Portal Pszczelarski

Rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku podpowiada, kiedy zgłaszać powstanie gniazda pszczół, os lub szerszeni

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo śląskie gniazdo os gniazdo szerszeni gniazdo pszczół

Jak informuje Straż Miejska w Rybniku, coraz więcej właścicieli posesji zgłasza konieczność usunięcia gniazda pszczół, os, lub szerszeni. W związku z tym, że nie zawsze interwencja jest konieczna, a dodatkowo właściciele posesji sami mogą w dużym stopniu zapobiegać takim sytuacjom, Dawid Błatoń rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku, podpowiada, co można robić, by ustrzec się przed zadomowieniem się niebezpiecznych owadów na terenie posesji.

Pierwszym krokiem jest odpowiednia kontrola szop, altanek czy poddasza budynków mieszkalnych, by szybko usuwać zaczątki gniazd. Takie działania należy zaplanować w okresie wiosennym, kiedy królowe szukają miejsca dla swojego gniazda. Ponadto należy dobrze zabezpieczać budynki przed przedostawaniem się owadów do środka, uszczelniając szpary w altanach i szopach i montując specjalne siatki do okien. Trzeba pamiętać, że osy lub szerszenie budują swoje gniazda też pod połaciami dachów, dlatego również te miejsca należy weryfikować po okresie zimowym.

Ponadto Straż Miejska przypomina, że miejsca, gdzie ludzie nie przebywają na stałe i znajdują się poza obszarami zamieszkania nie wymagają bezpośredniej interwencji, ponieważ nie zagrażają bezpośrednio życiu ludzi. Może się więc zdarzyć, że straż pożarna nie przyjmie zgłoszenia i odeśle właściciela nieruchomości do prywatnych firm, które przeniosą rój pszczół czy os w inne miejsce.

Netografia

rybnikdlawas.info, https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/szerszenie-osy-pszczoly-kiedy-i-gdzie-zglaszac-gniazda-tych-owadow/cid,26581,a, Data publikacji: 2023.07.27, Data odczytu: 2023.07.28



Liczba wyświetleń artykułu: 809

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Kaczka po mazursku

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Skrzydełka z miodem i chili

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Żurawina z miodem i wanilią

Ciasteczka lekko miodowe