Portal Pszczelarski

Czy tzw. rośliny przyjazne pszczołom mogą im szkodzić?

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech rośliny miododajne pożytki BUND Związek Ochrony Środowiska i Przyrody w Niemczech

Jak ustalił Związek Ochrony Środowiska i Przyrody w Niemczech (BUND) rośliny, które teoretycznie powinny być przyjazne dla pszczół, tak naprawdę mogą zawierać szkodliwe dla nich substancje trujące. Jest to wynikiem wieloletnich badań, jakie Związek przeprowadził na 22 roślinach przyjaznych pszczołom, sprzedawanych w marketach i centrach ogrodniczych. Wynik okazał się mocno niepokojący, ponieważ w roślinach znaleziono aż 38 pestycydów, z czego 5 bardzo niebezpiecznych dla pszczół, a aż 7, które w ogóle nie są dopuszczone do stosowania w przypadku roślin ozdobnych w Niemczech.

Jak podkreślają zoolodzy i eksperci od pszczelarstwa pestycydy są bardzo szkodliwe dla pszczół i owadów zapylających. Takie substancje zakłócają bowiem podstawowe czynności u pszczół, przez co owady, które po skażeniu pestycydami, nie potrafią na przykład znaleźć drogi do domu albo tracą zdolność do zbierania nektaru czy rozmnażania się.

Należy więc zwrócić uwagę na wybór roślin, które choć powinny być przyjazne pszczołom, w rezultacie mogą przyczyniać się do spadku danej populacji. Chodzi tutaj szczególnie o rośliny sprowadzane z krajów Ameryki Łacińskiej, lub Afryki, gdzie pestycydy stosuje się w celu ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. W tych krajach bowiem polityka związana ze stosowaniem pestycydów, odznacza się niższym rygorem. Trudno jest też rozpoznać zakażone rośliny, ponieważ producenci z tych krajów nie mają również obowiązku wskazywać informacji, że podczas uprawy roślin, zastosowane zostały pestycydy.

Choć badania przeprowadzono w Niemczech, to warto mieć na uwadze, że również w Polsce w sprzedaży znajdują się rośliny z krajów Ameryki Łacińskiej czy Afryki, dlatego zaleca się, by rośliny wybierać z farm i szkółek ekologicznych. W takiej hodowli nie zachodzi ryzyko, iż rośliny zostały potraktowane pestycydami. Warto jednak mieć na uwadze, że toksyny rozkładają się, ale jest to długotrwały proces. Dlatego jeśli w ogrodzie znajdują się już takie rośliny, to nie ma konieczności ich wyrywania, można jednak w przyszłości roztropniej wybierać rośliny przyjazne pszczołom.

Netografia

bz-berlin.de, Bienenfreundliche Pflanzen können für Bienen gefährlich werden, https://www.bz-berlin.de/ratgeber/bienenfreundliche-pflanzen-koennen-fuer-bienen-gefaehrlich-werden, Data publikacji: 2023.06.09, Data odczytu: 2023.07.08Liczba wyświetleń artykułu: 715

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Słodka sałatka z kurczakiem

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Krem bananowo-owsiany z miodem

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Omlet z ananasem, czekoladą i miodem

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Podstawowy kurs o pszczołach i pszczelarstwie (5/5) 2015/2016

Forum pszczelarskie - jak korzystać?

II Miodobranie Nocą u Sądeckiego Bartnika