Portal Pszczelarski

Czy tzw. rośliny przyjazne pszczołom mogą im szkodzić?

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech rośliny miododajne pożytki BUND Związek Ochrony Środowiska i Przyrody w Niemczech

Jak ustalił Związek Ochrony Środowiska i Przyrody w Niemczech (BUND) rośliny, które teoretycznie powinny być przyjazne dla pszczół, tak naprawdę mogą zawierać szkodliwe dla nich substancje trujące. Jest to wynikiem wieloletnich badań, jakie Związek przeprowadził na 22 roślinach przyjaznych pszczołom, sprzedawanych w marketach i centrach ogrodniczych. Wynik okazał się mocno niepokojący, ponieważ w roślinach znaleziono aż 38 pestycydów, z czego 5 bardzo niebezpiecznych dla pszczół, a aż 7, które w ogóle nie są dopuszczone do stosowania w przypadku roślin ozdobnych w Niemczech.

Jak podkreślają zoolodzy i eksperci od pszczelarstwa pestycydy są bardzo szkodliwe dla pszczół i owadów zapylających. Takie substancje zakłócają bowiem podstawowe czynności u pszczół, przez co owady, które po skażeniu pestycydami, nie potrafią na przykład znaleźć drogi do domu albo tracą zdolność do zbierania nektaru czy rozmnażania się.

Należy więc zwrócić uwagę na wybór roślin, które choć powinny być przyjazne pszczołom, w rezultacie mogą przyczyniać się do spadku danej populacji. Chodzi tutaj szczególnie o rośliny sprowadzane z krajów Ameryki Łacińskiej, lub Afryki, gdzie pestycydy stosuje się w celu ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. W tych krajach bowiem polityka związana ze stosowaniem pestycydów, odznacza się niższym rygorem. Trudno jest też rozpoznać zakażone rośliny, ponieważ producenci z tych krajów nie mają również obowiązku wskazywać informacji, że podczas uprawy roślin, zastosowane zostały pestycydy.

Choć badania przeprowadzono w Niemczech, to warto mieć na uwadze, że również w Polsce w sprzedaży znajdują się rośliny z krajów Ameryki Łacińskiej czy Afryki, dlatego zaleca się, by rośliny wybierać z farm i szkółek ekologicznych. W takiej hodowli nie zachodzi ryzyko, iż rośliny zostały potraktowane pestycydami. Warto jednak mieć na uwadze, że toksyny rozkładają się, ale jest to długotrwały proces. Dlatego jeśli w ogrodzie znajdują się już takie rośliny, to nie ma konieczności ich wyrywania, można jednak w przyszłości roztropniej wybierać rośliny przyjazne pszczołom.

Netografia

bz-berlin.de, Bienenfreundliche Pflanzen können für Bienen gefährlich werden, https://www.bz-berlin.de/ratgeber/bienenfreundliche-pflanzen-koennen-fuer-bienen-gefaehrlich-werden, Data publikacji: 2023.06.09, Data odczytu: 2023.07.08



Liczba wyświetleń artykułu: 1000

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Kuskus z warzywami, ziarnami i miodem

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Szpinak z gruszką, pomarańczą i miodem

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pszczelarz a faktura VAT RR

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Marlenka - ciasto z miodem

Kluski leniwe w sosie maślano-miodowym

Sałatka z kurczakiem, marynowanym pieprzem i miodem