Portal Pszczelarski

Jak powinno wyglądać opakowanie miodu?

Artykuł sponsorowany

opakowanie miodu etykieta na słoik z miodem

Miód jest chętnie kupowany przez klientów w różnym wieku. Aby zachęcić ich do wyboru produktu z danej pasieki, producenci starają się zadbać o to, aby jego opakowanie wyglądało atrakcyjnie. Słoiki z miodem i znajdujące się na nich etykiety powinny jednak nie tylko prezentować się estetycznie i przyciągać uwagę, lecz także przekazywać kluczowe informacje na temat sprzedawanego towaru. Na co należy zwrócić największą uwagę?

Ważne informacje, które muszą znaleźć się na etykiecie miodu

Słoiki, w których sprzedaje się miód, są opatrzone etykietami. Mogą być one wykonane z papieru lub folii, w zależności od potrzeb i wizji producenta. Kluczowe jest to, co znajduje się na nich – zarówno pod kątem marketingowym, jak i informacyjnym. Na początek warto skupić się na tej drugiej kwestii. Etykiety na słoiki Unilogo, w których znajduje się miód, muszą bowiem przekazywać zestaw ściśle określonych danych – jest to regulowane prawnie. Należy więc podać:

  • nazwę produktu wraz z określeniem jego odmiany,
  • dane podmiotu wytwarzającego miód (nazwę przedsiębiorstwa albo dane pszczelarza wraz z adresem jego pasieki),
  • datę pokazującą, jaka jest minimalna trwałość miodu,
  • numer partii produkcyjnej miodu (często jest to jednocześnie data jego minimalnej trwałości – wówczas należy dodać adnotację, że ma ona podwójne znaczenie),
  • kraj lub konkretny region, z którego pochodzi produkt,
  • ilość nominalną produktu (określaną jako masa, objętość lub zawartość i wyrażoną w mililitrach, litrach, gramach lub w kilogramach),
  • informacje przekazujące, w jakich warunkach należy przechowywać miód.

Poszczególne informacje powinny być zapisane na etykiecie czcionką o odpowiednim rozmiarze. Kwestie te również są regulowane przez prawo – warto więc zapoznać się z obowiązującymi przepisami, które są zawarte m.in. w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011.

Estetyka opakowania miodu

Opakowanie miodu powinno nie tylko przekazywać informacje, lecz także wyglądać estetycznie. Tutaj ponownie z pomocą przychodzą etykiety. Warto zaprojektować je w taki sposób, aby przyciągały uwagę klientów. Ważne są zarówno zastosowana czcionka, jak i elementy graficzne oraz kolorystyka. Wszystko powinno ze sobą współgrać i tworzyć spójną całość, która jednocześnie odpowiada ogólnej identyfikacji wizualnej przedsiębiorstwa produkującego miód. W przypadku tego produktu etykiety często zawierają graficzne przedstawienia elementów, które się z nim kojarzą. Są to przede wszystkim: ule, pszczoły, plastry miodu czy nabieraki do miodu. To klasyczne rozwiązania, które wciąż cieszą się uznaniem odbiorców. Można je urozmaicić poprzez zaakcentowanie części grafiki lub napisu za pomocą zdobień, np. złocenia czy tłoczenia dającego efekt wypukłości.

Poza etykietą ważny jest wygląd samego słoika. Może mieć on niestandardowy kształt – to dodatkowo może przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Ponadto trzeba zadbać o estetyczne, a przy tym praktyczne wieczko. Zestawy miodów sprzedawane jako propozycje prezentów warto umieścić w kartonikowym opakowaniu, lnianym woreczku lub ozdobnej, drewnianej skrzynce.Liczba wyświetleń artykułu: 533

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Lekko miodowa sałatka z ogórków i czerwonej cebuli

Szynka miodowo-musztardowa z rozmarynem

Lekka sałatka z miodowym dressingiem

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.