Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Czy tzw. rośliny przyjazne pszczołom mogą im szkodzić?

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech rośliny miododajne pożytki BUND Związek Ochrony Środowiska i Przyrody w Niemczech

Jak ustalił Związek Ochrony Środowiska i Przyrody w Niemczech (BUND) rośliny, które teoretycznie powinny być przyjazne dla pszczół, tak naprawdę mogą zawierać szkodliwe dla nich substancje trujące. Jest to wynikiem wieloletnich badań, jakie Związek przeprowadził na 22 roślinach przyjaznych pszczołom, sprzedawanych w marketach i centrach ogrodniczych. Wynik okazał się mocno niepokojący, ponieważ w roślinach znaleziono aż 38 pestycydów, z czego 5 bardzo niebezpiecznych dla pszczół, a aż 7, które w ogóle nie są dopuszczone do stosowania w przypadku roślin ozdobnych w Niemczech.

Jak podkreślają zoolodzy i eksperci od pszczelarstwa pestycydy są bardzo szkodliwe dla pszczół i owadów zapylających. Takie substancje zakłócają bowiem podstawowe czynności u pszczół, przez co owady, które po skażeniu pestycydami, nie potrafią na przykład znaleźć drogi do domu albo tracą zdolność do zbierania nektaru czy rozmnażania się.

Należy więc zwrócić uwagę na wybór roślin, które choć powinny być przyjazne pszczołom, w rezultacie mogą przyczyniać się do spadku danej populacji. Chodzi tutaj szczególnie o rośliny sprowadzane z krajów Ameryki Łacińskiej, lub Afryki, gdzie pestycydy stosuje się w celu ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. W tych krajach bowiem polityka związana ze stosowaniem pestycydów, odznacza się niższym rygorem. Trudno jest też rozpoznać zakażone rośliny, ponieważ producenci z tych krajów nie mają również obowiązku wskazywać informacji, że podczas uprawy roślin, zastosowane zostały pestycydy.

Choć badania przeprowadzono w Niemczech, to warto mieć na uwadze, że również w Polsce w sprzedaży znajdują się rośliny z krajów Ameryki Łacińskiej czy Afryki, dlatego zaleca się, by rośliny wybierać z farm i szkółek ekologicznych. W takiej hodowli nie zachodzi ryzyko, iż rośliny zostały potraktowane pestycydami. Warto jednak mieć na uwadze, że toksyny rozkładają się, ale jest to długotrwały proces. Dlatego jeśli w ogrodzie znajdują się już takie rośliny, to nie ma konieczności ich wyrywania, można jednak w przyszłości roztropniej wybierać rośliny przyjazne pszczołom.

Netografia

bz-berlin.de, Bienenfreundliche Pflanzen können für Bienen gefährlich werden, https://www.bz-berlin.de/ratgeber/bienenfreundliche-pflanzen-koennen-fuer-bienen-gefaehrlich-werden, Data publikacji: 2023.06.09, Data odczytu: 2023.07.08Liczba wyświetleń artykułu: 318

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Zostań bohaterem pszczół

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie