Portal Pszczelarski

Czy nowe przepisy dotyczące inżynierii genetycznej zagrażają pszczołom? 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Belgii pszczelarstwo w Austrii Greenpeace BeeLive GMO Save Bees and Farmers

Zgodnie z nowymi propozycjami Unii Europejskiej polityka dotycząca produktów modyfikowanych genetycznie ma być bardzo złagodzona. Jeśli politycy przychylą się do propozycji deregulacji przepisów dotyczących inżynierii genetycznej, to producenci produktów GMO nie będą zobowiązani do oznaczania takiej żywności na etykietach czy do weryfikowania wszelkich zagrożeń, wynikających ze spożywania takich produktów.

Według takich organizacji jak Greenpeace czy BeeLive złagodzenie przepisów, dotyczących modyfikowanych produktów, ale też nasion i roślin nie tylko jest szkodliwa dla samych konsumentów, ale przede wszystkim zagraża populacji pszczół i innych owadów zapylających. Z tego powodu organizacje wystosowały inicjatywę obywatelską "Save Bees and Farmers", w której domagają się, by istniejące przepisy Unii Europejskiej, dotyczące inżynierii genetycznej nadal miały zastosowanie do roślin, które będą w przyszłości modyfikowane genetyczne.

Jak wskazują organizacje działające na korzyść ochrony środowiska, już w 2016 roku Światowa Rada ds. Różnorodności Biologicznej uznała uprawy modyfikowane genetycznie, jako potencjalne zagrożenie dla populacji owadów zapylających. Mimo to w 2020 roku Europejski Trybunał Obrachunkowy w przyczynach, dotyczących spadku liczby owadów zapylających, nie wymienił roślin modyfikowanych genetycznie. Natomiast według Greenpeace to właśnie GMO zagraża różnorodności biologicznej i to właśnie ma akcentować owa inicjatywa europejska pod nazwą - "Ratujmy pszczoły i rolników".

Greenpeace i BeeLive chce zmusić Komisję Europejską do wycofania się z proponowanej deregulacji nowych technik genomowych, zgodnie z którymi kraje Unii Europejskiej nie będą mogły między innymi już zakazać uprawy roślin modyfikowanych genetycznie. Ponadto nowe przepisy znoszą obowiązek poddawania takich roślin ocenie ryzyka, wydawanej przez organy regulujące bezpieczeństwa żywności.

Opracowano na podstawie:

  • oekonews.at, Unwissenschaftliche Deregulierung von Neuer Gentechnik gefährdet Bienen und Natur, https://www.oekonews.at/?mdoc_id=1182081, Data publikacji: 2023.06.30, Data odczytu: 2023.07.13
  • onet.pl, Nadchodzą superuprawy. Okaże się, czy Europa jest gotowa na nową generację roślin modyfikowanych genetycznie, https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/nadchodza-superuprawy-okaze-sie-czy-europa-jest-gotowa-na-nowa-generacje-roslin/edtnwrk,79cfc278, Data publikacji: 2023.07.03, Data odczytu: 2023.07.13


Liczba wyświetleń artykułu: 284

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół