Portal Pszczelarski

Rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku podpowiada, kiedy zgłaszać powstanie gniazda pszczół, os lub szerszeni

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo śląskie gniazdo os gniazdo szerszeni gniazdo pszczół

Jak informuje Straż Miejska w Rybniku, coraz więcej właścicieli posesji zgłasza konieczność usunięcia gniazda pszczół, os, lub szerszeni. W związku z tym, że nie zawsze interwencja jest konieczna, a dodatkowo właściciele posesji sami mogą w dużym stopniu zapobiegać takim sytuacjom, Dawid Błatoń rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku, podpowiada, co można robić, by ustrzec się przed zadomowieniem się niebezpiecznych owadów na terenie posesji.

Pierwszym krokiem jest odpowiednia kontrola szop, altanek czy poddasza budynków mieszkalnych, by szybko usuwać zaczątki gniazd. Takie działania należy zaplanować w okresie wiosennym, kiedy królowe szukają miejsca dla swojego gniazda. Ponadto należy dobrze zabezpieczać budynki przed przedostawaniem się owadów do środka, uszczelniając szpary w altanach i szopach i montując specjalne siatki do okien. Trzeba pamiętać, że osy lub szerszenie budują swoje gniazda też pod połaciami dachów, dlatego również te miejsca należy weryfikować po okresie zimowym.

Ponadto Straż Miejska przypomina, że miejsca, gdzie ludzie nie przebywają na stałe i znajdują się poza obszarami zamieszkania nie wymagają bezpośredniej interwencji, ponieważ nie zagrażają bezpośrednio życiu ludzi. Może się więc zdarzyć, że straż pożarna nie przyjmie zgłoszenia i odeśle właściciela nieruchomości do prywatnych firm, które przeniosą rój pszczół czy os w inne miejsce.

Netografia

rybnikdlawas.info, https://rybnik.dlawas.info/wiadomosci/szerszenie-osy-pszczoly-kiedy-i-gdzie-zglaszac-gniazda-tych-owadow/cid,26581,a, Data publikacji: 2023.07.27, Data odczytu: 2023.07.28



Liczba wyświetleń artykułu: 1000

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Wpływ temperatury na życie pszczół miodnych

Rasy pszczół miodnych w Polsce

Książka pasieczna i karta ula

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie