i Nordzucker odwołali się bowiem od wyroku i złożyli apelację.

Zgodnie z wyrokiem sądu okręgowego w Karlsruhe powinni zapłacić odszkodowanie w wysokości 8,4 miliona Euro dla koncernu Nestle Niemcy i 6,26 miliona Euro dla Molkerei Alois Muller. Producenci cukru nie zgadzają się jednak z uzasadnieniem sądu i jak przekazała mediom rzeczniczka firmy Pfeifer & Langen, według nich wyrok zawiera wiele niewyjaśnionych aspektów ekonomicznych. Rzeczniczka powołała się również na wyroki innych sądów, które wcześniej nie podzieliły opinii o zmowie monopolowej producentów cukru. Pozostali ukarani - przedsiębiorstwa Sudzucker i Nordzucker sprawy nie komentują, ale również zapowiedzieli odwołanie się od wyroku.

Należy jednak podkreślić, że Nestle Niemcy i Molkerei Alois Muller to nie jedyne firmy, które zarzuciły producentom cukru zmowę cenową i zawyżanie cen na terenie Niemiec. Jak podaje sąd okręgowy w Mannheim, obecnie toczy się około 40 postępowań związanych z działaniami antymonopolowymi na rynku. W tle są żądania na około kilkuset milionów euro. Między innymi także w Kolonii mleczarnie, browary czy producenci wyrobów spożywczych czy cukierniczych składali skargi przeciw zmowie cenowej cukru, ale ich skargi zostały oddalone w 2020 roku.

Netografia

proplanta.de, Strafen im Zuckerkartell werden Fall für Oberlandesgericht Karlsruhe, https://www.proplanta.de/agrar-nachrichten/unternehmen/strafen-im-zuckerkartell-werden-fall-fuer-oberlandesgericht-karlsruhe_article1690927300.html, Data publikacji: 2023.08.02, Data odczytu: 2023.08.04

mannheimer-morgen.de, Strafen im Zuckerkartell werden von Landgericht Mannheim weitergegeben, https://www.mannheimer-morgen.de/orte/mannheim_artikel,-mannheim-strafen-im-zuckerkartell-werden-von-landgericht-mannheim-weitergegeben-_arid,2111262.html, Data publikacji: 2023.08.01, Data odczytu: 2023.08.04Liczba wyświetleń artykułu: 349

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)