Portal Pszczelarski

Buzzing Slovenia - wystawa pszczelarska 2023-2024

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech wydarzenie pszczelarskie wystawa pszczelarska Niemcy 2023 2024 Berlin Buzzing Slovenia Światowy Dzień Pszczół

"Buzzing Slovenia" czyli bzycząca Słowenia to tytuł wystawy, która w ramach Europejskich Dni Kultury odbywa się w berlińskim Muzeum Kultur Europejskich. Wystawa rozpoczęła się 13 czerwca 2023 roku i potrwa do 14 kwietnia 2024. W tym czasie zwiedzający mogą uczestniczyć w intersujących panelach dyskusyjnych, obejrzeć filmy i pokazy na temat życia pszczół i produkcji miodu oraz wziąć udział w degustacjach miodu.

Przez najbliższe cztery tygodnie w ramach 19 Europejskich Dni Kultury, prezentowana będzie kultura narodowa Słowenii, w której pszczoły zajmują niezwykle ważne miejsce. Wystawa poświęcona jest przede wszystkim pszczole kraińskiej, która jest szeroko rozpowszechniona w Słowenii. Odwiedzający mogą też się przekonać, jak i do czego wykorzystywany jest miód w Słowenii, a stanowiska degustacyjne przybliżą smak słoweńskich miodów. Nie zabraknie też tak ważnych tematów, dotyczących wszelkich niebezpieczeństw, które zagrażają pszczołom i produkcji miodu oraz takich które pokazują jak wykorzystywać miód w apiterapii.

Całość okraszona jest sztuką i ciekawym programem artystycznym. Swoje prace przedstawia między innymi Uniwersytet w Lublanie. To bardzo ciekawa inicjatywa, ponieważ prezentuje pomieszczenia, które są przeznaczone do wspólnego wykorzystania przez ludzi i pszczoły. To przyszłościowe projekty, które być może nie będą miały zastosowania w rzeczywistości, ale rewelacyjnie pokazują, że ludzie i pszczoły mogą tworzyć jedną społeczność. Wystawa też ma aspekt typowo polityczny, związany ze zmianą klimatu, a tym samym naturalnymi i zagrożeniami dla życia pszczół i produkcji miodu.

Słowenia może być pięknym przykładem, jak ważne miejsce w narodowej kulturze zajmują pszczoły. W tym państwie występuje bowiem największe zagęszczenie pszczelarzy na świecie, a pszczoły hodowane są także w prywatnych ogrodach. Warto dodać, że to właśnie Słowenia zainicjowała w 2018 roku Światowy Dzień Pszczół.

W ramach wystawy organizowane są także dodatkowe wydarzenia, jak choćby sobotnie warsztaty dla najmłodszych, na których można wykonać przednie panele uli, które w Słowenii zdobione są kolorowymi malowidłami. To tradycja sięgająca połowy XVIII wieku, kultywowana aż po dziś dzień. Dzięki warsztatom i artystycznym zdolnościom dzieci, można ją przenieść także do Polski.

NetografiaLiczba wyświetleń artykułu: 1114

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Słodka sałatka z kurczakiem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie