Portal Pszczelarski

Przyjęcie matki pszczelej - utrudnienia

Na zdjęciu: matka pszczela z pszczołami. Źródło zdjęcia: glenn-apiaries.com/images/cdtour.jpg

matka pszczela przyjęcie matki pszczelej poddawanie matki pszczelej bezmateczność mateczniki cichej wymiany

Co utrudnia przyjęcie matki pszczelej?

Poddawanie matek pszczelich do nowej rodziny zawsze wiąże się z obawą, czy pszczoły bez problemu przyjmą nową królową. Jest to zadanie, które wymaga od pszczelarza systematyczności i precyzji, gdyż bardzo wiele jest czynników, które utrudniają przyjęcie matki pszczelej przez pszczoły.

Na przyjęcie matki pszczelej ma wpływ wiele czynników. Są to, między innymi: właściwości matki, stan rodziny, warunki środowiska, a także sposób poddawania matki. Pszczoły dość niechętnie przyjmują matkę starą, która kojarzy im się z niewydolnością i koniecznością szybkiego tworzenia mateczników cichej wymiany w celu wyhodowania sobie nowej królowej. Podobnie jest w przypadku składu rodziny pszczelej. Pszczoły starsze mniej chętnie przyjmują matkę, mogą być wobec niej nieufne, a nawet agresywne. Im więcej pszczół starszych w danej rodzinie, tym większe ryzyko, że matka się nie przyjmie.

Przyjęcie matki pszczelej mocno utrudnia także czas jej podania. Jeśli podajemy ją rano do gniazda pełnego pszczół, jest niemal pewne, że wykażą się one agresją i nie zaakceptują nowo przybyłej królowej. Nie należy podawać matki także w sytuacjach, gdy pszczoły są zdenerwowane, rozdrażnione albo głodne. Wtedy ich naturalnym odruchem może być atak, nawet na własną nową królową. Przyjęcie matki jest też wyjątkowo trudne w rodzinie, u której przez długi czas trwała bezmateczność. W takiej sytuacji pszczoły nie zaakceptują nawet najlepszej królowej. Niewskazane jest również poddawanie nowej matki podczas kiepskich warunków atmosferycznych. Gdy jest zimno, wietrznie, a także gdy panuje silny upał, pszczoły są rozdrażnione i nie lubią, gdy pszczelarz otwiera ul. Poddanie matki w taką pogodę na pewno nie spotka się z ciepłym przyjęciem robotnic.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 99

Zobacz również:

Przyjęcie matki pszczelej - ułatwienia

Konflikt rasowy pszczół

Matka pszczela sztucznie unasienniona a lot godowy

Jak sprawdzić czy matka pszczela jest w ulu?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 11843

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Pełnoziarniste placki z gruszką i miodem z pyłkiem pszczelim

Puchowa owsianka na różanym mleku

Racuchy z bananami i miodem

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto orzechowe z miodem

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę