Czy nowe przepisy dotyczące inżynierii genetycznej zagrażają pszczołom? 2023

Zgodnie z nowymi propozycjami Unii Europejskiej polityka dotycząca produktów modyfikowanych genetycznie ma być bardzo złagodzona. Jeśli politycy przychylą się do propozycji deregulacji przepisów dotyczących inżynierii genetycznej, to producenci produktów GMO nie będą zobowiązani do oznaczania takiej żywności na etykietach czy do weryfikowania wszelkich zagrożeń, wynikających ze spożywania takich produktów.
Według takich organizacji jak Greenpeace czy BeeLive złagodzenie przepisów, dotyczących modyfikowanych produktów, ale też nasion i roślin nie tylko jest szkodliwa dla samych konsumentów, ale przede wszystkim zagraża populacji pszczół i innych owadów zapylających. Z tego powodu organizacje wystosowały inicjatywę obywatelską "Save Bees and Farmers", w której domagają się, by istniejące przepisy Unii Europejskiej, dotyczące inżynierii genetycznej nadal miały zastosowanie do roślin, które będą w przyszłości modyfikowane genetyczne.
Jak wskazują organizacje działające na korzyść ochrony środowiska, już w 2016 roku Światowa Rada ds. Różnorodności Biologicznej uznała uprawy modyfikowane genetycznie, jako potencjalne zagrożenie dla populacji owadów zapylających. Mimo to w 2020 roku Europejski Trybunał Obrachunkowy w przyczynach, dotyczących spadku liczby owadów zapylających, nie wymienił roślin modyfikowanych genetycznie. Natomiast według Greenpeace to właśnie GMO zagraża różnorodności biologicznej i to właśnie ma akcentować owa inicjatywa europejska pod nazwą - "Ratujmy pszczoły i rolników".
Greenpeace i BeeLive chce zmusić Komisję Europejską do wycofania się z proponowanej deregulacji nowych technik genomowych, zgodnie z którymi kraje Unii Europejskiej nie będą mogły między innymi już zakazać uprawy roślin modyfikowanych genetycznie. Ponadto nowe przepisy znoszą obowiązek poddawania takich roślin ocenie ryzyka, wydawanej przez organy regulujące bezpieczeństwa żywności.
Opracowano na podstawie:
- oekonews.at, Unwissenschaftliche Deregulierung von Neuer Gentechnik gefährdet Bienen und Natur, https://www.oekonews.at/?mdoc_id=1182081, Data publikacji: 2023.06.30, Data odczytu: 2023.07.13
- onet.pl, Nadchodzą superuprawy. Okaże się, czy Europa jest gotowa na nową generację roślin modyfikowanych genetycznie, https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/nadchodza-superuprawy-okaze-sie-czy-europa-jest-gotowa-na-nowa-generacje-roslin/edtnwrk,79cfc278, Data publikacji: 2023.07.03, Data odczytu: 2023.07.13
Liczba wyświetleń artykułu: 533
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Adoptuj Pszczołę 10 - akcja Greenpeace
Kolejna edycja akcji Greenpeace Dariusz Buzun

Adoptuj Pszczołę 9 - akcja pszczelarska
Kolejna edycja akcji pszczelarskiej od Greenpeace Jakub Wojas

Adoptuj Pszczołę 8
Ósma edycja akcji Adoptuj Pszczołę rozpoczęta Jakub Wojas

Zgoda na użycie substancji szkodliwych dla pszczół. Prokuratura wszczyna śledztwo 2020
Na wniosek Greenpeace toczy się śledztwo ws. Ministra Rolnictwa Jakub Wojas

Adoptuj Pszczołę 7
Kolejna edycja akcji Greenpeace - Adoptuj Pszczołę Jakub Wojas

Na warszawskich Polach Mokotowskich powstały hotele dla pszczół 2019
Greenpeace stawia kolejne hotele dla dzikich zapylaczy Jakub Wojas

Minister Ardanowski szkodzi pszczołom? Sprawę zbada prokuratura
Neonikotynoidy w Polsce są legalne? Sprawie przyjrzy się prokuratura Jakub Wojas
