Portal Pszczelarski

Przyjęcie matki pszczelej - ułatwienia

Na zdjęciu: matka pszczela z pszczołami. Źródło zdjęcia: doorgarden.com/images/critters/bee-pictures/queen-rearing/queen-bee.JPG

matka pszczela przyjęcie matki pszczelej poddawanie matki pszczelej wymiana matki pszczelej bezmateczność

Jeśli chcemy do rodziny bez matki podać nową królową, powinniśmy zadbać o to, by spotkała się ona z jak najlepszym odbiorem ze strony mieszkanek ula. Na większość zagrożeń mamy wpływ, warto więc dobrze przemyśleć kwestię, kiedy i jak poddamy matkę do ula.

Przyjęcie matki pszczelej zdecydowanie ułatwia jej młody wiek. Pszczoły są bardziej przyjaźnie nastawione, gdy do ich rodziny trafia młoda i silna królowa, która kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa. Duże znaczenie ma również wiek rodziny pszczelej. Młode robotnice są do nowej matki o wiele lepiej nastawione, łagodne i nie reagują agresją. Szybko natomiast przystępują do karmienia i chronienia jej. Najbezpieczniejsze jest poddawanie matek pszczelich w odkładach z czerwiem oraz w sztucznych rojach. Dobrze jest też poddawać matkę o takiej porze dnia, gdy większość zbieraczek znajduje się na pożytkach. Wtedy w ulu znajdują się najmłodsze, czyli też najprzyjaźniej nastawione pszczoły.

Matka pszczela przyjęta zostanie dużo lepiej na początku sezonu pożytkowego, gdy pszczoły intensywnie pracują, a w ulu nie brakuje zapasów pokarmu. Natomiast podawanie matki w sezonie, gdy pożytki są słabsze nie jest najlepszym pomysłem, gdyż pszczoły zapewne odrzucą nowo przybyła królową. Poddawanie matki jest też najskuteczniejsze podczas dobrej pogody, gdy pszczoły są spokojne i zajmują się pracą.

Przed każdym podaniem nowej królowej do rodziny warto też sprawdzić jej nastrój. Pszczoły mogą być rozzłoszczone na przykład hałasem, upałem, brakiem pokarmu – wtedy trzeba zaczekać, aż uspokoją się i będą w lepszym nastroju.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 99

Zobacz również:

Przyjęcie matki pszczelej - utrudnienia

Matka pszczela sztucznie unasienniona a lot godowy

Jak sprawdzić czy matka pszczela jest w ulu?

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 14444

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Ciasto dyniowe z rabarbarem i miodem

Lawendowe ciasto dyniowe

Naleśniki bananowe z miodem

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Nalewka jaśminowa z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem