Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku podpowiada, kiedy zgłaszać powstanie gniazda pszczół, os lub szerszeni

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo śląskie gniazdo os gniazdo szerszeni gniazdo pszczół

Jak informuje Straż Miejska w Rybniku, coraz więcej właścicieli posesji zgłasza konieczność usunięcia gniazda pszczół, os, lub szerszeni. W związku z tym, że nie zawsze interwencja jest konieczna, a dodatkowo właściciele posesji sami mogą w dużym stopniu zapobiegać takim sytuacjom, Dawid Błatoń rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku, podpowiada, co można robić, by ustrzec się przed zadomowieniem się niebezpiecznych owadów na terenie posesji.

Pierwszym krokiem jest odpowiednia kontrola szop, altanek czy poddasza budynków mieszkalnych, by szybko usuwać zaczątki gniazd. Takie działania należy zaplanować w okresie wiosennym, kiedy królowe szukają miejsca dla swojego gniazda. Ponadto należy dobrze zabezpieczać budynki przed przedostawaniem się owadów do środka, uszczelniając szpary w altanach i szopach i montując specjalne siatki do okien. Trzeba pamiętać, że osy lub szerszenie budują swoje gniazda też pod połaciami dachów, dlatego również te miejsca należy weryfikować po okresie zimowym.

Ponadto Straż Miejska przypomina, że miejsca, gdzie ludzie nie przebywają na stałe i znajdują się poza obszarami zamieszkania nie wymagają bezpośredniej interwencji, ponieważ nie zagrażają bezpośrednio życiu ludzi. Może się więc zdarzyć, że straż pożarna nie przyjmie zgłoszenia i odeśle właściciela nieruchomości do prywatnych firm, które przeniosą rój pszczół czy os w inne miejsce.

Netografia

rybnikdlawas.info, https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/szerszenie-osy-pszczoly-kiedy-i-gdzie-zglaszac-gniazda-tych-owadow/cid,26581,a, Data publikacji: 2023.07.27, Data odczytu: 2023.07.28Liczba wyświetleń artykułu: 371

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Słodka sałatka z kurczakiem

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Skład miodu