Portal Pszczelarski

Czy nowe przepisy dotyczące inżynierii genetycznej zagrażają pszczołom? 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Belgii pszczelarstwo w Austrii Greenpeace BeeLive GMO Save Bees and Farmers

Zgodnie z nowymi propozycjami Unii Europejskiej polityka dotycząca produktów modyfikowanych genetycznie ma być bardzo złagodzona. Jeśli politycy przychylą się do propozycji deregulacji przepisów dotyczących inżynierii genetycznej, to producenci produktów GMO nie będą zobowiązani do oznaczania takiej żywności na etykietach czy do weryfikowania wszelkich zagrożeń, wynikających ze spożywania takich produktów.

Według takich organizacji jak Greenpeace czy BeeLive złagodzenie przepisów, dotyczących modyfikowanych produktów, ale też nasion i roślin nie tylko jest szkodliwa dla samych konsumentów, ale przede wszystkim zagraża populacji pszczół i innych owadów zapylających. Z tego powodu organizacje wystosowały inicjatywę obywatelską "Save Bees and Farmers", w której domagają się, by istniejące przepisy Unii Europejskiej, dotyczące inżynierii genetycznej nadal miały zastosowanie do roślin, które będą w przyszłości modyfikowane genetyczne.

Jak wskazują organizacje działające na korzyść ochrony środowiska, już w 2016 roku Światowa Rada ds. Różnorodności Biologicznej uznała uprawy modyfikowane genetycznie, jako potencjalne zagrożenie dla populacji owadów zapylających. Mimo to w 2020 roku Europejski Trybunał Obrachunkowy w przyczynach, dotyczących spadku liczby owadów zapylających, nie wymienił roślin modyfikowanych genetycznie. Natomiast według Greenpeace to właśnie GMO zagraża różnorodności biologicznej i to właśnie ma akcentować owa inicjatywa europejska pod nazwą - "Ratujmy pszczoły i rolników".

Greenpeace i BeeLive chce zmusić Komisję Europejską do wycofania się z proponowanej deregulacji nowych technik genomowych, zgodnie z którymi kraje Unii Europejskiej nie będą mogły między innymi już zakazać uprawy roślin modyfikowanych genetycznie. Ponadto nowe przepisy znoszą obowiązek poddawania takich roślin ocenie ryzyka, wydawanej przez organy regulujące bezpieczeństwa żywności.

Opracowano na podstawie:

  • oekonews.at, Unwissenschaftliche Deregulierung von Neuer Gentechnik gefährdet Bienen und Natur, https://www.oekonews.at/?mdoc_id=1182081, Data publikacji: 2023.06.30, Data odczytu: 2023.07.13
  • onet.pl, Nadchodzą superuprawy. Okaże się, czy Europa jest gotowa na nową generację roślin modyfikowanych genetycznie, https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/nadchodza-superuprawy-okaze-sie-czy-europa-jest-gotowa-na-nowa-generacje-roslin/edtnwrk,79cfc278, Data publikacji: 2023.07.03, Data odczytu: 2023.07.13


Liczba wyświetleń artykułu: 213

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Opowiemy faktów full, jak w biznesie działa ul

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim