Portal Pszczelarski

Coraz więcej szerszeni azjatyckich w Westfalii w Niemczech 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech szerszeń azjatycki szerszeń

W regionie Północnej Nadrenii - Westfalii pszczelarze coraz częściej meldują osiedlanie się azjatyckich szerszeni. Dane są naprawdę niepokojące. Latem zeszłego roku takich gniazd odnotowano zaledwie osiem, a w tym roku według Państwowego Urzędu ds. Przyrody, Środowiska i Ochrony Konsumentów zlokalizowano już ich 20. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę, że wiele gniazd może pozostawać nieodkrytych i niezgłoszonych do urzędu. 

Zdaniem ekspertów szerszenie azjatyckie zwane także Vespa Velutina migrują do regionu Północnej Nadrenii – Westfalii z zachodu i z południa z kraju. W regionie największe skupisko tych owadów zaobserwowano w mieście Ibbenburen. Trzeba jednak podkreślić, że Niemcy są szczególnie narażone na ataki tych szerszeni, ponieważ ich największe skupiska w Europie znajdują się w sąsiadującej z Niemcami Belgii i Francji. 

Odmiana tych szerszeni, choć jest nieco mniejsza niż rodzima europejska, to jest bardzo niebezpieczna dla hodowlanych pszczół. Problem polega na tym, że szerszenie azjatyckie czyhają na swoje ofiary w ulu lub zabijają je w locie. Pojawienie się szerszeni azjatyckich bezpośrednio w ulu, przekłada się także na ograniczenie działalności pszczół. Jeśli bowiem wróg pojawia się w ulu, to pszczoły również w nim pozostają, by go ochronić. To oznacza, że nie wylatują po nektar i nie produkują miodu na znaczną skalę. 

Z tego względu w Niemczech szerszeń azjatycki uznawany jest za owad inwazyjny i w przeciwieństwie do rodzimych szerszeni, nie znajduje się pod ochroną. Usuwanie gniazd tych owadów nie jest jednak takie proste, ponieważ najczęściej znajdują się one w koronach drzew. Dlatego w Niemczech każdy, kto zauważy osobników tej odmiany, zobowiązany jest do zameldowania urzędowi albo najbliższej straży pożarnej.

Netografia

wa.de, Asiatische Hornissen attackieren Bienen in NRW – Killer sind sie jedoch nicht, https://www.wa.de/nordrhein-westfalen/asiatische-hornissen-bienen-nrw-killer-stich-wespen-netz-was-hilft-imker-nabu-blumen-zr-92278810.html, Data publikacji: 2023.05.31, Data odczytu: 2023.08.01

nw.de, Deutlich mehr Sichtungen von Asiatischen Hornissen - auch in NRW, https://www.nw.de/nachrichten/zwischen_weser_und_rhein/23626866_Deutlich-mehr-Sichtungen-von-Asiatischen-Hornissen-auch-in-NRW.html, Data publikacji: 2023.08.01, Data odczytu: 2023.08.01Liczba wyświetleń artykułu: 418

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Nalewka jaśminowa z miodem