Portal Pszczelarski

Krzyżówka europejskich pszczół z afrykańskimi trutniami sposobem na skutki zmian klimatycznych

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech truteń pszczoły afrykańskie pszczoły europejskie Manfred Baier

Wielu pszczelarzy również z Polski obawia się, że ocieplenie klimatu i wysokie temperatury w sezonie letnim mogą być zabójcze dla europejskich pszczół. Dlatego podejmowane są próby, które mają na celu lepsze przygotowanie przyszłych pokoleń na tego typu zmiany klimatyczne. Jedną z takich prób jest skrzyżowanie niemieckiej królowej z afrykańskimi trutniami.

Takiego działania podjął się niemiecki pszczelarz Manfred Baier z Neumarkt in der Oberpfalz. Postanowił on przewieźć ponad 200 królowych ze swojej pasieki na wyspę Baltrum, położoną na Morzu Północnym, by tam skrzyżować europejskie pszczoły z afrykańskimi trutniami. Pierwsze wyniki można uznać za pełny sukces, ponieważ według ekspertów pszczoły z takiej krzyżówki są łagodne, bardziej pracowite i co ważne odporne na choroby.

Netografia

  • focus.de, Afrykańskie trutnie mają przygotować nasze pszczoły na zmiany klimatu, https://www.focus.de/panorama/imker-nimmt-langen-weg-auf-sich-afrikanische-super-drohne-soll-unsere-bienen-fit-fuer-klimawandel-machen_id_199916279.html. Data publikacji: 2023.07.24. Data odczytu: 2023.07.24.


Liczba wyświetleń artykułu: 1161

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2023-08-04 21:17:18

Z jednej strony to dobrze, że ktoś kombinuje jak tutaj zrobić, aby pszczoły były odporniejsze na choroby, ale z drugiej strony nie popieram takiej "samowolki"

Kryspin 2023-12-23 10:44:30

Moim zdaniem to dobry pomysł. Najlepiej aby to robił odpowiedni instytut powołany do badań nad pszczelarstwem. Krzyżowanie przyniosło już wiele korzyści .N.p. pszenżyto.



  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Szkolenie dla początkujących pszczelarzy w Boguchwale 2017

Moneta 20 zł z pszczołą miodną

XXXVI Ogólnopolskie Dni Pszczelarza w Przemkowie