Przyjęcie matki pszczelej - ułatwienia
Jeśli chcemy do rodziny bez matki podać nową królową, powinniśmy zadbać o to, by spotkała się ona z jak najlepszym odbiorem ze strony mieszkanek ula. Na większość zagrożeń mamy wpływ, warto więc dobrze przemyśleć kwestię, kiedy i jak poddamy matkę do ula.
Przyjęcie matki pszczelej zdecydowanie ułatwia jej młody wiek. Pszczoły są bardziej przyjaźnie nastawione, gdy do ich rodziny trafia młoda i silna królowa, która kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa. Duże znaczenie ma również wiek rodziny pszczelej. Młode robotnice są do nowej matki o wiele lepiej nastawione, łagodne i nie reagują agresją. Szybko natomiast przystępują do karmienia i chronienia jej. Najbezpieczniejsze jest poddawanie matek pszczelich w odkładach z czerwiem oraz w sztucznych rojach. Dobrze jest też poddawać matkę o takiej porze dnia, gdy większość zbieraczek znajduje się na pożytkach. Wtedy w ulu znajdują się najmłodsze, czyli też najprzyjaźniej nastawione pszczoły.
Matka pszczela przyjęta zostanie dużo lepiej na początku sezonu pożytkowego, gdy pszczoły intensywnie pracują, a w ulu nie brakuje zapasów pokarmu. Natomiast podawanie matki w sezonie, gdy pożytki są słabsze nie jest najlepszym pomysłem, gdyż pszczoły zapewne odrzucą nowo przybyła królową. Poddawanie matki jest też najskuteczniejsze podczas dobrej pogody, gdy pszczoły są spokojne i zajmują się pracą.
Przed każdym podaniem nowej królowej do rodziny warto też sprawdzić jej nastrój. Pszczoły mogą być rozzłoszczone na przykład hałasem, upałem, brakiem pokarmu – wtedy trzeba zaczekać, aż uspokoją się i będą w lepszym nastroju.
Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 99
Zobacz również:
Przyjęcie matki pszczelej - utrudnienia
Liczba wyświetleń artykułu: 14444
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!