Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku podpowiada, kiedy zgłaszać powstanie gniazda pszczół, os lub szerszeni

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo śląskie gniazdo os gniazdo szerszeni gniazdo pszczół

Jak informuje Straż Miejska w Rybniku, coraz więcej właścicieli posesji zgłasza konieczność usunięcia gniazda pszczół, os, lub szerszeni. W związku z tym, że nie zawsze interwencja jest konieczna, a dodatkowo właściciele posesji sami mogą w dużym stopniu zapobiegać takim sytuacjom, Dawid Błatoń rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku, podpowiada, co można robić, by ustrzec się przed zadomowieniem się niebezpiecznych owadów na terenie posesji.

Pierwszym krokiem jest odpowiednia kontrola szop, altanek czy poddasza budynków mieszkalnych, by szybko usuwać zaczątki gniazd. Takie działania należy zaplanować w okresie wiosennym, kiedy królowe szukają miejsca dla swojego gniazda. Ponadto należy dobrze zabezpieczać budynki przed przedostawaniem się owadów do środka, uszczelniając szpary w altanach i szopach i montując specjalne siatki do okien. Trzeba pamiętać, że osy lub szerszenie budują swoje gniazda też pod połaciami dachów, dlatego również te miejsca należy weryfikować po okresie zimowym.

Ponadto Straż Miejska przypomina, że miejsca, gdzie ludzie nie przebywają na stałe i znajdują się poza obszarami zamieszkania nie wymagają bezpośredniej interwencji, ponieważ nie zagrażają bezpośrednio życiu ludzi. Może się więc zdarzyć, że straż pożarna nie przyjmie zgłoszenia i odeśle właściciela nieruchomości do prywatnych firm, które przeniosą rój pszczół czy os w inne miejsce.

Netografia

rybnikdlawas.info, https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/szerszenie-osy-pszczoly-kiedy-i-gdzie-zglaszac-gniazda-tych-owadow/cid,26581,a, Data publikacji: 2023.07.27, Data odczytu: 2023.07.28Liczba wyświetleń artykułu: 210

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Jabłko w cieście z karmelizowanym słonecznikiem

Placki bananowo-owsiane z miodem

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

VIII Agroturystyczne Święto Wina i Miodu Pitnego na Zamku Grodziec - relacja z wydarzenia

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku