Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Przyjęcie matki pszczelej - utrudnienia

Na zdjęciu: matka pszczela z pszczołami. Źródło zdjęcia: glenn-apiaries.com/images/cdtour.jpg

matka pszczela przyjęcie matki pszczelej poddawanie matki pszczelej bezmateczność mateczniki cichej wymiany

Co utrudnia przyjęcie matki pszczelej?

Poddawanie matek pszczelich do nowej rodziny zawsze wiąże się z obawą, czy pszczoły bez problemu przyjmą nową królową. Jest to zadanie, które wymaga od pszczelarza systematyczności i precyzji, gdyż bardzo wiele jest czynników, które utrudniają przyjęcie matki pszczelej przez pszczoły.

Na przyjęcie matki pszczelej ma wpływ wiele czynników. Są to, między innymi: właściwości matki, stan rodziny, warunki środowiska, a także sposób poddawania matki. Pszczoły dość niechętnie przyjmują matkę starą, która kojarzy im się z niewydolnością i koniecznością szybkiego tworzenia mateczników cichej wymiany w celu wyhodowania sobie nowej królowej. Podobnie jest w przypadku składu rodziny pszczelej. Pszczoły starsze mniej chętnie przyjmują matkę, mogą być wobec niej nieufne, a nawet agresywne. Im więcej pszczół starszych w danej rodzinie, tym większe ryzyko, że matka się nie przyjmie.

Przyjęcie matki pszczelej mocno utrudnia także czas jej podania. Jeśli podajemy ją rano do gniazda pełnego pszczół, jest niemal pewne, że wykażą się one agresją i nie zaakceptują nowo przybyłej królowej. Nie należy podawać matki także w sytuacjach, gdy pszczoły są zdenerwowane, rozdrażnione albo głodne. Wtedy ich naturalnym odruchem może być atak, nawet na własną nową królową. Przyjęcie matki jest też wyjątkowo trudne w rodzinie, u której przez długi czas trwała bezmateczność. W takiej sytuacji pszczoły nie zaakceptują nawet najlepszej królowej. Niewskazane jest również poddawanie nowej matki podczas kiepskich warunków atmosferycznych. Gdy jest zimno, wietrznie, a także gdy panuje silny upał, pszczoły są rozdrażnione i nie lubią, gdy pszczelarz otwiera ul. Poddanie matki w taką pogodę na pewno nie spotka się z ciepłym przyjęciem robotnic.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 99

Zobacz również:

Przyjęcie matki pszczelej - ułatwienia

Konflikt rasowy pszczół

Matka pszczela sztucznie unasienniona a lot godowy

Jak sprawdzić czy matka pszczela jest w ulu?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 13523

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka po mazursku

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Nalewka jaśminowa z miodem