Portal Pszczelarski

Rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku podpowiada, kiedy zgłaszać powstanie gniazda pszczół, os lub szerszeni

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo śląskie gniazdo os gniazdo szerszeni gniazdo pszczół

Jak informuje Straż Miejska w Rybniku, coraz więcej właścicieli posesji zgłasza konieczność usunięcia gniazda pszczół, os, lub szerszeni. W związku z tym, że nie zawsze interwencja jest konieczna, a dodatkowo właściciele posesji sami mogą w dużym stopniu zapobiegać takim sytuacjom, Dawid Błatoń rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku, podpowiada, co można robić, by ustrzec się przed zadomowieniem się niebezpiecznych owadów na terenie posesji.

Pierwszym krokiem jest odpowiednia kontrola szop, altanek czy poddasza budynków mieszkalnych, by szybko usuwać zaczątki gniazd. Takie działania należy zaplanować w okresie wiosennym, kiedy królowe szukają miejsca dla swojego gniazda. Ponadto należy dobrze zabezpieczać budynki przed przedostawaniem się owadów do środka, uszczelniając szpary w altanach i szopach i montując specjalne siatki do okien. Trzeba pamiętać, że osy lub szerszenie budują swoje gniazda też pod połaciami dachów, dlatego również te miejsca należy weryfikować po okresie zimowym.

Ponadto Straż Miejska przypomina, że miejsca, gdzie ludzie nie przebywają na stałe i znajdują się poza obszarami zamieszkania nie wymagają bezpośredniej interwencji, ponieważ nie zagrażają bezpośrednio życiu ludzi. Może się więc zdarzyć, że straż pożarna nie przyjmie zgłoszenia i odeśle właściciela nieruchomości do prywatnych firm, które przeniosą rój pszczół czy os w inne miejsce.

Netografia

rybnikdlawas.info, https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/szerszenie-osy-pszczoly-kiedy-i-gdzie-zglaszac-gniazda-tych-owadow/cid,26581,a, Data publikacji: 2023.07.27, Data odczytu: 2023.07.28Liczba wyświetleń artykułu: 570

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy